25 października odbyła się 50. sesja rady miasta Radymno. W obradach uczestniczył burmistrz Mieczysław Piziurny, skarbnik Janina Kaczmarz, sekretarz Zofia Kawałek, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Marek Sobolewski oraz przedstawiciele zarządu radymniańskich osiedli. Mimo zaproszenia, na sesji nie pojawili się dyrektorzy miejscowych ośrodków zdrowia, których dotyczył jeden z punktów obrad.
Sesja rozpoczęła się przedstawieniem sprawozdania burmistrza M. Piziurnego z prac w okresie międzysesyjnym.
Dotyczyło ono między innymi zainstalowania progów zwalniających, luster oraz znaków drogowych. Poza tym obecnie trwa[paywall] rozpoznanie kosztów dotyczących napraw i modernizacji w mieszkaniach komunalnych, w związku z nieprawidłowościami wykrytymi podczas przeglądów kominiarskich.
20 października ratusz podpisał umowę na przebudowę przewodów kominowych w jednym z budynków. Dodatkowo zaplanowano montaż czujników dymu we wszystkich lokalach.
Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Marek Sobolewski przedstawił analizę stanu dróg miejskich z uwzględnieniem planu utrzymania ich w zimie.
ZGKiM ma do dyspozycji 260 tys. zł. 70 tysięcy miasto otrzymało od Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. To więcej w porównaniu do roku minionego – w 2021 było to 60 tysięcy.
Zakres zadań obejmujących właściwe utrzymanie to: odśnieżanie, odladzanie, wywózka śniegu i błota, piaskowanie dróg i chodników w Radymnie.
Często zdarza się, że zakład zajmuje się także drogami wojewódzkimi, jeśli tamtejsze służby potrzebują wsparcia. M. Sobolewski poinformował, że zakupiono już sól drogową (27 ton) oraz piasek (174 tony) – korzysta się z mieszanki w proporcji 1:10.
Jeśli chodzi o utrzymanie chodników, przypomniano, że właściwe utrzymanie ich przez cały rok należy do właściciela posesji przylegającej do danego chodnika.
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej dysponuje kilkunastoma maszynami już po niezbędnych naprawach i konserwacji, służącymi do utrzymania dróg zimą.

fot.esesja.pl
Sesja rady miasta przebiegła w zgodnej atmosferze, co potwierdzały jednogłośne wyniki głosowań.
Obrady sesji dotyczyły także ustalenia opłat za świadczenia udzielane w publicznym przedszkolu prowadzonym przez miasto oraz uchwały w sprawie ustalenia regulaminu określającego wysokość i warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i nagród dla nauczycieli.
Ustalono wyższą o 1,14 złotych opłatę za każdą rozpoczętą godzinę zajęć. Kwota wynika ze wskaźnika waloryzacji, który zgodnie z obwieszczeniem ministra edukacji i nauki wynosi 1,145, co oznacza, że maksymalna kwota opłaty może wynosić 1,14 zł.
Jeśli chodzi o dodatki funkcyjne dla pedagogów, zmiany w uchwale dotyczyły tylko stanowisk dyrektora i wicedyrektora. Będą one wynosić od 10 do nawet 50 proc. otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.
Ważną informacją jest, że w Karcie Nauczyciela wprowadzona została funkcja mentora, którego zadaniem będzie wspieranie na bieżąco nauczyciela początkującego w procesie wdrażania do pracy w zawodzie. Dla nauczycieli – mentorów wprowadzono dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie za każdą osobę odbywającą staż.
Podczas sesji rozwinęła się dyskusja na temat obaw rodziców, że w zimie nauczanie ich dzieci będzie odbywało się w formie zdalnej.
Nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat, jednak zgodnie z prawem szkoła może przejść na nauczanie zdalne w kilku sytuacjach kryzysowych, między innymi wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz lub w salach lekcyjnych będzie zbyt niska.
Można to zrobić także w sytuacji epidemiologicznej i wszystkich, które mogłyby zagrozić zdrowiu uczniów.
M. Kalin przedstawiła swoją interpelację, w której przedstawiła poważny problem mieszkańców osiedla Jana Pawła II.
Skarżą się na częste awarie sieci energetycznej i przerwy w dostawie prądu. W związku z tym oczekują przeprowadzenia przeglądu sieci energetycznej, w celu ustalenia i usunięcia źródła problemu. Mieszkańcy okolicy mają swoje podejrzenia.
Sytuacja powtarza się notorycznie od 2018 roku, kiedy budowano tam kanalizację deszczową, a z ich obserwacji wynika, że po deszczowych okresach pojawiają się awarie. Proszą o wzięcie tego pod uwagę.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze