Reklama

Drzewa też płaczą

Był środowy ranek, 11 maja br. Jadąc do pracy, na moment oniemiałem za kierownicą. Na długości kilku metrów przy ulicy Barskiej leżały... gałęzie. Droga była nieprzejezdna. Jakaś ekipa „fachowców” beznamiętnie rżnęła piłami w pełni ukształtowane, ukoronowane lipy i klony!

Okazało się, że oniemiało wielu innych mieszkańców. W redakcji rozdzwoniły się telefony oburzonych. Okazało się, że to nie była jedyna „kosmetyka” drzew w połowie maja. Do podobnej doszło m.in. przy ulicy Leszczyńskiego i Tarnawskiego. Tak samo było rok, dwa czy pięć lat temu. Na jednym z osiedli tak przycięli brzozy i wierzby, że do tej pory nie wypuściły jednego liścia. Na innym urżnęli rosnące w szeregu krzewy bzu… piłą motorową. Przykłady można mnożyć.

W pewnym momencie przeleciało mi przez głowę pytanie: a może jednak w połowie maja można tak okaleczać drzewa? Przecież nie jestem fachowcem. Postanowiłem takiego znaleźć. W Arboretum w Bolestraszycach skontaktowałem się z dendrologiem. – W żadnym wypadku to nie czas, aby przycinać drzewa. Co prawda lipy to mocne drzewa i pewnie sobie poradzą, gorzej sprawa wygląda z klonami. Zabliźnią się dopiero w sierpniu. To za późno. Nie wiem, kto zdecydował się na taki zabieg teraz. Drzewa żyją. Każda przycinka o tej porze roku powoduje, że drzewo płacze. Świadczy o tym mokra kora z soków, które spływają do korzenia z odciętych gałęzi – usłyszałem.

Reklama

Czy w Przemyślu nie ma żadnego estety miejskiego? Czy nie ma specjalisty ds. zieleni miejskiej? Czy w Przemyślu cokolwiek można zrobić normalnie? W innym mieście za takie bezeceństwo poleciałby głowy!

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ozzman - niezalogowany 2016-05-17 16:13:28

    Żyjemy w coraz bardziej chorym środowisku, rośnie ilość chorób serca i nowotworów. Czy może być inaczej, skoro na nasze najbliższe otoczenie oddziałuje coraz większa ilość bezmyślnie wyciętych, okrutnie okaleczonych piłami spalinowymi, ciężko chorych drzew po ''pielęgnacjach''. Jakze inaczej czujemy się wśród ożywczej energii pięknych zdrowych drzew !!!   BESTIALSKA ZAGŁADA ZIELENI TO ZAMACH NA NASZE ZDROWIE I ŻYCIE !!! DOŚĆ TEGO !!! ZATRZYMAJMY SZALEŃSTWO !!!    

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ozzman - niezalogowany 2016-05-17 17:03:42

    DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE ? - EKOLOGIA.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ozzman - niezalogowany 2016-05-17 17:20:28

    ''Nikt tego nie wie Ile poezji jest w drzewie Ile nadziei Gdy szumi morze Nikt sie tego nie dowie   Wiatr niebo zsyła Ty go zabijasz Słońce zabijasz, siebie zabijasz Drzewa i trawę, krew na twych dłoniach ZABIJASZ WSZYSTKO, POTEM SAM SKONASZ''   YOUTUBE.COM - THE BILL - NATURA  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama