Po raz pierwszy 14. emerytura została wypłacona w 2021 r. i miała być świadczeniem jednorazowym. Przez wzgląd na wysoką inflację rząd zdecydował się jednak na ponowienie wypłaty rok później. 1 lutego br. wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przekazał, że ustawa o tzw. 14. emeryturze na stałe jest już przygotowana. Od tego czasu trwały prace nad dokładnym opracowaniem dokumentu potwierdzającego to wsparcie finansowe seniorów. Ustawa została przyjęta przez Sejm 7 lipca br. i czekała na podpis prezydenta. Ten parafował ją 19 lipca br.
„Wysokość dodatkowego świadczenia będzie uzależniona od wysokości otrzymywanego świadczenia głównego (emerytury, renty itp.)” – podaje oficjalna strona prezydenta RP.
„Wysokość świadczenia dodatkowego będzie równa: kwocie najniższej emerytury obowiązującej od dnia 1 marca roku, w którym jest wypłacane dodatkowe świadczenie (aktualnie 1588,44 zł) – dla osób, których wysokość świadczenia głównego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, nie przekracza kwoty 2900 zł lub kwocie najniższej emerytury, pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia głównego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a kwotą 2900 zł – dla osób, których wysokość świadczenia głównego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł”.
Reklama
Świadczeniobiorcy, którzy są uprawnieni do emerytury (w tym pomostowej, okresowej kapitałowej i częściowej), emerytury groszowej, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej, rodzinnego świadczenia uzupełniającego, świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, do pobierania 14. emerytury dopuszczeni są również emeryci i renciści służb mundurowych i wojskowych. Nie przysługuje ona jednak sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku, gdyż nie posiadają oni formalnie statusu emeryta.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w oficjalnym komunikacie poinformowała, że tzw. czternasta emerytura będzie wypłacona na przełomie sierpnia i września w zależności od standardowego terminu płatności obowiązującego świadczenia (1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień miesiąca). Do końca października powinien być też już znany przyszłoroczny termin wypłaty „czternastki”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze