Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego mamy w kraju ponad 35 tysięcy pomników przyrody, przy czym 27 tysięcy z nich stanowią okazy rodzimych gatunków drzew. Najstarsze liczy sobie ponad 1000 lat! Statystyki te nie ujmują jednak majestatycznego dębu, który z pewnością na miano pomnika przyrody zasługuje. Całkiem niedawno wyjątkowy okaz wytropiono w nadleśnictwie Oleszyce.
Pomniki przyrody to jedna z najstarszych form ochrony przyrody. Przyjmuje się, że są nimi twory przyrody lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej lub historycznej, odznaczające się indywidualnymi cechami wyróżniającymi je spośród innych. Najczęściej pomnikami przyrody zostają wiekowe, okazałych rozmiarów drzewa. Idąc tym tropem harcerze z 37. DSH Leśne Sowy Oleszyce, biorący udział w Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej Florek, postanowili wytropić pomnik przyrody na swoim terenie. To jedno z zadań przydzielonych drużynom w ramach udziału w ważnej społecznie akcji.
Drzewo nie mogło być zwyczajne, lecz odznaczające się odpowiednimi wymiarami, ciekawym pokrojem lub nietypowymi kształtami, aby na miano pomnika przyrody sobie zasłużyć. I udało się – z pomocą przyszli leśnicy.
„Propozycji było kilka, ostatecznie...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 55% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze