Był środowy ranek, 11 maja br. Jadąc do pracy, na moment oniemiałem za kierownicą. Na długości kilku metrów przy ulicy Barskiej leżały... gałęzie. Droga była nieprzejezdna. Jakaś ekipa „fachowców” beznamiętnie rżnęła piłami w pełni ukształtowane, ukoronowane lipy i klony!
Okazało się, że oniemiało wielu innych mieszkańców. W redakcji rozdzwoniły się telefony oburzonych. Okazało się, że to nie była jedyna „kosmetyka” drzew w połowie maja. Do podobnej doszło m.in. przy ulicy Leszczyńskiego i Tarnawskiego. Tak samo było rok, dwa czy pięć lat temu. Na jednym z osiedli tak przycięli brzozy i wierzby, że do tej pory nie wypuściły jednego liścia. Na innym urżnęli rosnące w szeregu krzewy bzu… piłą motorową. Przykłady można mnożyć.
W pewnym momencie przeleciało mi przez głowę pytanie: a może jednak w połowie maja można tak okaleczać drzewa? Przecież nie jestem fachowcem. Postanowiłem takiego znaleźć. W Arboretum w Bolestraszycach skontaktowałem się z dendrologiem. – W żadnym wypadku to nie czas, aby przycinać drzewa. Co prawda lipy to mocne drzewa i pewnie sobie poradzą, gorzej sprawa wygląda z klonami. Zabliźnią się dopiero w sierpniu. To za późno. Nie wiem, kto zdecydował się na taki zabieg teraz. Drzewa żyją. Każda przycinka o tej porze roku powoduje, że drzewo płacze. Świadczy o tym mokra kora z soków, które spływają do korzenia z odciętych gałęzi – usłyszałem.
Czy w Przemyślu nie ma żadnego estety miejskiego? Czy nie ma specjalisty ds. zieleni miejskiej? Czy w Przemyślu cokolwiek można zrobić normalnie? W innym mieście za takie bezeceństwo poleciałby głowy!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Żyjemy w coraz bardziej chorym środowisku, rośnie ilość chorób serca i nowotworów. Czy może być inaczej, skoro na nasze najbliższe otoczenie oddziałuje coraz większa ilość bezmyślnie wyciętych, okrutnie okaleczonych piłami spalinowymi, ciężko chorych drzew po ''pielęgnacjach''. Jakze inaczej czujemy się wśród ożywczej energii pięknych zdrowych drzew !!! BESTIALSKA ZAGŁADA ZIELENI TO ZAMACH NA NASZE ZDROWIE I ŻYCIE !!! DOŚĆ TEGO !!! ZATRZYMAJMY SZALEŃSTWO !!!
DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE ? - EKOLOGIA.PL
''Nikt tego nie wie Ile poezji jest w drzewie Ile nadziei Gdy szumi morze Nikt sie tego nie dowie Wiatr niebo zsyła Ty go zabijasz Słońce zabijasz, siebie zabijasz Drzewa i trawę, krew na twych dłoniach ZABIJASZ WSZYSTKO, POTEM SAM SKONASZ'' YOUTUBE.COM - THE BILL - NATURA
wykurzyc kruki i wrony z drzew ulica słowackiego obok szpitala
A czy kość pomyślał o tym, że w maju na drzewach które "przycięli" jego robole gniazdują ptaki? Pewnie nie, tak samo jak eks koszykarz, który zniszczył końcem kwietnia zarośla poniżej swojej budowy przy ul. Bielskiego, koło instalacji PWiK. Tam też już były gniazda i pisklęta.
Drzewa, ptaki i zwierzęta także są dziećmi Boga. Kto je zabija jest tak samo winny jak ten, kto zabija biedaka z ulicy...
W Przemyślu rządzi PiS i oni wszystko wiedzą.Takie działania można zapisać jako Dobre zmiany, a będzie ich o wiele więcej.
Szanowny panie redaktorze, nie komentuję tego co się wydarzyło, bo nie mam czasu na oglądanie drzew w Przemyślu. Dobrze, że zasięgnął pan wiedzy na temat terminów wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, lecz nie do końca prawdziwe jest to, co pan usłyszał. Proszę zajrzeć do podręcznika "European Treeworker" wydanego pod patronatem EAC i niech pan przeczyta akapity EAC-6 na str. 72 i EAC-6.1, EAC-6.2 na stronie 73. Podręcznik ten opracowany przez specjalistów z UE, miał być podstawą do wprowadzenia przepisów regulujących kwestie drzew. Wielu wydaje się, że się zna na medycynie i drzewach, ale może zamiast polegać na nieprawdziwych informacjach, warto sięgnąć do prawdy. Nie mam czasu szczegółowo tego wyjaśniać, bo i tak paru wszechwiedzących to zakwestionuje, ale WY media, z racji swej misji możecie to uczynić by prawda dotarła pod strzechy.
Panie Zbyszku, panie Zbyszku dejże pan spokój. Przecież tych unijnych pacanów tzw. specjalistów z bożej łaski, nie można brać zbyt poważnie NAJGŁUPSZE PRZEPISY UNII EUROPEJSKIEJ - NIEWIARYGODNE.PL
''Trzeba uświadomić sobie, że istnieje ciężki grzech przeciwko środowisku naturalnemu, obciążający nasze sumienia, rodzący poważną odpowiedzialność przed Bogiem - Stwórcą'' - JAN PAWEŁ II
"... w pełni ukształtowane i ukoronowane (?) ... zabliźnią się w sierpniu ... drzewo płacze w maju ... w innym mieście poleciałyby głowy ... " Większych bzdur nie czytałem, nie dość że wiedza o fizjologii drzew ze średniowiecza, to jeszcze niektórym oczy zaszły mgłą i nigdy nie widzieli drzew oszpeconych w Pruchniku, Lubaczowie, Jarosławiu itd. A zniszczonych jakimś kombajnem przydrożnych drzew na drodze do Arłamowa, zjazd serpentynami do Huwnik? Też nikt nie widział?
To by się zgadzało, jednakowoż, odniesień, że gdzieś tam w Jarosławiu czy Pruchniku drzewa są okalczane w jeszcze bardziej drastyczny sposób, jest nie na miejscu, gdyż ci najemnicy UM i tak w wyżej opisanym przypadku nie stanęli na wyskości zadania, bo są w tym mieście drzewa tak okaleczone i ''wypielęgnowane'' przez tych samych ''ludzi'' że mózg staje w miejscu i nie należy szukać gdzieś daleko, bo mamy to samo, tu na miejscu. Po za tym, że drzewa tu i tam, traktowane są w jeszcze bardziej bestialski i okrutny sposób, nie znaczy to, że można je okaleczać i robić im krzywdę w trochę mniejszym natężeniu skurwysyństwa. W takim i takim przypadku te akty bezdusznego i wynaturzonego wandalizmu należy piętnować i pisać o nich tak jak zrobił to np. powyżej pan red. Godos !!!
Panie SOAD, należy piętnować ludzką głupotę czy brak profesjonalizmu, zgoda. Irytuje mnie jednak stwierdzenie, że tylko w Przemyślu, którego sam nie darzę szczególnymi uczuciami, tak się dzieje, a reszta innych miast jest cacy. To nieuczciwe. Dużo jeżdżę po różnych miejscowościach Podkarpacia i problem jest ten sam. Nie chcę się rozpisywać, bo to temat na obszerny artykuł a nie na krótki komentarz, ale drażni mnie jak ktoś wyolbrzymia sprawę nie dostrzegając jego głębszego znaczenia. Irytuje mnie także brak podstawowej wiedzy na temat drzew oraz postawa tych, którzy opierając się na nieprawdzie formułują tak dosadne wnioski. Nie pierwszy raz czytam o tym jak się niszczy w Przemyślu zieleń. Nic się nie zmieniło od lat i albo komuś brak wiedzy albo ma jakieś ukryte intencje. Oj dużo mógłbym o tym mówić :)
Ad vocem niejakiemu „rowerzyście”: a może przyjacielu (przyjaciółko) powinieneś zmienić profesję? Może za głoszenie modernistycznych, XXI-wiekowych opinii na temat drzew trochę byś zarobił? Czy w dokładnie i w pełni przeczytałeś tych kilka zdań? Czy zastanowiłeś się nad ich sensem czy, mówiąc górnolotnie, przesłaniem? Czy w ogóle zrozumiałeś o co chodziło? Jeśli nie, to szybko ci to podpowiem: gość napisał, że pewne zdarzenie, fakt, mu się nie spodobał. I jeszcze, że nie zna się na tym, nie wie, czy to zrobili było słuszne. A że jak widać co tydzień w tym tygodniku, była to zupełnie subiektywna jego ocena w tzw. komentarzu, opinii, felietonie (jak zwał, tak zwał). NIE ZNA SIE. Skoro się nie zna, to zapytał kogoś, kto się na tym zna. Ten ktoś powiedział, że zrobili źle. Zrobili po prostu, mówiąc wulgarnie, jedną wielką chuj...ię. I po tej odpowiedzi wyciągnął wnioski. O jakich więc bzdurach ty piszesz? O jakim średniowieczu, Pruchniku, Jarosławiu, Lubaczowie czy Arłamowie? Pytam o jakim, bo co ma piernik do wiatraka? Czytaj tekst ze zrozumieniem, a nie będziesz miał już nigdy żadnych dylematów! A jak masz z tym problem, to zapraszam na korepetycje. Amen.
