23 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przemyślu odbyło się oficjalne przekazanie do użytku 12 instytucjom z terenu powiatu przemyskiego automatycznych defibrylatorów (AED) służących ratowaniu życia.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) to urządzenie stosowane w przypadku zatrzymania krążenia, które wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. Takie urządzenia znajdują się już w różnych lokalizacjach Przemyśla. Są sprzętami w pełni automatycznymi i intuicyjnymi, a więc naprawdę prostymi w obsłudze, co pozwala na użycie ich nawet przez osoby bez wykształcenia medycznego. By akcja ratunkowa przebiegła sprawnie, wystarczy postępować zgodnie z komendami głosowymi.
Dostępność tego typu urządzeń w miejscach publicznych ma kolosalne znaczenie, dlatego przybywa inicjatyw pozwalających samorządom sfinansować ich zakup. Jedną z nich jest projekt Interreg pn. „Wspólnie dla Zdrowego Pogranicza”, realizowany przez powiat przemyski i miasto Svidnik na Słowacji. Przedsięwzięcie ma na celu poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców obu regionów. Efektem projektu realizowanego z unijnym dofinansowaniem mają być dokumenty strategiczne zawierające procedury metodyczne zarządzania sytuacjami w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ludności zamieszkującej obszary przygraniczne oraz właśnie zakupiony dla obu stron sprzęt w postaci defibrylatorów. 23 października jego przekazania przedstawicielom kilkunastu placówek dokonali starosta przemyski Bożena Ryczan, wicestarosta Jan Janusz oraz sekretarz powiatu Witold Szpytman. Na liście obdarowanych znaleźli się: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Przemyślu, Dom Pomocy Społecznej w Huwnikach, Zespół Szkół w Nienadowej, Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku, Specjalistyczny[paywall] Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach, klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej, Urząd Gminy w Krasiczynie, OSP Torki, Urząd Gminy Orły, Zespół Szkół w Ostrowie, gmina Przemyśl, Urząd Gminy Stubno oraz Urząd Gminy w Żurawicy.
Gotowość do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach mają podnieść też szkolenia z obsługi sprzętu do ratowania życia oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Takie mają już za sobą uczniowie Zespołu Szkół w Nienadowej, w której otrzymany defibrylator został zamontowany 30 października. W zajęciach przeprowadzonych pod okiem ratownika medycznego wzięła udział cała szkolna społeczność. Przekazane młodzieży cenne wskazówki praktyczne i wiedza były nieocenionym elementem realizacji projektu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze