Reklama

Czy miasto straci szansę na budowę 144 mieszkań?

Władze miasta wciąż prowadzą negocjacje z Państwowym Funduszem Rozwoju Nieruchomości SA w sprawie możliwości i kształtu realizacji programu Mieszkanie Plus w Przemyślu. Negocjują już od wielu miesięcy. Nikt jednak nie będzie czekać w nieskończoność. Możliwe, że nadsańskie miasto straci możliwość wybudowania 144 mieszkań.

W październiku 2016 r. urzędy wojewódzkie zaczęły zbierać informacje o zainteresowaniu samorządów tworzonym programem Mieszkanie Plus. 6 grudnia 2017 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, w obecności wojewody Ewy Leniart, podpisany został list intencyjny w sprawie tej inwestycji. Parafowali go: pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań, wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, zastępca prezydenta Przemyśla Janusz Hamryszczak oraz pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala[paywall]. Podpisany dokument zakładał budowę w Przemyślu 150 mieszkań. W 2018 r. trwały negocjacje i ustalanie warunków przedsięwzięcia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości SA zakończone podpisaniem Protokołu Uzgodnień Inwestycyjnych. 23 lipca 2018 r. przemyscy radni podczas sesji przyjęli uchwałę, w której wyrazili zgodę na przystąpienie przez miasto do realizacji tego projektu. Projektu, który polegał na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Przemyślu przy ul. Bakończyckiej, na zasadach przedstawionych przez BGK Nieruchomości S.A. w  owym protokole.

Miasto grunt, spółka kasę

Po tym fakcie wykonane zostały badania geotechniczne działki pod przyszła inwestycję. Władze miasta wystąpiły o stosowne pozwolenia i decyzje środowiskowe m.in. zgodę na wycinkę drzew i odkrzaczenie działki. Zaktualizowana została koncepcja projektu. Zgodnie z umową inwestycyjną do marca 2019 r.  miała zostać utworzona spółka celowa, której zadaniem miało być prowadzenie inwestycji. Do tej spółki miasto miało wnieść grunt, a BGK Nieruchomości SA pieniądze na inwestycję. Po jej zakończeniu i oddaniu mieszkań gmina miejska miała przez 25 do 30 lat wykupywać udziały w spółce (z czynszów), aby po tym czasie stać się właścicielem mieszkań i przenieść tą własność na najemców.

Reklama

Mieszkańcy coraz częściej pytają o ten projekt. Zwrócili się z tą sprawą – ale i pewnego rodzaju pretensjami – do radnego Macieja Kamińskiego (Prawo i Sprawiedliwość). Z pretensjami, bo to jego partia jest realizatorem programu Mieszkanie Plus.

Interpelacje dwie

– Ze strony rządowej wszystko jest załatwione. Ruch należy do miasta, a z tego co wiem, miasto wciąż nie może się zdecydować – powiedział M. Kamiński.

W związku z tym wystosował do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna dwie interpelacje. Pierwsza (z 18 lutego br.) było ogólnie: na jakim etapie są rozmowy w tej sprawie, czy będzie realizowany i w jakim terminie i ile ostatecznie mieszkań powstanie dzięki temu programowi? W drugiej (z 28 lutego br.) poprosił o przedstawienie całości korespondencji w tej sprawie od 1 stycznia 2018 r, zapytał o ostatnią korespondencję w tej sprawie, o to, czy urząd miejski zmieniał warunki umowy, które zostały wcześniej ustalone i czy pierwotny termin zakończenia inwestycji został zmieniony?

Reklama

Prezydent W. Bakun odpowiedział, że w dalszym ciągu trwają rozmowy i negocjacje w tej sprawie. Dopiero po ich zakończeniu przedstawione zostaną szczegółowe informacje czy, w jakim zakresie i terminie program będzie realizowany.

Telefony, maile…

Władze miasta – jak odrzekł W. Bakun – przeprowadziły wiele rozmów telefonicznych, wymieniły się mailami. Państwowy Fundusze Rozwoju Nieruchomości SA dysponuje wszelkimi dokumentami, jakie są potrzebne do analiz. Także operatem szacunkowym nieruchomości przy ul. Bakończyckiej, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego.

Reklama

„(…) Planowane przedsięwzięcie zakłada budowę budynków z 144 mieszkaniami o łącznej powierzchni mieszkalnej niecałych 7,5 tys. metrów kwadratowych. Jest to duża inwestycja, dlatego analizy i prace w tym zakresie są obecnie istotne (…)” – napisał w odpowiedzi.

Poinformował także, iż ostatnie spotkanie odbyło się w Warszawie 20 listopada 2019 r. Minęło od tego prawie 4 miesiące. 25 lutego br. do przemyskiego magistratu dotarła informacja, że Państwowy Fundusze Rozwoju Nieruchomości SA nie może zająć stanowiska w przedmiotowej sprawie. Aktualnie projekt w kilku punktach nie spełnia założeń określonych w strategii funduszu, dlatego spółka próbuje znaleźć alternatywne rozwiązanie, na które musi uzyskać zgody korporacyjne.

Reklama

– Powiem szczerze, że wygląda na to, iż miastu nie bardzo na tym zależy. Bo władze wcale na to nie naciskają. Cztery miesiące od ostatniego spotkania? To lata świetlne. Prawdopodobnie pieniądze mogą przepaść. Obawiam się, że może dojść do sytuacji, iż w innych miastach lokatorzy już zamieszkają w tych lokalach, a w Przemyślu wciąż będą negocjować – podsumował M. Kamiński.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-29 20:30:40

    Obecna władza buduje wszystko ale na piasku.To już jest widoczne na każdym kroku.Dziwie się władzom naszego miasta ,ze jeszcze się łudzi a tym bardziej prowadzi rozmowy.Z takimi się nie układa.Nawet jak cos obiecują a nawet podpiszą to nie wywiązują się z zobowiązań.Jedynie co ich interesuje to koryto i trwanie przy nim.Nagrodę dostaja tylko ci którzy w tym są pomocni.Tak wykorzystuje sie miedzy innymi emeryci z głodowymi emeryturami którym się daje jednorazowo jak bedą grzeczni.A to że w ostatnich trzech latach ich emerytura straciła co najmniej 30% wartosci nabywczej nikt nie mówi.A tak swoją droga to mieszkania  w tym systemie uwaliła się już w całej Polsce

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    J - niezalogowany 2020-03-29 20:37:51

    Mieszkania się nie dostaje. Na mieszkanie się zarabia! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Hjjjj - niezalogowany 2020-03-30 07:45:13

    Żart u jesz

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama