Reklama

Cztery nowe przystanki kolejowe

Niemal połowa z wszystkich zaplanowanych na Podkarpaciu nowych przystanków kolejowych powstanie w naszym regionie. W ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków na lata 2021 – 2025 takowe pojawią się w: Przemyślu przy ul. Lwowskiej, Hurku, Medyce i Żurawicy.

19 maja br. rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025, przedłożoną przez ministra infrastruktury.

Jego celem jest zwiększenie dostępu lokalnych społeczności do transportu kolejowego. Na tzw. liście podstawowej znalazły się 173 lokalizacje, na tzw. liście rezerwowej[paywall] – 182.

W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków. Zgodnie z założonym harmonogramem w br. spółka Polskie Linie Kolejowe planuje ogłosić przetargi dla 56 lokalizacji.

– W całej Polsce mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei. W zależności od potrzeb, przebudujemy perony, zmienimy ich lokalizację lub wybudujemy nowe przystanki. Pasażerowie będą wsiadać do pociągów bezpieczniej i wygodniej – powiedział prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel.

Reklama

Oprócz wybudowania lub zmodernizowania przystanków kolejowych część pieniędzy z puli na ten program przeznaczona zostanie na stworzenie tysięcy miejsc parkingowych dla podróżnych w całej Polsce.

Jak poinformował wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch, na Podkarpaciu powstanie lub zostanie zmodernizowanych 9 przystanków kolejowych.

Cztery z nich w naszym regionie: w Przemyślu przy ul. Lwowskiej, Hurku, Medyce i Żurawicy. Na liście rezerwowej znajduje się 11 lokalizacji, w tym w Gorliczynie w powiecie przeworskim.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2021-06-05 14:13:20

    Za 500 lat będzie kolej jak w Japonii przy takim średniowiecznym tempie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ap - niezalogowany 2021-06-06 07:44:11

    Po co komu przystank kolejowy przy Castoramie na Lwowskiej? Kto będzie z niego korzystał? Miliony wyrzucone w błoto!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2021-06-06 08:40:30

    I niech ktoś powie, że nie ma rozwoju kolei, dużych prędkości zwłaszcza w Polsce. Całe pokolenia będą wdzięczne partii za te przystanki. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama