Reklama

Czy na zmianach w PKS-ie skorzystają pasażerowie? Rozmowa ŻP

Od 1 marca br. jarosławskim PKS-em, zgodnie z decyzją Zarządu Powiatu Jarosławskiego, kieruje Grzegorz Jedynak, który doświadczenie w zarządzaniu zdobywał w firmie produkcyjnej Axtone w Kańczudze, a następnie kierował SP ZOZ w Przeworsku. Zastąpił na wspomnianym stanowisku Witolda Duszyńskiego. Powiat – jako właściciel spółki – liczy na jej rozwój. Zapytaliśmy G. Jedynaka o to, jaką wizję przedsiębiorstwa ma na najbliższe lata i gdzie w dobie nie najlepszej passy branży przewozowej zamierza szukać zysków.

Zamienił Pan fotel dyrektora SP ZOZ w Przeworsku na stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Jarosławiu. To duże wyzwanie. Jaki ma Pan pomysł na rozwój spółki? I czy mieszkańcy powiatu na tym skorzystają?

– Zdecydowanie zamierzam szukać możliwości rozwoju spółki, bo utrzymywanie i administrowanie tym, co mamy obecnie, to prosta droga do zniknięcia z rynku. Widzę nasz PKS jako firmę opartą na dwóch podstawowych filarach. Pierwszy to ten finansowy, bo jesteśmy spółką akcyjną i musimy na siebie, w tym na planowane inwestycje, zarabiać, a drugi to filar społeczny. Musimy mieć poczucie misji, że jesteśmy dla tych, którzy niekoniecznie polegać mogą na transporcie własnym lub przewoźnikach prywatnych. Rzeczywiście większość naszych obecnych kursów jest nierentowna, ponieważ jeździmy tam, gdzie prywatnym przewoźnikom się nie opłaca. W zamian za to korzystamy z dopłat do nich w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, co pozwala przeciwdziałać tzw. wykluczeniu komunikacyjnemu. Mój cel to nowoczesne, rentowne przedsiębiorstwo, cieszące się renomą i zaufaniem pasażerów i lokalnej społeczności, będące równocześnie preferowanym przewoźnikiem na lokalnym rynku.

Jakie wobec tego ma Pan priorytety?

Reklama

– Pomysłów jest kilka. Jednym z pierwszych jest odnowa taboru. Dwa nowe autobusy zostaną zamówione jeszcze w tym miesiącu. Są[paywall] bezpieczne i nowoczesne, z powodzeniem mogą posłużyć zarówno do przewozu dzieci, jak i kursów na najbardziej obciążonych liniach. Trzeci autobus jest już przygotowany. To duży, luksusowy autobus wycieczkowy, bo planujemy wejść w organizację tras dalekobieżnych. Spokojnie może kursować za granicę, spełnia wszystkie normy i zapewnia pełen komfort. W kolejnym etapie chciałbym kupić też kilka mniejszych pojazdów, które mogłyby jeździć na mniej obciążonych trasach. Druga rzecz, na którą chcę położyć nacisk, to poprawa infrastruktury. Chodzi o naszą główną siedzibę w Jarosławiu oraz przede wszystkim o dworzec autobusowy w Przeworsku.

Mieszkańcy mocną narzekają na jego stan...

Reklama

– Sam jestem przeworszczaninem i widzę, jak to wygląda, więc nie dziwią mnie zupełnie narzekania mieszkańców. Najwyższa pora zrobić tam porządek. Projekt już został zlecony. Zaangażowałem do tego zadania firmę przeworską, żeby czuła się w pewnym sensie również współodpowiedzialna za to, jak ten dworzec będzie wyglądał w przyszłości. Myślę, że podobnie jak mi, będzie jej zależało, żeby w miarę skromnych możliwości poprawić jego stan. Niestety działka, na której zlokalizowany jest obiekt, podlega uzgodnieniom z konserwatorem zabytków. To dawny cmentarz żydowski, a gmina żydowska nie jest skłonna do daleko idącej współpracy. Tyle że w tym momencie nie ma już wyjścia. Obecny stan techniczny tego dworca zwyczajnie zagraża bezpieczeństwu dalszego funkcjonowania. Dlatego będę wszystkimi możliwymi sposobami dążył do tego, żeby ten dworzec jednak wyremontować.

A jeśli chodzi o sam Jarosław?

Reklama

– Na miejscu też jest wiele pilnych rzeczy do zrobienia. Dworzec w Jarosławiu wygląda bardzo ładnie dzięki partnerstwu z podmiotem prywatnym. Natomiast moje plany obejmują siedzibę spółki. Miejsce, gdzie mamy swoją zajezdnię, gdzie parkują autobusy i gdzie mamy swoje warsztaty i stację diagnostyczną. W tej chwili trwa remont tej ostatniej. Chciałbym, by funkcjonowała w ten sposób, by mogli korzystać z niej szerzej również lokalni mieszkańcy, właściciele samochodów. Jest świetnie wyposażona pod kątem zarówno małych samochodów, jak i dużych maszyn, w tym rolniczych, ciężarówek, przyczep czy autobusów. Mogła by stanowić jedno ze źródeł dodatkowych przychodów dla firmy. Na pewno będę też dążył do zlokalizowania tu nowoczesnej myjni samochodów. PKS posiada myjnię starego typu, a chcemy mieć taką, z której mogłyby korzystać również podmioty zewnętrzne. Na naszym terenie parkują duże samochody, które przyjeżdżają tu do odprawy celnej, a w sąsiedztwie znajdują się zakłady mięsne, które codziennie wysyłają w trasę ciężarówki, a wielu ich pracowników parkuje na naszym gruncie, który dzierżawimy w ramach dobrej sąsiedzkiej współpracy, więc można byłoby stworzyć im warunki do korzystania z naszej infrastruktury.

Pomysłów nie brakuje. Skąd weźmie Pan pieniądze na realizację?

Reklama

– Temat pieniędzy jest tematem trudnym. Uważam jednak, że rynek przewozów pasażerskich nadal jeszcze jest rynkiem rozwijającym się. Z relacji moich pracowników dowiedziałam się, że niektórzy prywatni przewoźnicy oferujący usługi transportowe niekoniecznie respektują rozkłady jazdy i próbują jak najwięcej pasażerów ściągnąć z przystanków, podjeżdżając poza ustalonymi godzinami. Jeśli te informacje się potwierdzą, będę interweniował w odpowiednich organach. Jeśli mamy konkurować na tym rynku, powinniśmy to robić na zdrowych i partnerskich zasadach. Poza tym swoją jednostkę zamiejscową mamy też w Bieszczadach. Jesteśmy po spotkaniu z tamtejszymi samorządowcami i chcemy rozwijać tamtejszą komórkę, by organizować tam przewozy w szerszym zakresie. Prognozy są optymistyczne. Druga strona też jest zainteresowana taką współpracą, więc będziemy ten temat kontynuować. Zamierzam szeroko współpracować z lokalnymi samorządowcami i wspólnie z nimi szukać dodatkowych potencjałów, które mogłyby się z jednej strony przełożyć na dodatkowe przychody dla PKS-u, a z drugiej ułatwić życie lokalnej społeczności.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama

 



ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama