Po raz czwarty z rzędu czołgiści z 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy wygrali zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych, rozgrywanych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poligonie w Biedrusku pod Poznaniem.
Przeciąganie liny, pętla taktyczna bez wozów, kierowanie wozami bojowymi czy tor przeszkód – to tylko niektóre z zaproponowanych konkurencji w zawodach użyteczno-bojowych organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, w których wzięli udział tylko najlepsi żołnierze z poszczególnych jednostek.
Wcześniej wygrali eliminacje w swoich brygadach lub dywizjach. 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie reprezentowała ekipa z 1 bczw Żurawicy.
O tytuł najlepszego plutonu w wojskach lądowych walczyło[paywall] na poligonie w Biedrusku 10 pododdziałów, czyli około 400 żołnierzy.
– Co roku w marcu przeprowadzamy dwutygodniowe zawody, które mają wyłonić najlepsze plutony w wojskach lądowych. O ten zaszczytny tytuł walczą w swoich specjalnościach plutony zmechanizowane, zmotoryzowane, pancerne i aeromobilne – powiedział zastępca komendanta CSWL i przewodniczący komisji sędziowskiej ppłk Rafał Matera.
Dwutygodniowe zawody podzielono na dwie części. W pierwszym tygodniu żołnierze byli sprawdzani z umiejętności ogniowych. Musieli się wykazać celnością w dzień i w nocy, strzelając z broni indywidualnej, zespołowej i prowadząc ogień z wozów bojowych. Druga część zawodów to konkurencje sprawnościowe.
– Te wymagają ogromnego hartu ducha, tężyzny fizycznej, ale i określonych umiejętności. Najwięcej trudności sprawia żołnierzom tak zwana pętla taktyczna bez wozów. Żołnierze muszą jak najszybciej pokonać dystans 6 kilometrów, a na trasie marszu wykonać różnego rodzaju zadania specjalne. Na przykład ustawić radiostację na odpowiednią częstotliwość i nawiązać kontakt z sędzią czy ewakuować rannego z pola walki. Oprócz tego żołnierze na czas pokonują tor przeszkód, dźwigając ciężkie drewniane belki, muszą się także wykazać umiejętnościami saperskimi – wyliczyła oficer prasowy Centrum Szkolenia WL kpt. Monika Trajdos-Giejdasz.
Po kilku dniach rywalizacji okazało się, że pluton czołgów z Żurawicy nie miał sobie równych! Po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym pododdziałem wojsk pancernych.
– Podczas zmagań plutony wykonywały wymagające zadania taktyczne, w których żołnierze musieli się wykazać wysokim poziomem wyszkolenia, umiejętnością posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym, a także niezwykłą sprawnością fizyczną, wytrzymałością, umiejętnością współpracy i ogromną determinacją. Nasi czołgiści, reprezentując 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, wchodzącą w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, pod dowództwem ppor. Łukasza Markowskiego, okazali się najlepsi – z dumą stwierdził dowódca 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk Rafał Kluz.
Żurawiccy czołgiści byli zdecydowanie najlepsi w kilku konkurencjach, zdobywając maksymalną liczbę punktów m.in. w pętli taktycznej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze