Woda za darmo? To deszczówka! Podpowiadamy jak wykorzystać ją w ogrodzie i gospodarstwie domowym.
Czy wiesz, że zbieranie deszczówki jest nie tylko pożyteczne, ze względów ekonomicznych i ekologicznych, ale również obowiązkowe? Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami (Prawo wodne), woda opadowa nie może być odprowadzana do kanalizacji, na sąsiednie działki, ani na ulicę, a niedostosowanie się do zapisów ustawy może skończyć się wysoką karą pieniężną.
Na szczęście deszczówka to skarb natury, który można z powodzeniem wykorzystać na własne potrzeby - na posesji i w ogrodzie. Jest bardziej miękka niż kranówka, nie zawiera chloru i doskonale nadaje się wszędzie tam, gdzie woda nie musi mieć dobrej jakości sanitarnej - do podlewania roślin ogrodowych i trawników, przygotowania gnojówek roslinnych, zasilenia oczka wodnego, prac porządkowych tj. czyszczenie podjazdu czy tarasu, przyda się do mycia samochodu, mebli ogrodowych czy narzędzi ogrodniczych. Warto pamiętać, że zmagazynowana deszczówka stanowi doskonałe zabezpieczenie na wypadek suszy. Nowinki technologiczne pozwalają na jej wykorzystanie również w domu - do prania, zmywania czy spłukiwania toalety. W tym celu trzeba zainwestować w pompy filtrujące oraz odpowiednie urządzenia doprowadzające wodę do budynku.
Najprostszym sposobem na odprowadzanie i zbieranie deszczówki jest gromadzenie jej w zwykłej beczce lub innym, sporych rozmiarów pojemniku. Można zaopatrzyć się również w specjalny zbiornik na deszczówkę lub zainwestować w instalację do retencjonowania i wykorzystania wód opadowych. Warto wiedzieć, że w ostatnim czasie uruchomiono różnego rodzaju dofinansowania (lokalne i ogólnopolskie) - po złożeniu wniosku i jego pozytywnym rozpatrzeniu można liczyć na zwrot części kosztów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze