W miniony czwartek, 22 listopada, w naszej redakcji odbył się ekspercki telefoniczny dyżur pracowników ZUS. Linia telefoniczna rozgrzała się do czerwoności. W ciągu dwóch godzin padło bardzo wiele pytań, najwięcej dotyczyło nowego świadczenia emerytalnego, czyli tzw. renty wdowiej, która wchodzi w życie od stycznia 2025 roku.
Telefony w redakcji rozdzwoniły się równo o godzinie 9 rano. I nie przestawały dzwonić aż do g. 11. Pokazały, że wątpliwości w kwestiach emerytalno-rentowych nie brakuje, bo właśnie ich dotyczył zaplanowany dyżur ekspercki. Wszystkie udało się rozwiać dzięki fachowym poradom Alicji Fedyk, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych Inspektoratu ZUS w Przemyślu, którą wspierał w zadaniach Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
Najbardziej palącym i interesującym dzwoniących tematem okazała się renta wdowia, która ma być dostępna już od 2025 roku. Właśnie 1 stycznia 2025 r. wejdą bowiem w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Renta wdowia oznacza ni mniej, ni więcej, że owdowiała osoba będzie mogła pobierać łącznie i swoje świadczenie, i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Nowe świadczenie wypłacane ma być od 1 lipca 2025 r.
Osoba ubiegająca się o rentę wdowią, musi spełnić określone warunki. Jednym z nich jest wiek. W przypadku kobiet to co najmniej 60 lat, w przypadku mężczyzn – 65 lat.
Kolejny warunek to pozostawanie do dnia śmierci małżonka (lub małżonki) we wspólności małżeńskiej. Osoba ubiegająca się o świadczenie nie może być aktualnie w związku małżeńskim. Ponadto wdowy i wdowcy[paywall] będą nabywać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej jednak niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (kobiety – nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat, mężczyźni – nie wcześniej niż w dniu ukończenia 60 lat).
Wdowa lub wdowiec może wybrać do wypłaty: 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Korzystniejszy dla siebie wariant trzeba będzie wskazać samemu. Co ważne – od stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wzrośnie z 15 do 25 procent. Suma łącznie wypłacanych świadczeń nie będzie mogła jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Jeśli tak się stanie, wypłata będzie pomniejszona o kwotę przekroczenia.
Jak otrzymać rentę wdowią? Trzeba w tym celu złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Będzie dostępny w placówkach ZUS i na PUE/eZUS już od 1 stycznia 2025 r.
Ważna informacja dla osób starszych: jeśli chcą złożyć wniosek, a nie mają jeszcze konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, mogą liczyć na wsparcie i pomoc pracowników ZUS.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze