Z dniem 1 marca br. emerytury i renty wzrosną o 7 procent. Właśnie tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. Druga dobra wiadomość dla emerytów i rencistów jest taka, że w kwietniu otrzymają tzw. trzynastki.
W sprawie waloryzacji świadczenia nie trzeba składać żadnych wniosków, odbywa się ona automatycznie. O jego nowej wysokości każdy emeryt i rencista poinformowany zostanie indywidualnie w postaci decyzji.
Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się jednak nie wcześniej niż w kwietniu.
– Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzję o przyznaniu tak zwanej trzynastki. Oczywiście informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić wcześniej przez[paywall] internet, na swoim koncie w PUE ZUS – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS w województwie podkarpackim.
Waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, a do tych należą m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, ale także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne i renty socjalne.
Waloryzacja procentowa obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku. W istocie jest to pomnożenie kwoty świadczenia brutto z 28 lutego br. przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 proc. A wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od wzrostu cen towarów i usług i od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
Ponieważ i w jednym, i w drugim przypadku mamy skok w górę, przełoży się to na wysokość świadczeń.
– Na Podkarpaciu zwaloryzowanych zostanie ponad 400 tysięcy świadczeń emerytalno-rentowych. Jeśli w lutym tego roku wysokość otrzymywanej emerytury wynosiła przykładowo 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie ona o 140 zł brutto, bo 2000 zł przemnożone przez 107 procent daje kwotę 2140 zł brutto – wyjaśnia W. Dyląg.
W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi tzw. emerytura minimalna, a więc świadczenie wypłacane osobom, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat).
Od 1 marca br. minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.
– Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł – wylicza W. Dyląg.
Przypomina też, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek, które w tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto.
– Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca – dodaje.
ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami za kwiecień. A to oznacza, że emeryci i renciści mogą się spodziewać jednego przekazu lub przelewu, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze