9 sierpnia br. przemyślanin Marek Kuchciński złożył dymisję z funkcji marszałka Sejmu RP. To pokłosie sprawy związanej z ponad setką lotów rządowymi samolotami, podczas których podróżowali z nim m.in. członkowie rodziny. Jeszcze przed złożeniem rezygnacji przez M. Kuchcińskiego do Biura Rady Miejskiej w Przemyślu wpłynęła petycja o pozbawienie go tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.
O tej sprawie przez wiele dni głośno było w mediach wszelkiej maści. Kwestią „lotów Kuchcińskiego” żył cały kraj. Urodzony w Przemyślu były już marszałek Sejmu RP długo nie ustosunkowywał się do szeregu zarzutów, które kierowali pod jego adresem przede wszystkim posłowie opozycji parlamentarnej[paywall].
Po raz pierwszy odpowiedział 5 sierpnia br. Stwierdził wówczas, że działał zgodnie z prawem. Przeprosił wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Nie podał się jednak do dymisji.
Podkreślił w wystąpieniu, że wszystkie loty, o których napisały media, były uzasadnione z racji pełnionej funkcji. „(...) Przyjąłem model marszałka, który działa nie tylko w budynku Sejmu, ale pracuje też aktywnie w kraju i za granicą. Stąd wynika duża liczba spotkań i wyjazdów na uroczystości, w których biorę i brałem udział. Takich spotkań od początku kadencji odbyło się ponad 900, niejednokrotnie kilka dziennie. Uczestnictwo w wielu z nich wymagało specjalnego transportu lotniczego. Loty zarówno te do Rzeszowa, jak i każde inne były związane z moją pracą (...). Były 23 loty, w których – oprócz mnie – na pokładzie byli moi najbliżsi. Po jednym moim locie z Warszawy do Rzeszowa, w drodze powrotnej do Warszawy, za zgodą dowódcy załogi i jego przełożonego, podróżowała moja żona. Nie był to lot zamawiany specjalnie, gdyż po tym, jak opuściłem pokład samolotu w Rzeszowie, samolot zgodnie z planem musiał wrócić do Warszawy. Lot ten nie posiadał statusu HEAD. Chcąc rozwiać wątpliwości, postanowiłem wpłacić kwotę pokrywającą pełen koszt lotu (...)” – zapewnił w oświadczeniu.
Poinformował wówczas, że na podstawie wyliczeń MON wpłaci na konto Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych 28 tys. zł. Wcześniej wpłacił już 15 tys. na Caritas i fundację „Budzik” Ewy Błaszczyk. Mimo to prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.
To nie był jednak koniec sporu. Oponenci przemyślanina naciskali coraz mocniej, a opinia publiczna domagała się kolejnych, bardziej szczegółowych wyjaśnień. 8 sierpnia br., w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie na specjalnie zwołanej konferencji prasowej pojawili się m.in. prezes tej partii Jarosław Kaczyński i M. Kuchciński. Ten drugi poinformował, że następnego dnia (9 sierpnia br.), w dzień swoich urodzin, poda się do dymisji.
W krótkim wystąpieniu powtórzył, że prawa nie złamał. – Liczba lotów wywołuje kontrowersje. Była podyktowana licznymi spotkaniami z mieszkańcami, także małych miejscowości. Ponieważ jednak opinia publiczna negatywnie ocenia moje zachowanie, uznałem, że nie mogę dłużej pełnić tej funkcji – stwierdził.
– Pan marszałek nie złamał prawa ani istniejących w tej dziedzinie obyczajów. Skoro Państwo mają inne zdanie, mogę powiedzieć, że decyzja pana marszałka jest dowodem postawy związanej z naszym hasłem „Słuchać Polaków, służyć Polsce”. Trzeba słuchać opinii publicznej. Skoro ta domaga się tutaj rygorów, to te rygory obowiązywać będą – powiedział prezes PiS J. Kaczyński.
9 sierpnia br. Marek Kuchciński złożył rezygnację z funkcji marszałka Sejmu RP.
Do Biura Rady Miejskiej w Przemyślu wpłynęła petycja o pozbawienie Marka Kuchcińskiego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla (otrzymał go 12 kwietnia 2018 r.). Wnioskodawcą – w imieniu inicjatywy Wolne Podkarpacie – jest Ireneusz Dzieszko.
W piśmie (datowanym jeszcze przed złożeniem dymisji przez M. Kuchcińskiego) możemy przeczytać m.in.: „(...) Od kilkunastu dni opinia publiczna w całej Polsce śledzi kolejne odsłony sprawy skandalicznego wykorzystywaniu wojskowych samolotów i śmigłowców przez Pana Marka Kuchcińskiego – Marszałka Sejmu do celów prywatnych. Każdy kolejny dzień odsłania kolejne półprawdy, krętactwa, manipulacje i kłamstwa ze strony zarówno samego marszałka Kuchcińskiego, jak i pracowników podległej mu Kancelarii (...)”.
Wnioskodawca stwierdził w owym piśmie, że kwestia lotów M. Kuchcińskiego „położyła się cieniem na dobrym imieniu miasta Przemyśla, dlatego wniosek o odebranie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla jest całkowicie zasadny”.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Przemyślu Ewa Sawicka (Koalicja Obywatelska): – Petycja już do mnie trafiła. Otrzymał ją każdy radny. Teraz trafi na Komisję Skarg, Wniosków i Petycji. Wypracuje ona na piśmie swoje stanowisko. Pozbawienie kogoś tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla może nastąpić na wniosek prezydenta miasta albo na wniosek siedmiu radnych, albo też w wyniku zebrania trzystu podpisów mieszkańców danego miasta. Takie są zasady. Wówczas dopiero może powstać projekt uchwały, który może być poddany pod obrady. Zgodnie z ustawą o petycjach wniosek musiałby zostać rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy przez radę miejską.
Czy petycja ma jakiekolwiek szanse na to, by poddano ją pod głosowanie podczas sesji Rady Miejskiej w Przemyślu? O tym można na razie jedynie gdybać. Koalicję w mieście tworzą radni klubów Kukiz’15 i Koalicji Obywatelskiej. Formacji politycznych, które są w ostrym sporze z PiS-em. Jedno jest natomiast pewne: odebranie byłemu marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu honorowego tytułu odbiłoby się bardzo szerokim echem w całym kraju.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przepraszam, jaki tytuł może stracić ???? Honorowego obywatela ??? , o jakim honorze mowa w przypadku tego osobnika.
Nie jestem tego pewien, przecież już dostał "jedynkę" w Krośnie na najbliższe wybory.
Kochana Platformo. A wiec po roku rządzenia naszym mieście w sposób gorszy niż tragedia macie okazje pokazać ile wasze słowa sa warte. Rok temu obecna Przewodnicząca mówiła o Marszałku bierny mierny ale wierny. Tym samym ten łańcuch ktory Pani trzyma (a zdecydowanie on Pani ciąży) ma Pani okazje pokazać i Pani klub ile jesteście warci w Przemyślu ile znacza wasze słowa i obietnice. A wiec co odbierzecie tytuł Honorowego z tym waszym "śmiesznym koalicjantem" ? Liczac matematycznie macie przewage w głosowaniu no ale ... w mieście słychać że wasza wiedza i elokwencja nie jest na najwyższym poziomie :-)
Jaka wiedza i elokwencja ! Tam matematyka co u niektórych jest kulą u nogi !!!
Myślę jednak że przed odebranie tego tytułu uroczyście i nieco w pośpiechu wręczanego przez Chomę jako ówczesnego włodarza Przemyskiej na mieściny w asyście Zaleszczyka przewodniczącego RM i innych pisowskich bonów należy jednak przyjąć od byłego już Marszałka Koronnego Marka Tadeusza wyjaśnienia co przez całe dekady publicznej działalności zrobił pozytywnego w sensie ekonomicznym i gospodarczym dla naszej mieściny gdyż samo rozsławianie naszego miasta na zewnątrz to jednak za mało. A jak to rozsławianie wyglądało to każdy mógł zobaczyć oglądając posiedzenia Sejmu, każde niemal zdanie wypowiedziane przez tego Marszałka wywoływało awanturę lub salwy śmiechu. Pomijam te lotnicze wyczyny ale powinien jednak jako wice wojewoda podkarpacki a następnie wieloletni poseł na Sejm RP jednak przed kolejnymi wyborami rozliczyć się z działalności na rzecz swojego suwerena poinformować ilu ściągnął inwestycji i inwestorów , ile pieniędzy pozyskał Przemyśl na infrastrukturę i rozwój z jego inicjatywy, co zrobił by zatrzymać młodych ludzi przed emigracją i nie chodzi o Piechura, Ułana czy konika chodzi o konkrety a nie picu, picu na wzór Chomy. Jeśli zechce mówić w co osobiście wątpię można jeśli się okaże że nie zrobił nic pozytywnego dla mieściny rozpocząć proces odebrania temu bohaterowi powietrznych ekstapad tytułu honorowego, choć piszę to z ciężkim sercem mając całe życie jedną zasadę a to, nigdy nie kopać leżącego. Pisałem zawsze o Kuchcińskim negatywnie ale gdy posiadał realną władzę w Polsce i Podkarpaciu jako drugi po Bogu. A teraz, no cóż skoro suweren tak zdecyduje, przykre.
To jest oczywiste.Jak godnie i pompą wręczono dokument o honorowym obywateluto obecnie też z pompą powinien byc ten tytuł nie odebrany ale nastąpic powinno honorowe skreślenie by pozostał trwały świat w ksiedze honorowych obywateli Przemyśla z adnotacją dlaczego został pozbawiony tegoż tytułu.
Wstyd i kompromitacja TKM. Miał być umiar i pokora. Wystarczy nie kraść tak krzyczała "becia"27 do 1.
A może "Ksiega wstydu miasta Przemyśla"Skoro mamy Honorowych Obywateli Miasta Przemyśla a jest na co popatrzeć.Nadszedł czas by w naszym mieście założyć ksiege wstydu.Umieszczać w niej obywateli naszego miasta za których się nasze miasto wstydzi.Przypuszczam,ze mamy już jednego kandydata .
A kto temu jjjjaaakale tytuł nadał? Ja sie od wielu lat wstydzę za tego jego. Pislandia. SIO!!!
Co wy tak na siłę robicie z Przemyśla pępek świata. Zobacz jak całe Podkarpacie skorzystało dzięki Marszałkowi z Podkarpacia, miasta miasteczka, wioski. Wam nikt nie dogodzi, myślicie że teraz będziecie mieć lepiej ?, właśnie przykre.
Właśnie pokazujecie wy TKM ale to ma krótkie nogi...
to na wschód lub do Łukaszenki, tak ci będzie najlepiej...
A mi szkoda tylko Pana Prezesa, któremu to Członek przysporzył goryczy, frustracji, męki pańskiej i innych zgryzot. Tak to w sumie jest jak burak dorwie się do władzy.
Będą o nim opowiadać na historii, że taki M. Kuchciński był marszałkiem i co odstawiał w Sejmie. A poza nim lubił lotniska.
Sam jesteś burak bo pasujes. Mi do P O tam sami tacy
Te spekulacje to istna fanaberia.Fakty mówią co innego.W świetle oficjalnych"faktów"Pan Kuchciński został zdymisjowany za niewinność.Ale coraz więcej "faktów" jednoznacznie przekonuje nas,ze była to"honorowa abdykacja"czasami spotykana wśród ludzi"honoru"Specyficznego honoru.
widze ze volverine udzielasz sie nawet w rybnickich koncertach, od rybnika po przemysl masz zasieg .
Dlug w PGM M,Kuchcinskiego.Zentelmeni K.majcher i M.kuchcinski zawarli umowe na splate dlugu, krzysiu umarza dlug zostaje dyrektorem na Solinie .Tacy to zentelmeni w wydaniu made in Przemysl. Pisownia zentelmenska .
Co się czepiacie! Nikt tak nie rozsławił Przemyśla jak on, postawić mu pomnik na jakimś statku powietrznym jak patrzy z góry np na rynku;-)
A kto to jest ten kuchciński czy jak mu tam? Co on reprezentuje, czy warto się tym czymś zajmować? Nie sądzę.
Powinien mieć tytuł honorowego dupcingera Imperium i innych przybytków na Podkarpaciu.
Dobrze,że nie będzie już latał, bo moje kury przestały się przez te samoloty, nieść. Obserwuję tego osobnika od dawna i moim zdaniem to zwykła menda . Nie chciał zwrócić nagrody, pomimo , że wszyscy jego koledzy zwrócilo. Pertraktował z banderowskim pomiotem Szuchewyczem. Wydoił Państwo Polskie maksymalnie jak się tylko dało. Jaki to przykład dla młodzieży . Wstydzę się tego osobnika.
Ten przypadek , w całej okazałości i dokładnie oddaje kadry i ludzi PISoBOSZEWICKIEJ zarazy która trawi kraj o nazwie bolandia.Normalny, myślący człowiek żyjący z pracy na was leje PISoBOLSZEWICKIE kreatury, oszuści i złodzieje.
marny człowiecze, normalnie żyjący, pracujący Polak popiera ten rząd i PIS w ponad 50 % co widać w wyborach do parlamentu Polski w 2015 do parlamentu europejskiego i rosnącym poparciu do wyborów jesiennych. Złodziei szukaj wśród swoich lewaku.
Jeszcze chwila, a w Przemyślu byłby port lotniczy.
W sobotę podane dane dotyczące lotów her Thuska - 473 do domu . Borusia . byłego tzw. marszałka / kilkaset , tylko ,ażeby wyprowadzi c i nakarmić pieska. Kopaczka około 100 lotów do domu . CZEMU O TYM ANI REDAKCJA NIE WSPOMINA ,ANI KRZYKACZE , AWANTURNICY/ Kuchcinński zapłacił , chociaż nie musiał , a jak inni . A czy poprzednia tzw. władza zapłaciła ? CZY PO ZAPŁACIŁO ?
Jak to możliwe, że dało się ujawnić loty poprzedniej władzy, a nie da się ujawnić wszystkich obecnej? Zapłacił? Ha ha ha
A tak naprawdę zrobił Kuchcinski karierę jak Nikodem Dyzma i teraz sam się z nas śmieje hahaha
Tylko PISoBOLSZEWICKI idiota może porównywać loty premiera rejsowymi samolotami za 463 tys. zł z podniebnymi taxówkami ogrodnika i jego pociotów , towarzysza podłej zmiany za 2 mln zł.Ale czego oczekiwać od beneficjentów socjalu + skoro nawet nie maja pojęcia że tytuł i funkcja przysługuje tylko na terenie sejmu ?
honorowy to on nie jest na pewno...
Teraz to już równia pochyła...
Przepraszam, jaki tytuł może stracić ???? Honorowego obywatela ??? , o jakim honorze mowa w przypadku tego osobnika.