„Karta Przemyślanina” to swoisty pakiet lojalnościowy przeznaczony dla każdego mieszkańca oraz wszystkich, którzy płacą podatki w Przemyślu. Z taką propozycją wyszła podczas konferencji prasowej Koalicja Obywatelska.
Konferencja prasowa odbyła się w miejscu dość nietypowym, bo za… przystankiem MZK przy ul. Jagiellońskiej w Przemyślu. Miejsce wybrane zostało nie bez przyczyny, wspomniana karta miałaby bowiem pozwolić dzieciom i młodzieży z nadsańskiego grodu na bezpłatne przejazdy autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji[paywall].
– Prezentując kartę, chcemy uhonorować każdego obywatela Przemyśla oraz każdego płacącego podatki na rzecz naszego miasta, a także zachęcić i zaprosić mieszkańców innych miejscowości, szczególnie miejscowości ościennych, do przeprowadzenia się do Przemyśla albo wyrażenia zgody na przyłączenie do niego – tłumaczył Wojciech Błachowicz, kandydat na prezydenta miasta Przemyśla.
„Karta Przemyślanina” dawałaby jeszcze kilka innych przywilejów: bezpłatny wstęp dla młodzieży do obiektów POSiR w wybrane dni, 50 procent zniżki dla seniorów na imprezy kulturalne organizowane przez miasto, rabaty i zniżki na usługi, w handlu i gastronomii (karta jako przemyska karta rabatowa), zniżki na pobyt w wybranych polskich uzdrowiskach dla przemyskich seniorów, zniżki cen biletów do obiektów sportowych i rekreacyjnych dla wszystkich mieszkańców oraz możliwość opłacania przy jej użyciu parkingów, biletów MZK i wypożyczania rowerów.
– Drugim istotnym powodem, dla którego chcemy zaproponować „Kartę Przemyślanina”, jest chęć zainicjowania działań rozwojowych na rzecz miejscowej gospodarki. To także propozycja uruchomienia energii mieszkańców. „Karta Przemyślanina”, jako karta rabatowa, powinna się stać kołem zamachowym dla rozwoju małej przedsiębiorczości. Wykorzystamy techniczną możliwość dotarcia do obywatela, w zamian oferując listę usług w cenach ze znacznym rabatem dla przemyślanina – wyjaśniła Anna Grad-Mizgała, która towarzyszyła W. Błachowiczowi w konferencji prasowej.
– Karta ta daje wiele możliwości wykorzystania jej w kontakcie z obywatelem, może służyć jako karta płatnicza do regulowania usług oferowanych przez jednostki miasta oraz opłat lokalnych. Dodam tylko, że karta mieszkańca to nic odkrywczego i innowacyjnego. Z powodzeniem funkcjonuje w innych miastach. My jako pierwsi proponujemy ją w Przemyślu i dostosowujemy do potrzeb i możliwości naszego miasta – powiedział W. Błachowicz.
Na pytanie, skąd wziąć na to pieniądze, kiedy miejska kasa świeci pustkami, a spółka MZK i POSiR mają poważne problemy finansowe (bezpłatne bilety dla dzieci i młodzieży w przypadku tej pierwszej instytucji oraz bezpłatny wstęp dla młodzieży do obiektów POSiR-u w przypadku drugiej to spory odpływ pieniędzy – przyp. aut.), W. Błachowicz odparł, że fundusze pozyskane zostałby z nietrafionych projektów, cięć w administracji publicznej bądź przeniesione z innych, mało efektywnych zadań.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.łoj , znowu małpujo pu Rzyszowi , Prezydent Ferync ubicui byzpłatny przyjazdy dla dzieci i młudzieży , przymyślaki uczywiści tyż , to samu , A czy hyjnału ni zyrżneli pu Rzyszowi , Może by tak same zaczeli myślić i coś naubicywać , tyli ży ni ma co ubicać. Puzdrawiam z Przymyśla , wiochy.
Wszystko za free,firmy padaja a CI "rozdają na lewo i prawo"co nie swoje
Inwestycje + nowe miejsca pracy dobrze płatnej to są pilne sprawy a nie tematy zastępcze typu jakaś karta, jeszcze parę lat i nie będzie komu korzystać z tych "kart"
Juz na starcie stracony.Człowiek bez HONORU
Podatki w Przemyślu płacą również mieszkańcy powiatu przemyskiego, którzy podlegają pod Urząd Skarbowy w Przemyślu. Dzieci i młodzież z tego regionu nie płaci podatku, bo nie pracuje, jak więc ma korzystać z tych ulg? Może ktoś to wyjaśni, jak jest i dlaczego Przemyśl ma finansować darmową komunikację osobom spoza Gminy Miejskiej Przemyśl? Co na to przepisy?
Ucieszyli by się na pewno z darmowego GAZU i ENERGII
Karta miałaby bowiem pozwolić dzieciom i młodzieży z nadsańskiego grodu na bezpłatne przejazdy autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji (...) Nasuwa się pytanie zasadnicze jeżeli ktoś dostaje cos za darmo to ktoś inny z podatników musi zostać obciążony tym kosztem , a ja się na to nie zgadzam. Chyba ze ten frajer ze zdjęcia uruchomi swoja prywatna drukarnię banknotów.
Skoro uczniowie z podkrakowskich gmin mogą korzystać bezpłatnie z MPK w Krakowie, to chyba przepisy nie stoją temu na przeszkodzie. ;)http://krakow.pl/aktualnosci/222642,1912,komunikat,bezplatna_komunikacja_dla_uczniow_z_podkrakowskich_gmin.htmlPoza tym w Krakowie funkcjonuje od kilku tygodni Karta Krakowska - dla osób zameldowanych w tym mieście lub niezameldowanych, ale płacących tam podatki. Myślę, że projekt, o którym mowa w artykule, w jakimś sensie wzoruje się na tym i podobnych rozwiązaniach. Inna sprawa, czy na przemyskim gruncie by się przyjął.
Kawalarz z Pana, Panie Błachowicz. Na pytanie skąd wziąc kasę odpowiedział Pan cyt."..fundusze z nietrafionych projektów, przeniesione z innych, mało efektywnych zadań, cięć w administracji". I dobrze, proszę podać choć po JEDNYM przykładzie, a nie takie sratatata! Nikt rozsądny Panu nie uwierzy, ba, naiwniak też!
Na wyludniające się i upadające miasto pomysł z ulgami to majstersztyk. Tylko, że to temat na skecz, a nie pomysł na rozwój Przemyśla.
Szanowny panie "człowiek" owszem jest to możliwe, ale wymagałoby podpisania porozumienia z gminami, które jak czytamy " zobowiązują się do rekompensaty utraty wpływów do budżetu miasta Krakowa, związanych z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów oraz zawarcia z miastem Kraków aneksu do porozumienia międzygminnego w sprawie wykonywania zadań publicznych w ramach lokalnego transportu zbiorowego, określającego sposób wyliczania i przekazywania rekompensaty;" Osoby, które chcą stworzyć 'Kartę Przemyślanina" pytali o to gminy, czy tego chcą? Obiecywać można wszystko, nic to nie kosztuje. A potem zwalić na innych, że nie chcieli im pomóc w realizacji projektu.
@Wacek - jasne, w takim wypadku niezbędne jest porozumienie z sąsiednimi gminami. Nie wspominałem o tym, bo to jest oczywiste. To zapewne taki ogólny projekt, jak niemal wszystkie podczas kampanii. Przypuszczam, że prowadzenie podczas kampanii oficjalnych rozmów przez opozycyjnego kandydata na prezydenta Przemyśla z władzami ościennych gmin na ten temat byłyby odebrane jako co najmniej przejaw bufonady, by nie powiedzieć, że wchodzenie w buty obecnego - co prawda już odchodzącego - włodarza i związanej z nim formacji politycznej. W tychże gminach też mogą pojawić się inni ludzie na decyzyjnych stołkach, więc nikt teraz nie chciałby podejmować tam daleko idących deklaracji, zwłaszcza przedstawiciele konkurencyjnego obozu wobec autorów projektu.
No nie, czy broniący projektu nie widzisz w tym śmieszności i skrajnej nieodpowiedzialności? Kto obiecuje coś, dla własnej korzyści nie dając żadnych gwarancji opiera projekt na osobach, które nic o tym nie wiedzą, bo ich nie ma? Złóż taki projekt w jakimś przedsiębiorstwie, to cię uznają za mitomana.
łoj , znowu małpujo pu Rzyszowi , Prezydent Ferync ubicui byzpłatny przyjazdy dla dzieci i młudzieży , przymyślaki uczywiści tyż , to samu , A czy hyjnału ni zyrżneli pu Rzyszowi , Może by tak same zaczeli myślić i coś naubicywać , tyli ży ni ma co ubicać. Puzdrawiam z Przymyśla , wiochy.
Wszystko za free,firmy padaja a CI "rozdają na lewo i prawo"co nie swoje
Przykład rozdawnictwa IDZIE OD GÓRY!