Reklama

Defibrylatory trafiły do szkół i instytucji [ZDJĘCIA]


23 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przemyślu odbyło się oficjalne przekazanie do użytku 12 instytucjom z terenu powiatu przemyskiego automatycznych defibrylatorów (AED) służących ratowaniu życia.


Automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED) to urządzenie stosowane w przypadku zatrzymania krążenia, które wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. Takie urządzenia znajdują się już w różnych lokalizacjach Przemyśla. Są sprzętami w pełni automatycznymi i intuicyjnymi, a więc naprawdę prostymi w obsłudze, co pozwala na użycie ich nawet przez osoby bez wykształcenia medycznego. By akcja ratunkowa przebiegła sprawnie, wystarczy postępować zgodnie z komendami głosowymi.

Dostępność tego typu urządzeń w miejscach publicznych ma kolosalne znaczenie, dlatego przybywa inicjatyw pozwalających samorządom sfinansować ich zakup. Jedną z nich jest projekt Interreg pn. „Wspólnie dla Zdrowego Pogranicza”, realizowany przez powiat przemyski i miasto Svidnik na Słowacji. Przedsięwzięcie ma na celu poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców obu regionów. Efektem projektu realizowanego z unijnym dofinansowaniem mają być dokumenty strategiczne zawierające procedury metodyczne zarządzania sytuacjami w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia ludności zamieszkującej obszary przygraniczne oraz właśnie zakupiony dla obu stron sprzęt w postaci defibrylatorów. 23 października jego przekazania przedstawicielom kilkunastu placówek dokonali starosta przemyski Bożena Ryczan, wicestarosta Jan Janusz oraz sekretarz powiatu Witold Szpytman. Na liście obdarowanych znaleźli się: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Przemyślu, Dom Pomocy Społecznej w Huwnikach, Zespół Szkół w Nienadowej, Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku, Specjalistyczny[paywall] Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach, klasztor Znalezienia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Kalwarii Pacławskiej, Urząd Gminy w Krasiczynie, OSP Torki, Urząd Gminy Orły, Zespół Szkół w Ostrowie, gmina Przemyśl, Urząd Gminy Stubno oraz Urząd Gminy w Żurawicy.

Reklama

Uczniowie przeszkoleni z życia

Gotowość do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach mają podnieść też szkolenia z obsługi sprzętu do ratowania życia oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Takie mają już za sobą uczniowie Zespołu Szkół w Nienadowej, w której otrzymany defibrylator został zamontowany 30 października. W zajęciach przeprowadzonych pod okiem ratownika medycznego wzięła udział cała szkolna społeczność. Przekazane młodzieży cenne wskazówki praktyczne i wiedza były nieocenionym elementem realizacji projektu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/11/2025 13:12
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama