Reklama

Czytelnicy pytali, pracownicy ZUS rozwiewali wątpliwości

W miniony czwartek, 22 listopada, w naszej redakcji odbył się ekspercki telefoniczny dyżur pracowników ZUS. Linia telefoniczna rozgrzała się do czerwoności. W ciągu dwóch godzin padło bardzo wiele pytań, najwięcej dotyczyło nowego świadczenia emerytalnego, czyli tzw. renty wdowiej, która wchodzi w życie od stycznia 2025 roku.

Telefony w redakcji rozdzwoniły się równo o godzinie 9 rano. I nie przestawały dzwonić aż do g. 11. Pokazały, że wątpliwości w kwestiach emerytalno-rentowych nie brakuje, bo właśnie ich dotyczył zaplanowany dyżur ekspercki. Wszystkie udało się rozwiać dzięki fachowym poradom Alicji Fedyk, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych Inspektoratu ZUS w Przemyślu, którą wspierał w zadaniach Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. 

Najbardziej palącym i interesującym dzwoniących tematem okazała się renta wdowia, która ma być dostępna już od 2025 roku. Właśnie 1 stycznia 2025 r. wejdą bowiem w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Renta wdowia oznacza ni mniej, ni więcej, że owdowiała osoba będzie mogła pobierać łącznie i swoje świadczenie, i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Nowe świadczenie wypłacane ma być od 1 lipca 2025 r.

Reklama

Osoba ubiegająca się o rentę wdowią, musi spełnić określone warunki. Jednym z nich jest wiek. W przypadku kobiet to co najmniej 60 lat, w przypadku mężczyzn – 65 lat.

Kolejny warunek to pozostawanie do dnia śmierci małżonka (lub małżonki) we wspólności małżeńskiej. Osoba ubiegająca się o świadczenie nie może być aktualnie w związku małżeńskim. Ponadto wdowy i wdowcy[paywall] będą nabywać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej jednak niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (kobiety – nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat, mężczyźni – nie wcześniej niż w dniu ukończenia 60 lat).

Reklama

Wdowa lub wdowiec może wybrać do wypłaty: 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Korzystniejszy dla siebie wariant trzeba będzie wskazać samemu. Co ważne – od stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wzrośnie z 15 do 25 procent. Suma łącznie wypłacanych świadczeń nie będzie mogła jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli tak się stanie, wypłata będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Jak otrzymać rentę wdowią? Trzeba w tym celu złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Będzie dostępny w placówkach ZUS i na PUE/eZUS już od 1 stycznia 2025 r.

Reklama

Ważna informacja dla osób starszych: jeśli chcą złożyć wniosek, a nie mają jeszcze konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, mogą liczyć na wsparcie i pomoc pracowników ZUS.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/11/2024 16:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama