Reklama

Dokładali do szpitala, likwidowali szkoły

16/05/2020 14:03

Początkiem maja po raz pierwszy od 26 lutego spotkali się radni powiatowi. Wśród najważniejszych decyzji podjętych na XIV sesji Rady Powiatu Przeworskiego VI kadencji były korekty budżetu, przyjęcie sprawozdania finansowego SP ZOZ w Przeworsku oraz wygaszenie dwóch szkół dla dorosłych.

Pierwotny porządek obrad zakładał podjęcie 8 uchwał, jednak w trakcie sesji poszerzono go o dwie kolejne, dotyczące tutejszego szpitala. Dwie uchwały to korekty w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej powiatu. Kolejne regulowały kwestie wynagrodzenia nauczycieli za godziny ponadwymiarowe, dotyczyły[paywall] przyjęcia darowizny nieruchomości oraz określenia przeznaczenia środków finansowych pochodzących z PFRON. Zdecydowano też o wydzieleniu, a potem o wygaszeniu dwóch szkół dla dorosłych funkcjonujących w obrębie tych podległych starostwu. Od przyszłego roku szkolnego z Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III  Sobieskiego w Przeworsku zniknie LO dla dorosłych oraz szkoła policealna. W obu przypadkach wygaszenie jednostek spowodowane jest brakiem chętnych do podjęcia w nich nauki.

Jedynak ocenia pozytywnie, Kiszka niekoniecznie

Wśród omawianych na sesji uchwał najbardziej zelektryzowały obrady dokumenty dotyczące finansów szpitala. – Rok 2019 był rokiem trudnym, kiedy finalizowaliśmy wiele inwestycji w terminach wynikających z nakazów Państwowej Stacji Epidemiologicznej.Był rokiem podejmowania trudnych, kompromisowych, czasem niepopularnych decyzji – mówił na wstępie dyrektor SP ZOZ Grzegorz Jedynak. – Miniony rok oceniam pozytywnie. W sytuacji, gdzie stan wielu szpitali powiatowych uległ pogorszeniu, nasz szpital ten rok 2019 zakończył takim samym wynikiem finansowym jak w roku 2018. Sytuacja w naszym szpitalu nie pogorszyła się – podsumowywał G. Jedynak, zapowiadając, że szczegółowe wyliczenia przedstawi na jednej z najbliższych sesji. – Strata jest o milion niższa, więc i dopłata powiatu do szpitala będzie o ten milion niższa– mówił, nie kryjąc dumy. W kontrze do tej optymistycznej wizji G. Jedynaka stanął starosta poprzedniej kadencji i radny obecnej Zbigniew Kiszka. – Chciałbym sprostować wypowiedź pana dyrektora. Powiedział on, że strata w 2019 jest niższa o milin złotych w porównaniu do roku 2018. Strata jest wyższa o 100 tys., tylko wynik ujemny jest niższy o milion złotych, a wynika to z tego, że jest o milion złotych wyższa amortyzacja, która jest z kolei wyższa także dzięki niektórym decyzjom powiatu przeworskiego – tłumaczył zawiłości ekonomii szpitala Z. Kiszka. Jego uwaga nie wpłynęła znacząco na przebieg głosowania za przyjęciem sprawozdania finansowego szpitala ani za przyznaniem placówce wsparcia finansowego. Niezależnie zatem od punktu widzenia i księgowych niuansów, powiat budżet swojego szpitala zasilił kwotą 2 mln zł.
pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama