Władze miasta wciąż prowadzą negocjacje z Państwowym Funduszem Rozwoju Nieruchomości SA w sprawie możliwości i kształtu realizacji programu Mieszkanie Plus w Przemyślu. Negocjują już od wielu miesięcy. Nikt jednak nie będzie czekać w nieskończoność. Możliwe, że nadsańskie miasto straci możliwość wybudowania 144 mieszkań.
W październiku 2016 r. urzędy wojewódzkie zaczęły zbierać informacje o zainteresowaniu samorządów tworzonym programem Mieszkanie Plus. 6 grudnia 2017 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, w obecności wojewody Ewy Leniart, podpisany został list intencyjny w sprawie tej inwestycji. Parafowali go: pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala[paywall]. Podpisany dokument zakładał budowę w Przemyślu 150 mieszkań. W 2018 r. trwały negocjacje i ustalanie warunków przedsięwzięcia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości SA zakończone podpisaniem Protokołu Uzgodnień Inwestycyjnych. 23 lipca 2018 r. przemyscy radni podczas sesji przyjęli uchwałę, w której wyrazili zgodę na przystąpienie przez miasto do realizacji tego projektu. Projektu, który polegał na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Przemyślu przy ul. Bakończyckiej, na zasadach przedstawionych przez BGK Nieruchomości S.A. w owym protokole.
Po tym fakcie wykonane zostały badania geotechniczne działki pod przyszła inwestycję. Władze miasta wystąpiły o stosowne pozwolenia i decyzje środowiskowe m.in. zgodę na wycinkę drzew i odkrzaczenie działki. Zaktualizowana została koncepcja projektu. Zgodnie z umową inwestycyjną do marca 2019 r. miała zostać utworzona spółka celowa, której zadaniem miało być prowadzenie inwestycji. Do tej spółki miasto miało wnieść grunt, a BGK Nieruchomości SA pieniądze na inwestycję. Po jej zakończeniu i oddaniu mieszkań gmina miejska miała przez 25 do 30 lat wykupywać udziały w spółce (z czynszów), aby po tym czasie stać się właścicielem mieszkań i przenieść tą własność na najemców.
Mieszkańcy coraz częściej pytają o ten projekt. Zwrócili się z tą sprawą – ale i pewnego rodzaju pretensjami – do radnego Macieja Kamińskiego (Prawo i Sprawiedliwość). Z pretensjami, bo to jego partia jest realizatorem programu Mieszkanie Plus.
– Ze strony rządowej wszystko jest załatwione. Ruch należy do miasta, a z tego co wiem, miasto wciąż nie może się zdecydować – powiedział M. Kamiński.
W związku z tym wystosował do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna dwie interpelacje. Pierwsza (z 18 lutego br.) było ogólnie: na jakim etapie są rozmowy w tej sprawie, czy będzie realizowany i w jakim terminie i ile ostatecznie mieszkań powstanie dzięki temu programowi? W drugiej (z 28 lutego br.) poprosił o przedstawienie całości korespondencji w tej sprawie od 1 stycznia 2018 r, zapytał o ostatnią korespondencję w tej sprawie, o to, czy urząd miejski zmieniał warunki umowy, które zostały wcześniej ustalone i czy pierwotny termin zakończenia inwestycji został zmieniony?
Prezydent W. Bakun odpowiedział, że w dalszym ciągu trwają rozmowy i negocjacje w tej sprawie. Dopiero po ich zakończeniu przedstawione zostaną szczegółowe informacje czy, w jakim zakresie i terminie program będzie realizowany.
Władze miasta – jak odrzekł W. Bakun – przeprowadziły wiele rozmów telefonicznych, wymieniły się mailami. Państwowy Fundusze Rozwoju Nieruchomości SA dysponuje wszelkimi dokumentami, jakie są potrzebne do analiz. Także operatem szacunkowym nieruchomości przy ul. Bakończyckiej, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego.
„(…) Planowane przedsięwzięcie zakłada budowę budynków z 144 mieszkaniami o łącznej powierzchni mieszkalnej niecałych 7,5 tys. metrów kwadratowych. Jest to duża inwestycja, dlatego analizy i prace w tym zakresie są obecnie istotne (…)” – napisał w odpowiedzi.
Poinformował także, iż ostatnie spotkanie odbyło się w Warszawie 20 listopada 2019 r. Minęło od tego prawie 4 miesiące. 25 lutego br. do przemyskiego magistratu dotarła informacja, że Państwowy Fundusze Rozwoju Nieruchomości SA nie może zająć stanowiska w przedmiotowej sprawie. Aktualnie projekt w kilku punktach nie spełnia założeń określonych w strategii funduszu, dlatego spółka próbuje znaleźć alternatywne rozwiązanie, na które musi uzyskać zgody korporacyjne.
– Powiem szczerze, że wygląda na to, iż miastu nie bardzo na tym zależy. Bo władze wcale na to nie naciskają. Cztery miesiące od ostatniego spotkania? To lata świetlne. Prawdopodobnie pieniądze mogą przepaść. Obawiam się, że może dojść do sytuacji, iż w innych miastach lokatorzy już zamieszkają w tych lokalach, a w Przemyślu wciąż będą negocjować – podsumował M. Kamiński.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Obecna władza buduje wszystko ale na piasku.To już jest widoczne na każdym kroku.Dziwie się władzom naszego miasta ,ze jeszcze się łudzi a tym bardziej prowadzi rozmowy.Z takimi się nie układa.Nawet jak cos obiecują a nawet podpiszą to nie wywiązują się z zobowiązań.Jedynie co ich interesuje to koryto i trwanie przy nim.Nagrodę dostaja tylko ci którzy w tym są pomocni.Tak wykorzystuje sie miedzy innymi emeryci z głodowymi emeryturami którym się daje jednorazowo jak bedą grzeczni.A to że w ostatnich trzech latach ich emerytura straciła co najmniej 30% wartosci nabywczej nikt nie mówi.A tak swoją droga to mieszkania w tym systemie uwaliła się już w całej Polsce
Mieszkania się nie dostaje. Na mieszkanie się zarabia!
mieszkania się kupuje a nie rozdaje ,ja pracowałem i kupiłem a patologia m,in na ul. herburtów dostała za darmo nie pracują w większosci tylko stoją pod sklepem z piwem w ręku a ja......pracuję takim się nie pomaga zresztą oni ta patologia tylko mops sklep piwo i impry no poza małymi wyjątkami......trzeba pracowac odkładać bo mogą przyj\sc lata chude....
I teraz nadejda lata chude. I co z tym odkladaniem?Tak zle,a tak jeszcze gorzej.Ech
144 mieszkania to jest raptem 3 bloki...
Nie ma takiej potrzeby po epidemii będzie dużo mieszkań wolnych do zamieszkania
No i skończyło się. Tak ładnie władza budowała mieszkania od pięciu lat. Nie to co PO-nic nie budowali. Ale kryzys to przyhamował. Ale jak kryzys puści to znowu się zacznie bum na Mieszkanie+. Jeszcze z dwa miliony wybudują.
Do Jana - przewodnikiem tej polityki był Morawiecki, największy kapitalista obecnej RP. Chwilowo z przyklejonym przymiotnikiem "prałdziła polskja patrjota". Szalom!
darek, oczywiście masz rację, mnie jest obojętne kto to będzie budował, ważne aby było budowane , w wielu krajach funkcjonuje "komunalka" np w Niemczech i mało kto tam kupuje mieszkania na własność. Morawiecki był banksterem i to mnie nie dziwi,miał przykład ojca który nienawidził komuny,choć na starość mu się odmieniło. Dziwi mnie natomiast że byłe komuchy typu Balcerowicz,Miler,Cimoszewicz , Belka czy Kwaśniewski zostali kapitalistami w dodatku liberałami. Nasza rzeczywistość jest popierdzielona.
I znowu będzie jak w latach 2005-2007, gdy miało być 3 miliony mieszkań, a zostało mieszkanie za 3 miliony. Ten rząd rozwalił publiczną kasę doszczętnie, zamiast podczas prosperity robić reformy, to rozdawał kasę na lewo i prawo. A teraz będzie ubogo, oj ubogo, Mieszkanie+ będzie, ale z 10-letniej pracy przy pomidorach w Helmond
Po wyborze Bakuna mowilem ze bedzie to porazka ala samego miasta . Jeszcze jest pora tego czlowieka odwolać, pozniej to moze okazac sie ze w miescie bedzie potrzeba zainstalować komisarza . Prezydent Bakun to jest zwły zwiastun dla rozwoju tego pieknego miasta. pamietajcie ludziska ze za byłym prezydentem Chomą to jeszcze bedziecie płakać.
Obecna władza buduje wszystko ale na piasku.To już jest widoczne na każdym kroku.Dziwie się władzom naszego miasta ,ze jeszcze się łudzi a tym bardziej prowadzi rozmowy.Z takimi się nie układa.Nawet jak cos obiecują a nawet podpiszą to nie wywiązują się z zobowiązań.Jedynie co ich interesuje to koryto i trwanie przy nim.Nagrodę dostaja tylko ci którzy w tym są pomocni.Tak wykorzystuje sie miedzy innymi emeryci z głodowymi emeryturami którym się daje jednorazowo jak bedą grzeczni.A to że w ostatnich trzech latach ich emerytura straciła co najmniej 30% wartosci nabywczej nikt nie mówi.A tak swoją droga to mieszkania w tym systemie uwaliła się już w całej Polsce
Mieszkania się nie dostaje. Na mieszkanie się zarabia!
Żart u jesz