Przemyska Kongregacja Kupiecka, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uczci pierwszego prezesa kongregacji Franciszka Głowacza „dębem pamięci”.
– Uważamy, że stanie się on żywym pomnikiem przyrody, jak również symbolem kupiectwa przemyskiego. Jesteśmy przekonani, że za następne sto lat będzie on przypominał o naszej historii, tradycji i kulturze kupiectwa przemyskiego – powiedział wiceprezes PKK Maciej Dębicki[paywall].
Franciszek Głowacz to trochę zapomniana postać, a bardzo znacząca dla historii nadsańskiego miasta. Urodził się 2 kwietnia 1890 r. Był synem Jana i Marii z domu Kucharskich, z wykształcenia prawnikiem, zawodowo natomiast zajmował się branżą odzieżową. Jako pierwszy prezes kongregacji (którą założył w 1934 r.) rozwijał kupiectwo w Przemyślu, nawiązywał owocne kontakty handlowe, które przyczyniały się do rozwoju miasta. Z żoną Marią byli właścicielami sklepu „Irys” i kamienicy przy ul. Matejki. – To właśnie on z grupą kupców zapoczątkowali zbiórkę pieniędzy na budowę domu kupieckiego w Przemyślu. Plany te zostały jednak pokrzyżowane wybuchem drugiej wojny światowej – dodał M. Dębicki.
Wraz z początkiem wojny zaczyna się jego tragiczna historia jako kapitana rezerwy 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. Po przegranej kampanii wrześniowej i w okresie okupacji sowieckiej F. Głowacz został aresztowany w swoim sklepie „Irys” i początkowo zwolniony. Nie posłuchał rady o konieczności ucieczki, gdyż uważał, że jest uczciwym człowiekiem i nic mu nie grozi. Pomylił się– został aresztowany na podstawie donosu w październiku 1939 r. Mieszkanie Głowaczów zrewidowano, a wszystkie rzeczy zarekwirowano. F. Głowacz został zamordowany w Katyniu, ten tragiczny fakt potwierdzono w 1994 r.
Dąb ku pamięci F. Głowacza przedstawiciele PKK posadzą w Parku Miejskim w Przemyślu, przy Domku Ogrodnika. Dojdzie wówczas także do odsłonięcia tablicy. Uroczystość odbędzie 28 września br., o g. 15. W imieniu kongregacji zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta na tę uroczystość.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No i o to właśnie chodzi !!! Jeszcze więcej takich szlachetnych i pozytywnie zakręconych inicjatyw !!!DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL
A jednak to prawda,ze przez "różowe okulary"swiat wyglada lepiej no i działalnosc.
Widzę ,ze sztandar z tylu,rękawiczek zabrakło ,,,,
No i o to właśnie chodzi !!! Jeszcze więcej takich szlachetnych i pozytywnie zakręconych inicjatyw !!!DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL
Dziękuję i pozdrawiam
A jednak to prawda,ze przez "różowe okulary"swiat wyglada lepiej no i działalnosc.