W pierwszy dzień wiosny, 21. marca br., Przemyski Konwent Społeczno- Gospodarczy zorganizował pierwszą w tej kampanii wyborczej debatę kandydatów na stanowisko prezydenta Przemyśla. Wzięli w niej udział wszyscy pretendujący do najważniejszego urzędu w mieście: Wojciech Bakun, Robert Bal, Tomasz Dziumak, Maciej Kamiński, Arkadiusz Południak, Joanna Tomczyk.
Debata składała się z dwóch części. W pierwszej, serię pytań zadali przedstawiciele przemyskich stowarzyszeń. Anna Szanter reprezentowała Przemyski Konwent Społeczno- Gospodarczy, Krzysztof Majewski – Stowarzyszenie Diabetyków Koło nr 15 w Przemyślu, Mieczysław Szabaga – Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury, Małgorzata Ekiert – Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wiesław Lach – Cech Rzemiosł Różnych, Monika Hanus –Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Przemyślu. Pytania dotyczyły głównie pomysłów wspierających finansowo i organizacyjnie wspomniane instytucje, stowarzyszenia, seniorów, osoby z niepełnosprawnościami. Wszyscy zgodzili się w kwestii konieczności powołania przy UM w Przemyślu pełnomocnika do spraw zdrowia oraz dobrze ocenili działania w kontekście potrzeb seniorów nowo powołanego Centrum Aktywizacji Społecznej w Przemyślu. Padła propozycja przeprofilowania Budżetu Obywatelskiego pod kątem obywatelskich inicjatyw prozdrowotnych. Zaakcentowanoli rolę Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, szczególnie w kontekście doboru odpowiednich kierunków do potrzeb lokalnego rynku pracy. Zdaniem kandydatów i kandydatki uczelnia może i powinna odgrywać kluczową rolę w zatrzymaniu lub przynajmniej spowolnieniu spadkowych trendów demograficznych spowodowanych opuszczaniem miasta i regionu przez ludzi młodych.
Najważniejsze kwestie gospodarcze w ocenie kandydujących to poszerzenie granic Przemyśla, pozyskiwanie inwestorów, pieniędzy zewnętrznych, unijnych, rządowych, aktywne włączenie się władz Przemyśla oraz przemyskiego biznesu w przyszłą odbudowę Ukrainy. Jeden z kandydatów zasugerował budowę dodatkowej linii kolejowej do Ukrainy.
Temperatura debaty podniosła się podczas drugiej rudny rundy pytań, gdy kandydaci i kandydatka mogli zadawać pytania sobie nawzajem pytania. Były one szczegółowe i wymagały bardziej precyzyjniejszych odpowiedzi niż w części pierwej. Najwięcej z nich otrzymał urzędujący prezydent Wojciech Bakun. Pretendenci i pretendentka do urzędu prezydenta starali się zaskoczyć konkurentów i „uderzyć” w słaby punkt. Sala reagowała coraz bardziej emocjonalnie. Pytania dotyczyły głównie obietnic wyborczych, konkretnych pomysłów na ich zrealizowanie, oscylowały wokół gospodarki, oświaty, kwestii demograficznych, zdrowia, problemów ludzi starszych, ale też miejsca zameldowania osób ubiegających się o urząd z konkretnego okręgu wyborczego. Debatujący nie szczędzili sobie uszczypliwości, ale świadomość bezpośredniej transmisji temperowała nadmierne emocje. Na salę Zamku Kazimierzowskiego weszły osoby, posiadające wydawane wcześniej zaproszenia. Sala była pełna. Składała się głównie ze zwolenników kandydatów i kandydatki.
Debatę poprowadził Jan Piszak z Przemyskiego Konwentu Społeczno- Gospodarczego. Muzyczną oprawę debaty zapewnił Jerzy Markowicz, śpiewając przy akompaniamencie gitary utwór pod tytułem Tango o Przemyślu, autorstwa Tadeusza Tłuścika i aranżacji tekstowo – muzycznej Jerzego Markowicza.

.
(aw)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://wiadomosci.wp.pl/jak-przygotowac-sie-do-wojny-bedzie-instrukcja-od-rcb-7010030457359264a Dlaczego nikt nie zadał pytania o schrony dla ludności cywilnej? Wnioskuję o przekazanie w całości kwoty składającej się na budżet obywatelski na pilną budowę schronów ,zwłaszcza w pobliżu szkół i przedszkoli. Chyba że wszyscy pójdziemy na basen,tam się przynajmniej nie będzie palić.
https://wiadomosci.wp.pl/jak-przygotowac-sie-do-wojny-bedzie-instrukcja-od-rcb-7010030457359264a Dlaczego nikt nie zadał pytania o schrony dla ludności cywilnej? Wnioskuję o przekazanie w całości kwoty składającej się na budżet obywatelski na pilną budowę schronów ,zwłaszcza w pobliżu szkół i przedszkoli. Chyba że wszyscy pójdziemy na basen,tam się przynajmniej nie będzie palić.