Reklama

Czy zima zaskoczy Radymno?

07/11/2022 20:06

25 października odbyła się 50. sesja rady miasta Radymno. W obradach uczestniczył burmistrz Mieczysław Piziurny, skarbnik Janina Kaczmarz, sekretarz Zofia Kawałek, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Marek Sobolewski oraz przedstawiciele zarządu radymniańskich osiedli. Mimo zaproszenia, na sesji nie pojawili się dyrektorzy miejscowych ośrodków zdrowia, których dotyczył jeden z punktów obrad.

Sesja rozpoczęła się przedstawieniem sprawozdania burmistrza M. Piziurnego z prac w okresie międzysesyjnym.

Dotyczyło ono między innymi zainstalowania progów zwalniających, luster oraz znaków drogowych. Poza tym obecnie trwa[paywall] rozpoznanie kosztów dotyczących napraw i modernizacji w mieszkaniach komunalnych, w związku z nieprawidłowościami wykrytymi podczas przeglądów kominiarskich.

20 października ratusz podpisał umowę na przebudowę przewodów kominowych w jednym z budynków. Dodatkowo zaplanowano montaż czujników dymu we wszystkich lokalach.

 Czy zima zaskoczy Radymno?

Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Marek Sobolewski przedstawił analizę stanu dróg miejskich z uwzględnieniem planu utrzymania ich w zimie.

ZGKiM ma do dyspozycji 260 tys. zł. 70 tysięcy miasto otrzymało od Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. To więcej w porównaniu do roku minionego – w 2021 było to 60 tysięcy.

Zakres zadań obejmujących właściwe utrzymanie to: odśnieżanie, odladzanie, wywózka śniegu i błota, piaskowanie dróg i chodników w Radymnie.

Często zdarza się, że zakład zajmuje się także drogami wojewódzkimi, jeśli tamtejsze służby potrzebują wsparcia. M. Sobolewski poinformował, że zakupiono już sól drogową (27 ton) oraz piasek (174 tony) – korzysta się z mieszanki w proporcji 1:10.

Jeśli chodzi o utrzymanie chodników, przypomniano, że właściwe utrzymanie ich przez cały rok należy do właściciela posesji przylegającej do danego chodnika.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej dysponuje kilkunastoma maszynami już po niezbędnych naprawach i konserwacji, służącymi do utrzymania dróg zimą.

Reklama


fot.esesja.pl
Sesja rady miasta przebiegła w zgodnej atmosferze, co potwierdzały jednogłośne wyniki głosowań.

Nauczyciele dostaną więcej

Obrady sesji dotyczyły także ustalenia opłat za świadczenia udzielane w publicznym przedszkolu prowadzonym przez miasto oraz uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość i warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i nagród dla nauczycieli.

Ustalono wyższą o 1,14 złotych opłatę za każdą rozpoczętą godzinę zajęć. Kwota wynika ze wskaźnika waloryzacji, który zgodnie z obwieszczeniem ministra edukacji i nauki wynosi 1,145, co oznacza, że maksymalna kwota opłaty może wynosić 1,14 zł.

Jeśli chodzi o dodatki funkcyjne dla pedagogów, zmiany w uchwale dotyczyły tylko stanowisk dyrektora i wicedyrektora. Będą one wynosić od 10 do nawet 50 proc. otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.

Ważną informacją jest, że w Karcie Nauczyciela wprowadzona została funkcja mentora, którego zadaniem będzie wspieranie na bieżąco nauczyciela początkującego w procesie wdrażania do pracy w zawodzie. Dla nauczycieli – mentorów wprowadzono dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie za każdą osobę odbywającą staż.

Reklama

Podczas sesji rozwinęła się dyskusja na temat obaw rodziców, że w zimie nauczanie ich dzieci będzie odbywało się w formie zdalnej.

Nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat, jednak zgodnie z prawem szkoła może przejść na nauczanie zdalne w kilku sytuacjach kryzysowych, między innymi wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz lub w salach lekcyjnych będzie zbyt niska.

Można to zrobić także w sytuacji epidemiologicznej i wszystkich, które mogłyby zagrozić zdrowiu uczniów.

Nie ma prądu

M. Kalin przedstawiła swoją interpelację, w której przedstawiła poważny problem mieszkańców osiedla Jana Pawła II.

Skarżą się na częste awarie sieci energetycznej i przerwy w dostawie prądu. W związku z tym oczekują przeprowadzenia przeglądu sieci energetycznej, w celu ustalenia i usunięcia źródła problemu. Mieszkańcy okolicy mają swoje podejrzenia.

Sytuacja powtarza się notorycznie od 2018 roku, kiedy budowano tam kanalizację deszczową, a z ich obserwacji wynika, że po deszczowych okresach pojawiają się awarie. Proszą o wzięcie tego pod uwagę.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama