Reklama

Dobre wieści dla emerytów i rencistów. Od marca renty i emerytury w górę, w kwietniu dodatkowe pieniądze

Z dniem 1 marca br. emerytury i renty wzrosną o 7 procent. Właśnie tyle wyniesie tegoroczna waloryzacja. Druga dobra wiadomość dla emerytów i rencistów jest taka, że w kwietniu otrzymają tzw. trzynastki.

W sprawie waloryzacji świadczenia nie trzeba składać żadnych wniosków, odbywa się ona automatycznie. O jego nowej wysokości każdy emeryt i rencista poinformowany zostanie indywidualnie w postaci decyzji.

Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się jednak nie wcześniej niż w kwietniu.

– Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzję o przyznaniu tak zwanej trzynastki. Oczywiście informację o wysokości waloryzacji będzie można  sprawdzić wcześniej przez[paywall]  internet, na swoim koncie w PUE ZUS – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS w województwie podkarpackim.

Waloryzacji podlegają świadczenia długoterminowe, a do tych należą m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, ale także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne i renty socjalne.

Waloryzacja procentowa obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku. W istocie jest to pomnożenie kwoty świadczenia brutto z 28 lutego br. przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 proc. A wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od wzrostu cen towarów i usług i od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Ponieważ i w jednym, i w drugim przypadku mamy skok w górę, przełoży się to na wysokość świadczeń.

Reklama

– Na Podkarpaciu zwaloryzowanych zostanie ponad 400 tysięcy świadczeń emerytalno-rentowych. Jeśli w lutym tego roku wysokość otrzymywanej emerytury wynosiła przykładowo 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie ona o 140 zł brutto, bo 2000 zł przemnożone przez 107 procent daje kwotę 2140 zł brutto – wyjaśnia W. Dyląg.

Minimalna emerytura w górę

W związku z waloryzacją wzrośnie między innymi tzw. emerytura minimalna, a więc świadczenie wypłacane osobom, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat).

Od 1 marca br. minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

– Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł, a dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł – wylicza W. Dyląg.

Przypomina też, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek, które w tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto.

Reklama

– Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca – dodaje.

ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami za kwiecień. A to oznacza, że emeryci i renciści mogą się spodziewać jednego przekazu lub przelewu, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama