1 października, na terenie 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu pierwsi rekruci zasilili szeregi 20 Przemyskiej Brygady Terytorialnej. Grupa blisko 70 żołnierzy przejdzie zaplanowane na 2 tury szkolenia, by ostatecznie 16 października złożyć przysięgę na przemyskim Rynku.
Zanim rekruci złożą akt ślubowania, zaliczą szesnastodniowe szkolenie podstawowe i ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. To dwa tygodnie intensywnej nauki wojskowego rzemiosła.
Jak informuje szer. Piotr Gdula, p.o. rzecznika prasowego 20PBOT, wcieleni żołnierze to zarówno ci, którzy wcześniej służyli już w Wojsku Polskimi (oni odbędą jedynie skrócone, ośmiodniowe szkolenie), jak i ochotnicy, dla których przygoda z armią dopiero się zaczyna.
Decyzja o powstaniu 20 PBOT zapadła w Ministerstwie Obrony Narodowej. Jak już informowaliśmy, zawiązała się[paywall] ona w czerwcu br. Również wtedy na jej dowódcę wyznaczony został pułkownik Daniel Błotko. Zostały jej powierzone specyficzne i bardzo istotne dla bezpieczeństwa państwa zadania i obowiązki.
– 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej stanie się jednym z kluczowych elementów utworzonego w ubiegłym tygodniu Komponentu Ochrony Pogranicza. Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony marodowej Mariusza Błaszczaka przemyscy terytorialsi będą we współpracy ze Strażą Graniczną bronić nienaruszalności wschodniej granicy Polski. Dlatego przemyska brygada potrzebuje stale powiększać swoje struktury o dobrze wyszkolonych żołnierzy, pomimo że działający w jej ramach batalion w Przemyślu już funkcjonuje i aktywnie angażuje się lokalnie, choćby w zadania związane z kryzysem uchodźczym – podsumował szer. Piotr Gdula.
Kolejna szansa dla tych, którzy widzą się w szeregach 20 PBOT pojawi się już w listopadzie. Właśnie wtedy odbędzie się kolejne wcielenie ochotników.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze