Radymniański samorząd kolejny raz zamierza powierzyć mieszkańcom odpowiedzialność za rozwój miasta, czyli stworzyć możliwość, by różne środowiska mogły decydować o tym, jak zmienia się ich otoczenie. Takie pole do działania daje budżet obywatelski. O podziale puli przeznaczonej na 2026 rok zdecyduje kolejna jego edycja.
Temat budżetu obywatelskiego wypłynął na sesji rady miasta 29 kwietnia za sprawą podjętej jednogłośnie uchwały w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami w zakresie planowanych do realizacji w przyszłym roku wydatków z budżetu miasta w ramach BO na 2026 rok. W zapisie uchwały znalazły się między innymi zasady i tryb przeprowadzenia takowych konsultacji. W ramach BO na 2025 rok mieszkańcy miasta zgłosili ciekawe, kreatywne propozycje, a potem włożyli wiele pracy, by wypromować je i przekonać społeczność do głosowania na ich pomysły. Wygrał projekt „Sportowe Radymno. Modernizacja szatni szkolnych na hali sportowej w Radymnie”, choć walka była bardzo zacięta. Jak będzie w tym roku? Czas pokaże. Póki co zaproponowano, by przeznaczyć na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego na 2026 rok dokładnie tyle samo, co rok wcześniej, czyli 100 tys. zł, choć w tej kwestii na ostatniej sesji pojawiły się pewne wątpliwości, czy to aby nie za mało. Problem ten podniósł radny Sobejko.
– To któryś z kolei budżet obywatelski, a kwota na niego wydzielona jest cały czas taka sama. W ciągu tych kilku ostatnich lat wszystko podrożało, a my nadal dajemy mieszkańcom do dyspozycji 100 tys. zł. Chodzi o to, by potem nie musieć pewnych rzeczy sztukować ze względu na ograniczone finanse czy dokonywać zmian w budżecie. Może warto by rozważyć dorzucenie 20 czy 50 tysięcy złotych do tej puli, co pozwoliłoby na wykonanie jakieś szerszego zadania? – pytał.
Reklama
W tej kwestii wypowiedział się włodarz miasta Mieczysław Piziurny, podkreślając, że zwiększenie wspomnianej kwoty zależy od radnych. – Jeśli zdecydujecie się państwo przeznaczyć[paywall] w budżecie na 2026 rok większej kwoty na zadania w ramach BO, dostosujemy się do tego. Na razie mówimy o kwocie przewidywanej – zauważył, sugerując złożenie stosownego wniosku w tej sprawie przy konstrukcji budżetu na rok 2026 i uchwalaniu go. Wszystko zatem w rękach rady.
Zgodnie z przyjętą uchwałą, projekty zadań zgłaszanych do budżetu obywatelskiego na przyszły rok będą mogły dotyczyć zadań inwestycyjnych, remontowych lub innych mieszczących się w kompetencjach samorządu miasta. Mogą tyczyć się takich obszarów, jak: budowa, modernizacja lub remont ulic, chodników, parkingów czy oświetlenia; budowa, modernizacja lub remont obiektów służących uprawianiu sportu i rekreacji np. boisk, placów zabaw, a także wyznaczania tras turystycznych lub do nordic walking; modernizacja i remont budynków użyteczności publicznej oraz urządzanie i modernizacja terenów zielonych, ustawianie ławek czy przyrządów do ćwiczeń i zabaw. Ważne też, by projekty po zrealizowaniu nie generowały kosztów utrzymania niewspółmiernie wysokich w stosunku do ich wartości i były możliwe do realizacji w trakcie roku budżetowego 2026.
W uchwale podano też harmonogram BO. Propozycje zadań do realizacji mieszkańcy będą mogli zgłaszać od 1 lipca do 29 sierpnia br. Potem będzie czas na weryfikację pomysłów przez komisję i ewentualne odwołania, a następnie głosowanie, które ma wystartować 22 września. Na wyniki trzeba będzie poczekać do 21 października.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze