Reklama

„Dobrostan nauczyciela. O potrzebach, trudnościach i współodpowiedzialności”. Relacja z konferencji i debaty w PBW w Przemyślu

22/05/2026 07:35

Dobrostan nauczyciela przekłada się na jakość nauczania, relacje z uczniami oraz atmosferę w szkole. Zdrowy psychicznie i fizycznie nauczyciel jest bardziej zaangażowany, kreatywny i odporny na stres, co zapobiega wypaleniu zawodowemu i buduje lepsze środowisko rozwoju dla uczniów. Dobrostan nie jest jednak tylko kwestią indywidualnych umiejętności radzenia sobie ze stresem. To systemowa odpowiedzialność, która powinna być dzielona pomiędzy szkołę, samorząd, instytucje nadzorujące i wspierające.


W trosce o dobrostan nauczycieli Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu zorganizowały spotkanie pod nazwą „Dobrostan nauczyciela. O potrzebach, trudnościach i współodpowiedzialności”, które odbyło się 29 kwietnia br. w siedzibie biblioteki.

Poruszany temat, zgodny z tegorocznym kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa, przyciągnął uwagę licznie przybyłych dyrektorów oraz nauczycieli ze szkół i placówek oświatowych – ok. 50 osób.

Reklama

Konferencję oficjalnie otworzył dr Piotr Pękalski – wicedyrektor ds. PBW w Przemyślu. Po krótkim wprowadzeniu do tematu głos zabrali prelegenci.

Zgodnie z programem konferencji, pierwszy referat pt. „Status i kondycja nauczyciela w realiach współczesnej Polski” wygłosił Andrzej Huk – nauczyciel konsultant PCEN w Rzeszowie Oddział w Przemyślu. Jako wieloletni samorządowiec, były wójt, wizytator oraz nauczyciel w swoim wystąpieniu dokonał on analizy i próby diagnozy aktualnej sytuacji zawodowej nauczycieli. W swojej wypowiedzi przywoływał najnowsze dane statystyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wyniki Międzynarodowego Badania Nauczania i Uczenia się (TALIS 2024), które rzucają światło na kluczowe problemy polskiego szkolnictwa. Skupił się również na wyzwaniach, z jakimi mierzą się nauczyciele w obliczu dynamicznych zmian społecznych i systemowych, analizując zarówno ich pozycję, jak i kondycję psychiczną.

Reklama

Jak się chronić przed utratą pasji?

„Gdy Twoja praca zaczyna Cię nużyć… Zwiększenie świadomości objawów i przyczyn wypalenia zawodowego nauczycieli – jak zadbać o swój dobrostan, żeby się nie wypalić?” – to tytuł kolejnego referatu zaprezentowanego podczas konferencji przez Annę Śniegowską – psychoterapeutę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu. Prelegentka omówiła zjawisko narastającego problemu wypalenia zawodowego wśród nauczycieli. Przedstawiła przyczyny i mechanizmy jego powstawania, sygnały ostrzegawcze i objawy (często bagatelizowane w codziennym pośpiechu pracy pedagogicznej) oraz praktyczne strategie dbania o własny dobrostan. Podkreśliła, że kluczem do długofalowej pracy w szkole jest profilaktyka i budowanie świadomości własnych granic emocjonalnych, co pozwala skutecznie chronić się przed utratą pasji do zawodu.

 

Reklama

Kulminacyjnym punktem programu konferencji była debata z udziałem przedstawicieli szkół, organów prowadzących, instytucji nadzorujących oraz wspierających. Czynny udział w niej wzięli: Teresa Hałuszka – kierownik oświaty w Urzędzie Gminy Orły, radna Rady Powiatu Przemyskiego, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki;  Jadwiga Piątek – zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Regionie Ziemia Przemyska; Anna Kozłowska – starszy specjalista Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu; Lidia Kiełboń- Bester – dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Studzianie; Krzysztof Kiełbasa – dyrektor Zespołu Szkół im. A. Fredry w Nienadowej. Moderatorami debaty byli: Andrzej Huk oraz dr Piotr Pękalski. Była ona okazją do wspólnej rozmowy o wyzwaniach i potrzebach związanych z codzienną pracą w szkole. Kluczowe wątki debaty dotyczyły współczesnych problemów nauczycieli, m.in.: niestabilności systemu, przeciążenia biurokracją, kryzysu kadrowego, niskiego prestiżu społecznego, trudnych warunków pracy, roszczeniowości rodziców, lawiny orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego itd.

Konferencja oraz debata zamknęła się wspólnym jednogłośnym stanowiskiem – dobrostan nauczycieli wymaga systemowej uwagi oraz wprowadzenia zmian, które mają na celu przywrócenie nauczycielom poczucia sensu, satysfakcji i zawodowego bezpieczeństwa.

Reklama

Główny inicjator i organizator wydarzenia: dr Piotr Pękalski – wicedyrektor ds. PBW w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie

Agnieszka Biedroń

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/05/2026 07:35
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama