Reklama

Czy na Wilsona i Sportową ruch wróci jeszcze w tym roku? [ZDJĘCIA]

W szybkim – zgodnym z planem – tempie trwają prace nad oddaniem do użytku dwóch nitek nowego mostu kolejowego na Sanie i przebudowanego przejazdu pod nim, który pozwoli na powrót ruchu samochodowego na ulice Wilsona i Sportową. Jest spora nadzieja, że stanie się to jeszcze w tym roku! To z całą pewnością znakomita wiadomość dla kierowców, bo mogą zniknąć korki. Ale uwaga – zmieni się organizacja ruchu...

Prace budowlane przy starym moście kolejowym w Przemyślu rozpoczęły się jesienią 2022 r. – od rozbudowy filarów oraz przyczółków. Najpierw wykonane zostały podpory od zachodniej strony obiektu, równocześnie powstały podpory tymczasowe, niezbędne do przesunięcia istniejącej konstrukcji od strony wschodniej.

Dość szybko wiekowy most kolejowy w Przemyślu w znanej mieszkańcom formie przestał istnieć. Wschodnie przęsło zostało umieszczone na nowych podporach. Potem rozpoczęła się budowa dwóch nowych nitek. Równocześnie rozpoczęły się prace budowlane przy przejeździe pod przeprawami od strony wjazdu z ul. Jagiellońskiej[paywall].

Reklama

W PKP PLK wierzą, że ruch wróci jeszcze w tym roku

Z każdym tygodniem konstrukcja nowego mostu rośnie w oczach, a w zasadzie jest już na ukończeniu. Bardzo zaawansowane prace trwają także od strony wjazdu w wyłączone od wielu miesięcy ulice Wilsona i Sportową.

Skierowaliśmy do zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA kilka pytań w tej sprawie.

Po pierwsze: na jakim konkretnym etapie jest budowa nowego mostu?

Po drugie: kiedy będzie gotowy do eksploatacji? Czy jeszcze w tym roku?

Po trzecie: czy po oddaniu będzie już możliwy wjazd sławetnego Pendolino?

Reklama

Wreszcie po czwarte: na jakim etapie są prace budowlane przy nowym przejeździe pod mostem kolejowym i kiedy przejazd będzie możliwy? Czy w tym, czy w przyszłym roku?

– Budowa mostu kolejowego w Przemyślu jest na ukończeniu. Obecnie wykonawcy prowadzą prace związane ze scalaniem konstrukcji stalowej obiektu. Po ich zakończeniu ruszy układanie torów i przygotowanie sieci trakcyjnej. Pierwszy z torów na nowym moście planowany jest do oddania do eksploatacji w drugiej połowie listopada tego roku. Drugi tor gotowy będzie na koniec grudnia. Parametry nowego mostu oczywiście umożliwią wjazd składów typu Pendolino. Niemniej decyzja o uruchomieniu połączeń z wykorzystaniem tego typu taboru nie leży w gestii spółki PLK

Reklama

– powiedział Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

– Prace budowlane przy drodze w sąsiedztwie mostu są także bardzo zaawansowane. Na ukończeniu są roboty związane z konstrukcjami oporowymi. Prowadzone są roboty ziemne, budowa kanalizacji deszczowej i przebudowa istniejących sieci podziemnych. Oddanie drogi do użytkowania planowane jest jeszcze w tym roku. Jednak z uwagi na zbliżający się okres zimowy dokładna data uzależniona będzie od panujących warunków atmosferycznych. W najniższym punkcie, po zakończeniu robót, wysokość między nawierzchnią a skrajnią mostu będzie wynosić 4,6 metra

Reklama

– dodał.

„Pogłębienie” przejazdu w ciągu ulicy Wybrzeże JP II i 22 Stycznia

Jak wiadomo, prace przy „pogłębieniu” (równaniu do mostowej skrajni) przejazdu pod mostem planowane są także z drugiej strony Sanu, w ciągu Wybrzeża JP II i ulicy 22 Stycznia. Kiedy rozpocznie się ten etap i ile potrwa?

– Rozpoczęcie robót po drugiej stronie mostu planowane jest po zakończeniu zasadniczych prac przy przeprawie. Przede wszystkim zakończenia pracy dźwigu, przenoszącego fragmenty konstrukcji nad placem budowy. W sprzyjających warunkach atmosferycznych prace budowlane powinny się rozpocząć w drugiej połowie listopada i zakończyć jeszcze w tym roku. Zakres prac na ulicy 22 Stycznia jest mniejszy niż wzdłuż ulicy Sportowej. Docelowe tak zwane światło pionowe w tym przypadku wyniesie 3,5 metra

Reklama

– wyjaśnił P. Hamarnik.

Zmiana organizacji ruchu

Mniej optymistyczny jest dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki, ale wynika to tylko i wyłącznie z wieloletniej praktyki. Zima może przyjść w każdej chwili, a wówczas prace będą się dłużyć...

– Ekipom remontowym zostały dwa miesiące tego roku. Jeśli będzie taka aura jak teraz, światełko w tunelu jest. Ale niełatwo będzie udrożnić przejazd pod mostem przy różnej pogodzie, trochę czarno to widzę

– powiedział J. Cielecki.

Jak będzie wyglądała organizacja ruchu po zakończeniu remontu?

Reklama

– Z ulicy Jagiellońskiej będzie można zjechać albo na półkę wyższą, czyli tą nitką, na której będą rozbudowane parkingi i wjechać nią w ulicę Sportową, albo na półkę niższą, ale wówczas będzie możliwość wjazdu tylko i wyłącznie w ulicę Wilsona. Wcześniej można było wjechać zarówno w Wilsona, jak i w Sportową. Nie będzie już tego łuku z wjazdem na Wilsona. Będzie można jechać wprost

– wytłumaczył.

– Jazda ulicą Wilsona się nie zmieni. Będzie można jechać albo prosto, albo skręcić w lewo, w Sportową. Będzie wydzielony pas lewoskrętu

Reklama

– dodał.

– Wydaje mi się, że prace budowlane po drugiej stronie Sanu, przy ulicy 22 Stycznia, nie rozpoczną się wcześniej niż na początku przyszłego roku. Poziom zostanie obniżony o niecały metr, więc zakres prac nie jest aż tak obszerny, jak w wypadku Sportowej i Wilsona. Według umowy cała inwestycja ma się zakończyć na wiosnę przyszłego roku i tego trzeba się trzymać

– podsumował J. Cielecki.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama