Reklama

Dąb pamięci pierwszego prezesa

Przemyska Kongregacja Kupiecka, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, uczci pierwszego prezesa kongregacji Franciszka Głowacza „dębem pamięci”.

– Uważamy, że stanie się on żywym pomnikiem przyrody, jak również symbolem kupiectwa przemyskiego. Jesteśmy przekonani, że za następne sto lat będzie on przypominał o naszej historii, tradycji i kulturze kupiectwa przemyskiego – powiedział wiceprezes PKK Maciej Dębicki[paywall].

Franciszek Głowacz to trochę zapomniana postać, a bardzo znacząca dla historii nadsańskiego miasta. Urodził się 2 kwietnia 1890 r. Był synem Jana i Marii z domu Kucharskich, z wykształcenia prawnikiem, zawodowo natomiast zajmował się branżą odzieżową. Jako pierwszy prezes kongregacji (którą założył w 1934 r.) rozwijał kupiectwo w Przemyślu, nawiązywał owocne kontakty handlowe, które przyczyniały się do rozwoju miasta. Z żoną Marią byli właścicielami sklepu „Irys” i kamienicy przy ul. Matejki. – To właśnie on z grupą kupców zapoczątkowali zbiórkę pieniędzy na budowę domu kupieckiego w Przemyślu. Plany te zostały jednak pokrzyżowane wybuchem drugiej wojny światowej – dodał M. Dębicki.

Reklama

Wraz z początkiem wojny zaczyna się jego tragiczna historia jako kapitana rezerwy 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. Po przegranej kampanii wrześniowej i w okresie okupacji sowieckiej F. Głowacz został aresztowany w swoim sklepie „Irys” i początkowo zwolniony. Nie posłuchał rady o konieczności ucieczki, gdyż uważał, że jest uczciwym człowiekiem i nic mu nie grozi. Pomylił się– został aresztowany na podstawie donosu w październiku 1939 r. Mieszkanie Głowaczów zrewidowano, a wszystkie rzeczy zarekwirowano. F. Głowacz został zamordowany w Katyniu, ten tragiczny fakt potwierdzono w 1994 r.

Dąb ku pamięci F. Głowacza przedstawiciele PKK posadzą w Parku Miejskim w Przemyślu, przy Domku Ogrodnika. Dojdzie wówczas także do odsłonięcia tablicy. Uroczystość odbędzie 28 września br., o g. 15. W imieniu kongregacji zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta na tę uroczystość.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    su-metal - niezalogowany 2018-09-16 16:38:21

    No i o to właśnie chodzi !!! Jeszcze więcej takich szlachetnych i pozytywnie zakręconych inicjatyw !!!DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Maciej Dębicki - niezalogowany 2018-09-16 22:26:04

    Dziękuję i pozdrawiam 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    sprzedawca - niezalogowany 2018-09-17 07:47:15

    A jednak to prawda,ze przez "różowe okulary"swiat wyglada lepiej no i działalnosc.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama