Reklama

Do trzech razy sztuka? Nie dla czołgistów z Żurawicy

Po raz czwarty z rzędu czołgiści z 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy wygrali zawody pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz aeromobilnych, rozgrywanych w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poligonie w Biedrusku pod Poznaniem.

Przeciąganie liny, pętla taktyczna bez wozów, kierowanie wozami bojowymi czy tor przeszkód – to tylko niektóre z zaproponowanych konkurencji w zawodach użyteczno-bojowych organizowanych przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, w których wzięli udział tylko najlepsi żołnierze z poszczególnych jednostek.

Wcześniej wygrali eliminacje w swoich brygadach lub dywizjach. 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie reprezentowała ekipa z 1  bczw Żurawicy.

O tytuł najlepszego plutonu w wojskach lądowych walczyło[paywall] na poligonie w Biedrusku 10 pododdziałów, czyli około 400 żołnierzy.

– Co roku w marcu przeprowadzamy dwutygodniowe zawody, które mają wyłonić najlepsze plutony w wojskach lądowych. O ten zaszczytny tytuł walczą w swoich specjalnościach plutony zmechanizowane, zmotoryzowane, pancerne i aeromobilne – powiedział zastępca komendanta CSWL i przewodniczący komisji sędziowskiej ppłk Rafał Matera.

Reklama

Hart ducha, tężyzna fizyczna

Dwutygodniowe zawody podzielono na dwie części. W pierwszym tygodniu żołnierze byli sprawdzani z umiejętności ogniowych. Musieli się wykazać celnością w dzień i w nocy, strzelając z broni indywidualnej, zespołowej i prowadząc ogień z wozów bojowych. Druga część zawodów to konkurencje sprawnościowe.

– Te wymagają ogromnego hartu ducha, tężyzny fizycznej, ale i określonych umiejętności. Najwięcej trudności sprawia żołnierzom tak zwana pętla taktyczna bez wozów. Żołnierze muszą jak najszybciej pokonać dystans 6 kilometrów, a na trasie marszu wykonać różnego rodzaju zadania specjalne. Na przykład ustawić radiostację na odpowiednią częstotliwość i nawiązać kontakt z sędzią czy ewakuować rannego z pola walki. Oprócz tego żołnierze na czas pokonują tor przeszkód, dźwigając ciężkie drewniane belki, muszą się także wykazać umiejętnościami saperskimi – wyliczyła oficer prasowy Centrum Szkolenia WL kpt. Monika Trajdos-Giejdasz.

Nie mieli sobie równych

Po kilku dniach rywalizacji okazało się, że pluton czołgów z Żurawicy nie miał sobie równych! Po raz kolejny udowodnił, że jest najlepszym pododdziałem wojsk pancernych.

Reklama

– Podczas zmagań plutony wykonywały wymagające zadania taktyczne, w których żołnierze musieli się wykazać wysokim poziomem wyszkolenia, umiejętnością posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym, a także niezwykłą sprawnością fizyczną, wytrzymałością, umiejętnością współpracy i ogromną determinacją. Nasi czołgiści, reprezentując 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, wchodzącą w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, pod dowództwem ppor. Łukasza Markowskiego, okazali się najlepsi – z dumą stwierdził dowódca 1  Batalionu Czołgów w Żurawicy ppłk Rafał Kluz.

Żurawiccy czołgiści byli zdecydowanie najlepsi w kilku konkurencjach, zdobywając maksymalną liczbę punktów m.in. w pętli taktycznej.

Również bezkonkurencyjni okazali się w jednej z najważniejszych  umiejętności żołnierza czołgisty, czyli strzelaniu z wozów bojowych w dzień. Pancerniacy z Żurawicy w zawodach biorą udział od 2013 r. Na 9 edycji aż  6-krotnie (!) zdobyli pierwsze miejsce. Gratulujemy!
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama