Reklama

Czy Marek Kuchciński straci tytuł honorowego obywatela miasta?

9 sierpnia br. przemyślanin Marek Kuchciński złożył dymisję z funkcji marszałka Sejmu RP. To pokłosie sprawy związanej z ponad setką lotów rządowymi samolotami, podczas których podróżowali z nim m.in. członkowie rodziny. Jeszcze przed złożeniem rezygnacji przez M. Kuchcińskiego do Biura Rady Miejskiej w Przemyślu wpłynęła petycja o pozbawienie go tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

O tej sprawie przez wiele dni głośno było w mediach wszelkiej maści. Kwestią „lotów Kuchcińskiego” żył cały kraj. Urodzony w Przemyślu były już marszałek Sejmu RP długo nie ustosunkowywał się do szeregu zarzutów, które kierowali pod jego adresem przede wszystkim posłowie opozycji parlamentarnej[paywall].

Po raz pierwszy odpowiedział 5 sierpnia br. Stwierdził wówczas, że działał zgodnie z prawem. Przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Nie podał się jednak do dymisji.

Podkreślił w wystąpieniu, że wszystkie loty, o których napisały media, były uzasadnione z racji pełnionej funkcji. „(...) Przyjąłem model marszałka, który działa nie tylko w budynku Sejmu, ale pracuje też aktywnie w kraju i za granicą. Stąd wynika duża liczba spotkań i wyjazdów na uroczystości, w których biorę i brałem udział. Takich spotkań od początku kadencji odbyło się ponad 900, niejednokrotnie kilka dziennie. Uczestnictwo w wielu z nich wymagało specjalnego transportu lotniczego. Loty zarówno te do Rzeszowa, jak i każde inne były związane z moją pracą (...). Były 23 loty, w których – oprócz mnie – na pokładzie byli moi najbliżsi. Po jednym moim locie z Warszawy do Rzeszowa, w drodze powrotnej do Warszawy, za zgodą dowódcy załogi i jego przełożonego, podróżowała moja żona. Nie był to lot zamawiany specjalnie, gdyż po tym, jak opuściłem pokład samolotu w Rzeszowie, samolot zgodnie z planem musiał wrócić do Warszawy. Lot ten nie posiadał statusu HEAD. Chcąc rozwiać wątpliwości, postanowiłem wpłacić kwotę pokrywającą pełen koszt lotu (...)” – zapewnił w oświadczeniu.

Reklama

Poinformował wówczas, że na podstawie wyliczeń MON wpłaci na konto Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych 28 tys. zł. Wcześniej wpłacił już 15 tys. na Caritas i fundację „Budzik” Ewy Błaszczyk. Mimo to prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

Podał się do dymisji

To nie był jednak koniec sporu. Oponenci przemyślanina naciskali coraz mocniej, a opinia publiczna domagała się kolejnych, bardziej szczegółowych wyjaśnień. 8 sierpnia br., w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej pojawili się m.in. prezes tej partii Jarosław Kaczyński i M. Kuchciński. Ten drugi poinformował, że następnego dnia (9 sierpnia br.), w dzień swoich urodzin, poda się do dymisji.

Reklama

W krótkim wystąpieniu powtórzył, że prawa nie złamał. – Liczba lotów wywołuje kontrowersje. Była podyktowana licznymi spotkaniami z mieszkańcami, także małych miejscowości. Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje zachowanie, uznałem, że nie mogę dłużej pełnić tej funkcji – stwierdził.  

– Pan marszałek nie złamał prawa ani istniejących w tej dziedzinie obyczajów. Skoro Państwo mają inne zdanie, mogę powiedzieć, że decyzja pana marszałka jest dowodem postawy związanej z naszym hasłem „Słuchać Polaków, służyć Polsce”. Trzeba słuchać opinii publicznej. Skoro ta domaga się tutaj rygorów, to te rygory obowiązywać będą – powiedział prezes PiS J. Kaczyński.

Reklama

9 sierpnia br. Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu RP.

Wniosek o odebranie honorowego obywatelstwa

Do Biura Rady Miejskiej w Przemyślu wpłynęła petycja o pozbawienie Marka Kuchcińskiego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla (otrzymał go 12 kwietnia 2018 r.). Wnioskodawcą – w imieniu inicjatywy Wolne Podkarpacie – jest Ireneusz Dzieszko.

W piśmie (datowanym jeszcze przed złożeniem dymisji przez M. Kuchcińskiego) możemy przeczytać m.in.: „(...) Od kilkunastu dni opinia publiczna w całej Polsce śledzi kolejne odsłony sprawy skandalicznego wykorzystywaniu wojskowych samolotów i śmigłowców przez Pana Marka Kuchcińskiego – Marszałka Sejmu do celów prywatnych.  Każdy kolejny dzień odsłania kolejne półprawdy, krętactwa, manipulacje i kłamstwa ze strony zarówno samego marszałka Kuchcińskiego, jak i pracowników podległej mu Kancelarii (...)”.

Reklama

Wnioskodawca stwierdził w owym piśmie, że kwestia lotów M. Kuchcińskiego „położyła się cieniem na dobrym imieniu miasta Przemyśla, dlatego wniosek o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla jest całkowicie zasadny”.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka (Koalicja Obywatelska): – Petycja już do mnie trafiła. Otrzymał ją każdy radny. Teraz trafi na Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Wypracuje ona na piśmie swoje stanowisko. Pozbawienie kogoś tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla może nastąpić na wniosek prezydenta miasta albo na wniosek siedmiu radnych, albo też w wyniku zebrania trzystu podpisów mieszkańców danego miasta. Takie są zasady. Wówczas dopiero może powstać projekt uchwały, który może być poddany pod obrady. Zgodnie z ustawą o petycjach wniosek musiałby zostać rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy przez radę miejską.

Reklama

Czy będzie projekt uchwały?

Czy petycja ma jakiekolwiek szanse na to, by poddano ją pod głosowanie podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu? O tym można na razie jedynie gdybać. Koalicję w mieście tworzą radni klubów Kukiz’15 i Koalicji Obywatelskiej. Formacji politycznych, które są w ostrym sporze z PiS-em. Jedno jest natomiast pewne: odebranie byłemu marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu honorowego tytułu odbiłoby się bardzo szerokim echem w całym kraju.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    g - niezalogowany 2019-08-13 19:28:27

    honorowy to on nie jest na pewno...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    g - niezalogowany 2019-08-13 19:29:46

    Teraz to już równia pochyła...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    volverine - niezalogowany 2019-08-13 19:30:41

    Przepraszam, jaki tytuł może stracić ????  Honorowego obywatela ??? , o jakim honorze mowa w przypadku tego osobnika.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama