Dobrostan nauczyciela przekłada się na jakość nauczania, relacje z uczniami oraz atmosferę w szkole. Zdrowy psychicznie i fizycznie nauczyciel jest bardziej zaangażowany, kreatywny i odporny na stres, co zapobiega wypaleniu zawodowemu i buduje lepsze środowisko rozwoju dla uczniów. Dobrostan nie jest jednak tylko kwestią indywidualnych umiejętności radzenia sobie ze stresem. To systemowa odpowiedzialność, która powinna być dzielona pomiędzy szkołę, samorząd, instytucje nadzorujące i wspierające.
W trosce o dobrostan nauczycieli Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Oddział w Przemyślu zorganizowały spotkanie pod nazwą „Dobrostan nauczyciela. O potrzebach, trudnościach i współodpowiedzialności”, które odbyło się 29 kwietnia br. w siedzibie biblioteki.
Poruszany temat, zgodny z tegorocznym kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa, przyciągnął uwagę licznie przybyłych dyrektorów oraz nauczycieli ze szkół i placówek oświatowych – ok. 50 osób.
Konferencję oficjalnie otworzył dr Piotr Pękalski – wicedyrektor ds. PBW w Przemyślu. Po krótkim wprowadzeniu do tematu głos zabrali prelegenci.
Zgodnie z programem konferencji, pierwszy referat pt. „Status i kondycja nauczyciela w realiach współczesnej Polski” wygłosił Andrzej Huk – nauczyciel konsultant PCEN w Rzeszowie Oddział w Przemyślu. Jako wieloletni samorządowiec, były wójt, wizytator oraz nauczyciel w swoim wystąpieniu dokonał on analizy i próby diagnozy aktualnej sytuacji zawodowej nauczycieli. W swojej wypowiedzi przywoływał najnowsze dane statystyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wyniki Międzynarodowego Badania Nauczania i Uczenia się (TALIS 2024), które rzucają światło na kluczowe problemy polskiego szkolnictwa. Skupił się również na wyzwaniach, z jakimi mierzą się nauczyciele w obliczu dynamicznych zmian społecznych i systemowych, analizując zarówno ich pozycję, jak i kondycję psychiczną.
„Gdy Twoja praca zaczyna Cię nużyć… Zwiększenie świadomości objawów i przyczyn wypalenia zawodowego nauczycieli – jak zadbać o swój dobrostan, żeby się nie wypalić?” – to tytuł kolejnego referatu zaprezentowanego podczas konferencji przez Annę Śniegowską – psychoterapeutę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu. Prelegentka omówiła zjawisko narastającego problemu wypalenia zawodowego wśród nauczycieli. Przedstawiła przyczyny i mechanizmy jego powstawania, sygnały ostrzegawcze i objawy (często bagatelizowane w codziennym pośpiechu pracy pedagogicznej) oraz praktyczne strategie dbania o własny dobrostan. Podkreśliła, że kluczem do długofalowej pracy w szkole jest profilaktyka i budowanie świadomości własnych granic emocjonalnych, co pozwala skutecznie chronić się przed utratą pasji do zawodu.
Kulminacyjnym punktem programu konferencji była debata z udziałem przedstawicieli szkół, organów prowadzących, instytucji nadzorujących oraz wspierających. Czynny udział w niej wzięli: Teresa Hałuszka – kierownik oświaty w Urzędzie Gminy Orły, radna Rady Powiatu Przemyskiego, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki; Jadwiga Piątek – zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Regionie Ziemia Przemyska; Anna Kozłowska – starszy specjalista Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu; Lidia Kiełboń- Bester – dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Studzianie; Krzysztof Kiełbasa – dyrektor Zespołu Szkół im. A. Fredry w Nienadowej. Moderatorami debaty byli: Andrzej Huk oraz dr Piotr Pękalski. Była ona okazją do wspólnej rozmowy o wyzwaniach i potrzebach związanych z codzienną pracą w szkole. Kluczowe wątki debaty dotyczyły współczesnych problemów nauczycieli, m.in.: niestabilności systemu, przeciążenia biurokracją, kryzysu kadrowego, niskiego prestiżu społecznego, trudnych warunków pracy, roszczeniowości rodziców, lawiny orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego itd.
Konferencja oraz debata zamknęła się wspólnym jednogłośnym stanowiskiem – dobrostan nauczycieli wymaga systemowej uwagi oraz wprowadzenia zmian, które mają na celu przywrócenie nauczycielom poczucia sensu, satysfakcji i zawodowego bezpieczeństwa.
Główny inicjator i organizator wydarzenia: dr Piotr Pękalski – wicedyrektor ds. PBW w Przemyślu przy PZPW w Rzeszowie
Agnieszka Biedroń
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze