Miasto musi dołożyć pieniądze na wynagrodzenie dla lekarzy lub innych osób stwierdzających zgon, jego przyczyny oraz wystawiających kartę zgonu, bo te już prawie się skończyły.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, prezydent miasta ma obowiązek podpisania umowy z koronerem na świadczenie usług stwierdzania zgonu, ustalania jego przyczyny i wystawiania kart zgonu.
Władze miasta Przemyśla od 8 października 2020 r. mają podpisaną umowę z koronerem na świadczenie usług stwierdzania zgonu, ustalania jego przyczyny i wystawiania kart zgonu. Z jego usług korzysta się wówczas, kiedy [paywall]osoba zmarła jest obcokrajowcem, osobą bezdomną lub nieubezpieczoną.
W sytuacji zgonu osoby bezdomnej, nieubezpieczonej, obcokrajowca itp. należy zawiadomić policję. Ta instytucja posiada kontakt do koronera powołanego przez prezydenta miasta.
Panujący od wielu miesięcy stan epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawił, że zajęć, niestety, ma dwa razy więcej. A to sprawiło, że z przeznaczonej na ten cel w budżecie miasta kwoty (20 tys. zł) niewiele już zostało. Co prawda umieralność przyhamowała, ale wciąż jest znacznie wyższa niż np. w 2019 r.
– W pierwszym kwartale tego roku stwierdzeń zgonu, między innymi z uwagi na sytuację epidemiologiczną, było kilkakrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jak już wielokrotnie wyjaśnialiśmy, usługi stwierdzania zgonu, ustalania jego przyczyn i wystawiania kart zgonu świadczą dla miasta koronerzy, z którymi podpisaliśmy umowy. Środki finansowe przeznaczone na ten cel w tym roku przekroczyły już 50 procent założonego planu. W związku z tym konieczne jest zabezpieczenie dodatkowych pieniędzy, aby realizacja zadania przebiegała bez zakłóceń – wyjaśnił prezydent miasta Wojciech Bakun.
I z taką propozycją do radnych włodarz miasta wystąpił podczas ostatniej sesji rady. Ci przychylili się i przeznaczyli 20 tys. zł na ten cel. Łączna kwota na świadczenie wspomnianych usług w br. wzrosła do 40 tys. zł.
Warto przypomnieć – w związku z wątpliwościami, z którymi stykają się mieszkańcy miasta, znajdujący się w obliczu trudnej sytuacji, jaką jest śmierć bliskiej osoby – że na stronie internetowej miasta www.przemysl.pl, w zakładce „Koronawirus”, zamieszczona jest szczegółowa informacja, z kim należy się kontaktować w przypadku, jeśli pojawi się konieczność stwierdzenia zgonu – wystawienia kart zgonu i ustalania jego przyczyny, gdy zgon nastąpił poza szpitalem.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze