Reklama

Dubiecko – pierwsze miasto w powiecie przemyskim

06/01/2021 18:41

Może trudno w to uwierzyć, ale powiat przemyski dopiero od kilku dni ma w swoich granicach miasto. Jest nim Dubiecko, które prawa miejskie zyskało 1 stycznia br. Jest to czwarte najmniejsze miasto w Polsce pod względem liczby mieszkańców.

Wjeżdżając do Dubiecka, niemal od zawsze odnosiło się wrażenie, że jest to miasteczko. I przez wieki nim było. Prawa miejskie nadano mu 24 sierpnia 1407 r. i taki stan utrzymywał się aż do sierpnia 1934 r. Wtedy utworzono tzw. gminy zbiorowe, a Dubiecko stało się wsią.

W latach 80. XX w. Gminna Rada Narodowa w Dubiecku i naczelnik gminy w Dubiecku złożyli wniosek o przywrócenie praw miejskich, ale nie zyskał on wówczas akceptacji rządu, m.in. ze względu na słabą infrastrukturę komunalną.

Konsultacje na „tak”

Nadzieje na odzyskanie statusu miasta nigdy jednak nie umarły całkowicie i kilkanaście miesięcy temu[paywall] starania rozpoczęto na nowo. – W środowisku gminy cały czas się słyszało: „idziemy do miasta”, mówiąc o Dubiecku – twierdzi burmistrz (a do 31 grudnia wójt) miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.

Reklama

Wniosek o odzyskanie praw miejskich musiał zawierać wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych w całej gminie oraz szereg innych dokumentów, opisów, statystyk i planów.

Konsultacje odbywały się w marcu 2020 roku. Wzięło w nich udział 683 mieszkańców, co stanowi zaledwie 9,01 proc. uprawnionych, jednak 92,66 proc. (633 osoby) opowiedziało się za nadaniem praw miejskich. Przeciw było 13, a wstrzymało się 37 głosujących. W samym Dubiecku frekwencja wyniosła 13,21 proc. i tylko 3 osoby zakreśliły odpowiedź „wstrzymuję się”. Wszyscy pozostali byli za. Na niską frekwencję mógł mieć wpływ koronawirus. Konsultacje przeprowadzano w marcu, gdy w Polsce pojawiało się coraz więcej ograniczeń związanych z pandemią.

Reklama

Zgodnie z wymogiem 31 marca wniosek był już na biurku ministra spraw wewnętrznych i administracji. W lipcu ukazało się rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, które powołuje z dniem 1 stycznia 2021 r. 10 nowych miast. Wśród nich także Dubiecko. Dwa dni przed zakończeniem roku premier wręczył ich włodarzom akty nadania statusu miasta.

„Ta zmiana ma czemuś służyć”

– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii. Bo w kilku przypadkach jest to przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym ukazem carskim. Dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość. To akt sprawiedliwości dziejowej – powiedział M. Morawiecki

Reklama

Zdaniem premiera uzyskanie statusu miasta wiąże się nie tylko z większym prestiżem miejscowości, ale jest to także szansa na pozyskanie nowych inwestorów i sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. – Cieszę się, że wraz z tą zmianą nadany zostanie pewien impuls rozwojowy. Bo przecież ta zmiana ma czemuś służyć – mówił. – Jestem przekonany, że wraz z nadaniami praw miejskich przyjdą nowe inwestycje. W związku z tym też lepsze perspektywy dla mieszkańców – dodał premier.


Zamek w Dubiecku

Reklama

Jedno z najmniejszych miast

Podobną nadzieję żywi burmistrz Jacek Grzegorzak. – Jestem przekonany, że z czasem nadanie tego aktu przyczyni się do rozwoju miasta i naszej gminy. Zawsze w historii tak było, że nadanie statusu miasta wiązało się z jego rozwojem i prestiżem. Mam nadzieję, że uda się pozyskać fundusze na realizację inwestycji gminnych – mówi.

– Z początkiem roku powołaliśmy do życia spółkę komunalną, która będzie się zajmować obsługą gminnych zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, utrzymaniem porządku na terenie gminy i wieloma innymi zadaniami. Liczymy na opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego, a łatwiejsze odrolnienie gruntów rolnych na pewno stanie się czynnikiem rozwojowym – dodaje J. Grzegorzak.

Reklama

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Dubiecko liczy 871 mieszkańców i jest czwartym najmniejszym miastem w Polsce. Mniejsze są tylko: Opatowiec (338 mieszkańców), Wiślica (504) i Koszyce (778).

Według burmistrza to jest pewna zaleta. – Mieścimy się w kategorii miast do 5 tysięcy mieszkańców, co ma istotne znaczenie przy rozdziale środków zewnętrznych, jeśli chodzi o możliwe dotacje i subwencje. Możemy dodatkowo na tym zyskać – uważa.

Stolica powiatu przeniesiona?

Trzeba przyznać, że nadanie Dubiecku praw miejskich podnosi nie tylko prestiż tej miejscowości i gminy, ale i powiatu przemyskiego. Do tej pory był on prawdopodobnie jedynym (a na pewno jednym z nielicznych) w Polsce, który nie miał na swoim terytorium żadnego miasta (Przemyśl jest bowiem miastem na prawach powiatu). Teraz to się zmienia. – Ale nie mamy zamiaru przenosić stolicy powiatu do Dubiecka, przynajmniej nie teraz – mówi starosta przemyski Jan Pączek. – Przemyśl ma najlepsze położenie, znajduje się w samym centrum powiatu. Dojazd do Dubiecka byłby utrudniony dla mieszkańców większości gmin, szczególnie Medyka, Fredropol czy Stubno – wyjaśnia.

Reklama

Dodaje, że osobiście cieszy się z tej zmiany, choć – jak przyznaje – dla powiatu ma to znaczenie jedynie wizerunkowe. O ile gminie może ułatwić pozyskiwanie funduszy zewnętrznych, o tyle na powiat nie ma żadnego wpływu. – Nie wzrosną też wpływy do budżetu powiatu – mówi J. Pączek.

J. Grzegorzak podkreśla, że nadanie Dubiecku statusu miasta nie będzie się wiązać ze wzrostem podatków i opłat lokalnych ani z koniecznością wymiany dowodów czy zmiany adresów. – Z formalnych wymogów to zmiana nazwy urzędu na urząd miasta i gminy oraz rady na radę miejską, a także wójta na burmistrza. Koszty tych zmian nie są wysokie. Nie ma też konieczności przeprowadzania wyborów radnych czy burmistrza, a kadencja trwa bez zmiany okresu – mówi.

Reklama


fot.UG Dubiecko
Obostrzenia pandemiczne nie pozwoliły na huczne świętowanie nadania praw miejskich. Uroczystość ograniczyła się do uroczystej sesji i odsłonięcia nowych tablic na urzędzie.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    RP - niezalogowany 2021-01-06 19:50:06

    Bircza też powinna zostać miastem, ma również miejską zabudowę.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kuba - niezalogowany 2021-01-06 21:56:38

    To co , mieszkańcy Dubiecka , śpiewamy?      https://www.youtube.com/watch?v=xfuVQcQF_HM

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Stachu - niezalogowany 2021-01-07 01:22:51

    Zadubpiecko  mniaste m 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama