Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun skierował pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie planowanej budowy zachodniej obwodnicy Przemyśla. „Życie Podkarpackie” wielokrotnie podejmowało ten temat.
Opisywaliśmy protesty mieszkańców Lipowicy, Węgierskiej, Prałkowiec, Tarnawiec, obawiających się wyburzeń swoich domów i zniszczenia ekosystemu po obu stronach Sanu.
Najwięcej kontrowersji wzbudził wariant zakładający „przelot” zachodniej nitki obwodnicy od Radymna, przez Żurawicę i Lipowicę w kierunku ulicy Węgierskiej, przez planowany na wysokości browaru most na drugą stronę Sanu w kierunku Prałkowiec.
Przedstawiciele komitetów protestacyjnych bardzo liczyli na pomoc prezydenta w ich staraniach, a przede wszystkim czekali na jasne stanowisko najważniejszego urzędnika w mieście.
Pismo w formie załącznika do interpelacji radnego Andrzeja Beresteckiego można przeczytać na stronie urzędu miejskiego. Co niego wynika?
W mojej ocenie dwie kwestie. Prezydent w jednym zdaniu opowiada się za wariantem przebiegającym przez miasto, a więc tym, który wywołuje największe protesty, aby w drugim de facto mu zaprzeczyć, pisząc: „proszę o dogłębne przeanalizowanie studium korytarzowego w kontekście sugestii mieszkańców, dotyczących poprowadzenia obwodnicy generalnie w obszarach wolnych od zabudowy.”
A na planowanym terenie nie ma „obszarów generalnie wolnych od zabudowy”.
Ponadto budżet miasta nie udźwignie partycypowania w kosztach budowy obwodnicy w granicach miasta. Jedni uważają to za warunek konieczny, inni nie. Podobno kwota oscyluje w okolicach 300 milionów złotych.
Prezydent w piśmie tym razem jasno stawia sprawę: jak rząd chce budować zachodnią obwodnicę w Przemyślu, to niech rząd płaci. I koło się zamyka. Prezydent miasta zrobił swoje. Zajął stanowisko. Na ile jasne i jednoznaczne?
Odpowiedź wymaga osobistej lektury jego pisma do GDDKiA.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Prezydentowi brakuje wiedzy wykształcenia i doświadczenia.Ale gdzie są urzędnicy miasta- merytorycznie odpowiedzialni.Sprawa ma ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców jak i miasta- więc czy można sobie pozwolić w tej sytuacji na nonszalancję i głupotę.Żenada.
Prezydentowi brakuje wiedzy wykształcenia i doświadczenia.Ale gdzie są urzędnicy miasta- merytorycznie odpowiedzialni.Sprawa ma ogromne znaczenie zarówno dla mieszkańców jak i miasta- więc czy można sobie pozwolić w tej sytuacji na nonszalancję i głupotę.Żenada.