?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!??!?!?!?!?!??!?!?!?
To żeś wielki, boś kingkong nie oznacza, że widzisz więcej :). Pozdrawiam. Wyluzuj trochę. Rowerzysta jak i redaktor przedstawili swoją subiektywną opinię, mając prawo do tego jak wszyscy, a ty zrugałeś jedynie tego pierwszego. Rowerzysta przesadził z tym średniowieczem, ale ma sporo racji. Jak ktoś się nie zna na czymś, to nie wyraża tak stanowczych poglądów polegając na opinii jednej osoby. Jak to się ma do rzetelności mediów? Czemu nikt nie zapytał właściciela drzew jak to wygląda od jego strony? Bardzo łatwo wyrazić własną opinię, bo temat drzew był i jest w tym kraju nośny i wzburza niemal każdego. Opinia obrońców drzew potrafi bardzo szybko się zmienić, gdy jakiś urzędnik nie wyda zgody na wycinkę drzew na ich posesji. Wtedy jest larum, jak to władza ogranicza prawa człowieka. Mało kto ma odwagę bronić wtedy przyrody. Kiedy czytam subiektywne opinie w mediach na temat drzew, to też wzbudza we mnie złość. Złości mnie, jak ktoś jednym dosrywa a innych pomija. Może w związku z tak wielkim oburzeniem szanowni przedstawiciele mediów, tak dla równowagi, przyjrzycie się drzewom nie tylko w Przemyślu, ale i w innych miejscowościach?Na początek proponuję gminę Dubiecko. Oczekuję relacji medialnych w następnych wydaniach tygodnika.
Panie ja, dziennikarze nie są Bogiem wszechobecnym i mają, jak wszyscy zresztą, ograniczoną percepcję wzrokową i nie mogą być wszędzie. Jeżeli Ciebie boli i rusza - tak jak nas tutaj w Przemyślu - że jacyś zidiociali wynaturzeńcy niszczą przyrodę na terenie gdzie zamieszkujesz, to zrób parę zdjęć i opisz to co czujesz względem tego i wyślij na adres redakcji, a może ten przypadek wynaturzonego wandalizmu wezmą na tapetę, jak wyżej, i zajmą się tym.
Przestań pleść głupoty " znawco " unijnych kretyńskich antyludzkich przepisów , gdzie rak jest rybą , gdzie ustala sie długość unijnego ogórka i krzywiznę unijnego banana . Gdzie normalizuje się grubość ziaren piasku , ustala się wysokość burt w piaskownicach dla dzieci i inne brednie nikomu niepotrzebne. Od wieków ludzkość wie ,że o tak póżniej porze, nie obcina się konarów , gałęzi i tak było prze z wieki i sprawdzało się . To dlaczego teraz jakiś kretyn ma inne zdanie na sprawdzone- jak napisałem- metody
Żyjemy w coraz bardziej chorym środowisku, rośnie ilość chorób serca i nowotworów. Czy może być inaczej, skoro na nasze najbliższe otoczenie oddziałuje coraz większa ilość bezmyślnie wyciętych, okrutnie okaleczonych piłami spalinowymi, ciężko chorych drzew po ''pielęgnacjach''. Jakze inaczej czujemy się wśród ożywczej energii pięknych zdrowych drzew !!! BESTIALSKA ZAGŁADA ZIELENI TO ZAMACH NA NASZE ZDROWIE I ŻYCIE !!! DOŚĆ TEGO !!! ZATRZYMAJMY SZALEŃSTWO !!!
DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE ? - EKOLOGIA.PL
''Nikt tego nie wie Ile poezji jest w drzewie Ile nadziei Gdy szumi morze Nikt sie tego nie dowie Wiatr niebo zsyła Ty go zabijasz Słońce zabijasz, siebie zabijasz Drzewa i trawę, krew na twych dłoniach ZABIJASZ WSZYSTKO, POTEM SAM SKONASZ'' YOUTUBE.COM - THE BILL - NATURA