Reklama

Dodatkowa kasa na koronera w Przemyślu

Miasto musi dołożyć pieniądze na wynagrodzenie dla lekarzy lub innych osób stwierdzających zgon, jego przyczyny oraz wystawiających kartę zgonu, bo te już prawie się skończyły.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, prezydent miasta ma obowiązek podpisania umowy z koronerem na świadczenie usług stwierdzania zgonu, ustalania jego przyczyny i wystawiania kart zgonu.

Władze miasta Przemyśla od 8 października 2020 r. mają podpisaną umowę z koronerem na świadczenie usług stwierdzania zgonu, ustalania jego przyczyny i wystawiania kart zgonu. Z jego usług korzysta się wówczas, kiedy [paywall]osoba zmarła jest obcokrajowcem, osobą bezdomną lub nieubezpieczoną.

W sytuacji zgonu osoby bezdomnej, nieubezpieczonej, obcokrajowca itp. należy zawiadomić policję. Ta instytucja posiada kontakt do koronera powołanego przez prezydenta miasta.

Panujący od wielu miesięcy stan epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawił, że zajęć, niestety, ma dwa razy więcej. A to sprawiło, że z przeznaczonej na ten cel w budżecie miasta kwoty (20 tys. zł) niewiele już zostało. Co prawda umieralność przyhamowała, ale wciąż jest znacznie wyższa niż np. w 2019 r.

Reklama

– W pierwszym kwartale tego roku stwierdzeń zgonu, między innymi z uwagi na sytuację epidemiologiczną, było kilkakrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak już wielokrotnie wyjaśnialiśmy, usługi stwierdzania zgonu, ustalania jego przyczyn i wystawiania kart zgonu świadczą dla miasta koronerzy, z którymi podpisaliśmy umowy. Środki finansowe przeznaczone na ten cel w tym roku przekroczyły już 50 procent założonego planu. W związku z tym konieczne jest zabezpieczenie dodatkowych pieniędzy, aby realizacja zadania przebiegała bez zakłóceń – wyjaśnił prezydent miasta Wojciech Bakun.

I z taką propozycją do radnych włodarz miasta wystąpił podczas ostatniej sesji rady. Ci przychylili się i przeznaczyli 20 tys. zł na ten cel. Łączna kwota na świadczenie wspomnianych usług w br. wzrosła do 40 tys. zł.

Reklama

Warto przypomnieć – w związku z wątpliwościami, z którymi stykają się mieszkańcy miasta, znajdujący się w obliczu trudnej sytuacji, jaką jest śmierć bliskiej osoby – że na stronie internetowej miasta www.przemysl.pl, w zakładce „Koronawirus”, zamieszczona jest szczegółowa informacja, z kim należy się kontaktować w przypadku, jeśli pojawi się konieczność stwierdzenia zgonu – wystawienia kart zgonu i ustalania jego przyczyny, gdy zgon nastąpił poza szpitalem.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości