Reklama

Duże zmiany w karcie 3+. Prezydent i radni zlikwidowali zniżki

24/10/2019 18:45

Nowe zasady programu Przemyska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+ i Rodziny Zastępczej” wprowadzają liczne ograniczenia w korzystaniu z niektórych obiektów POSiR oraz z MZK. Rzutem na taśmę udało się obronić stok narciarski. Powodem mają być nadużycia ze strony mieszkańców.

Przemyska karta 3+ została wprowadzona w 2012 r. Upoważnia do zakupu ulgowych biletów wstępu do PCKiN „Zamek”, Centrum Kulturalnego, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, podziemi oraz obiektów POSiR: stoku narciarskiego, toru saneczkowego, lodowiska, wodnego placu zabaw, siłowni, fitness, sauny, jacuzzi, basenu, solarium i aqua aerobiku.

 

Handlują biletami

Z analizy urzędu miejskiego wynika, że najchętniej ludzie korzystają z ulg na MZK i POSiR, a co za tym idzie – do tego trzeba najwięcej dopłacać z budżetu miasta. Ponadto nasuwa się[paywall] uzasadnione podejrzenie, że niektórzy oszukują i zakupione bilety ulgowe odstępują osobom nieuprawnionym. Zdarzało się bowiem, że jednak osoba kupowała kilka karnetów wieloprzejazdowych i sama nie byłaby w stanie ich wykorzystać. „Karta 3+ jest okazywana jedynie przy zakupie wraz z dokumentem tożsamości, a przy samym korzystaniu z przejazdu okazywany jest jedynie karnet. Nie ma możliwości zweryfikowania na każdym etapie, czy osoba korzystająca ze stoku jest do tego uprawniona” – napisał prezydent w uzasadnieniu uchwały.

Reklama

Stąd pomysł, aby zlikwidować uprawnienia do ulgowych biletów na stok narciarski dla posiadaczy karty 3+. Likwidacja ulg miała również dotyczyć: jacuzzi, fitnessu, sauny, siłowni oraz solarium i aqua aerobiku. Tu Wojciech Bakun argumentował, że zainteresowanie tymi usługami maleje, a poza tym pojawiają się opinie, że nie jest to niezbędne wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Kolejne nadużycia magistrat wypatrzył w korzystaniu z biletów MZK i również zawnioskował w uchwale o likwidację ulg na komunikację miejską.

Prezydent wskazał, że zaoszczędzone pieniądze mogą zostać w przyszłości przeznaczone na pomoc seniorom.

Reklama

 

„Jak mamy tu zakładać rodziny?”

Radni nad tym tematem obradowali blisko półtorej godziny, choć Tomasz Schabowski (KO) jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji złożył wniosek o... jej zamknięcie. Prowadzący obrady Andrzej Zapałowski (Wspólnie dla Przemyśla) nie wziął go jednak pod uwagę i debatę umożliwił.

Janusz Zapotocki (SLD) przyznał, że należy położyć kres nadużyciom, ale – jak podkreślał – nie należy likwidować ulg całkowicie. Zaproponował poprawkę umożliwiającą zakup karnetu czasowego na korzystanie z stoku narciarskiego. – To oznacza, że ten karnet będzie musiał być wykorzystany w danym dniu. Myślę, że w ten sposób wyeliminujemy te patologie i nieprawidłowości – tłumaczył.

Reklama

– Mieszkańcy przychodzili do mnie i nie tylko do mnie, pytając: jak mamy zostać w Przemyślu, tutaj mieszkać i zakładać rodziny, skoro takie rzeczy będą wprowadzane – mówił Maciej Kamiński (PiS). Sugerował, aby brać przykład z rządu, który wprowadza liczne programy społeczne i socjalne. – My również powinniśmy o to dbać – stwierdził.

 

„To nie jest pierwsza potrzeba”

Dariusz Lasek (Regia) zwrócił uwagę, że niektórym uczniom nie są potrzebne bilety miesięczne, bo mieszkają blisko szkoły, ale bilety weekendowe byłyby już mile widziane. – Nie stosujmy głęboko niesprawiedliwej odpowiedzialności zbiorowej – apelował.

Reklama

Z kolei Tomasz Leszczyński (Wspólnie dla Przemyśla) stwierdził, że skoro programy rządowe pomagają rodzinom, to program lokalny nie stanowi już tak potrzebny jak wcześniej. – Zapisy mówiące o tym, że są zaspokajane dodatkowe atrakcje, a nie pierwsza potrzeba, wydają mi się bezzasadne. Zwłaszcza, że samo wejście na stok narciarski to dopiero początek kosztów – powiedział.

Maciej Kamiński złożył poprawkę, aby pozostawić zniżki także w innych obiektach POSiR, a Robert Bal (Regia Civitas) – aby utrzymać także bilety weekendowe w autobusach. Tylko propozycja J. Zapotockiego uzyskała akceptację większości radnych. Ostatecznie ulgi na MZK i większość ulg na obiekty POSiR zostało zniesionych. Zniżki pozostały tylko na stok narciarski, basen, lodowisko, wodny plac zabaw i tor saneczkowy.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-24 19:05:08

    Bardzo dobra decyzja.Rodzinom wielodzietnym należy w inny i godny sposób pomagaćWszelkiego rodzaju zniżki to uwłaczanie tym rodzinom szczególnie wśród dzieci tego nie rozumieja i dzieci z ulgami traktowani są jako dzieci ludzi biednych lub z marginesu społecznego stojących jak żebrak z wyciągnietą ręką po jałmużnę. Ten nawyk kształtuje człowieka  w przyszłości.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pop - niezalogowany 2019-10-24 20:29:32

    Sęk w tym, że jako rodziny wielodzietn traktowane są rodziny emerytów

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2019-10-24 21:18:05

    Najpierw podnieśli cenę za śmieci następnie rozsprzedają dobro tego miasta poczym podnoszą ceny biletów mzk i wycofują część połączeń teraz zabierają ulgi dla rodzin wielodzietnych, basen już w tygodniu świeci pustkami. Masakra i do tego jakiś park kulturowy parking tam zróbcie i po sprawie bo zaparkować przy centrum miasta to tragedia.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama