Nowe zasady programu Przemyska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+ i Rodziny Zastępczej” wprowadzają liczne ograniczenia w korzystaniu z niektórych obiektów POSiR oraz z MZK. Rzutem na taśmę udało się obronić stok narciarski. Powodem mają być nadużycia ze strony mieszkańców.
Przemyska karta 3+ została wprowadzona w 2012 r. Upoważnia do zakupu ulgowych biletów wstępu do PCKiN „Zamek”, Centrum Kulturalnego, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, podziemi oraz obiektów POSiR: stoku narciarskiego, toru saneczkowego, lodowiska, wodnego placu zabaw, siłowni, fitness, sauny, jacuzzi, basenu, solarium i aqua aerobiku.
Z analizy urzędu miejskiego wynika, że najchętniej ludzie korzystają z ulg na MZK i POSiR, a co za tym idzie – do tego trzeba najwięcej dopłacać z budżetu miasta. Ponadto nasuwa się[paywall] uzasadnione podejrzenie, że niektórzy oszukują i zakupione bilety ulgowe odstępują osobom nieuprawnionym. Zdarzało się bowiem, że jednak osoba kupowała kilka karnetów wieloprzejazdowych i sama nie byłaby w stanie ich wykorzystać. „Karta 3+ jest okazywana jedynie przy zakupie wraz z dokumentem tożsamości, a przy samym korzystaniu z przejazdu okazywany jest jedynie karnet. Nie ma możliwości zweryfikowania na każdym etapie, czy osoba korzystająca ze stoku jest do tego uprawniona” – napisał prezydent w uzasadnieniu uchwały.
Stąd pomysł, aby zlikwidować uprawnienia do ulgowych biletów na stok narciarski dla posiadaczy karty 3+. Likwidacja ulg miała również dotyczyć: jacuzzi, fitnessu, sauny, siłowni oraz solarium i aqua aerobiku. Tu Wojciech Bakun argumentował, że zainteresowanie tymi usługami maleje, a poza tym pojawiają się opinie, że nie jest to niezbędne wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Kolejne nadużycia magistrat wypatrzył w korzystaniu z biletów MZK i również zawnioskował w uchwale o likwidację ulg na komunikację miejską.
Prezydent wskazał, że zaoszczędzone pieniądze mogą zostać w przyszłości przeznaczone na pomoc seniorom.
Radni nad tym tematem obradowali blisko półtorej godziny, choć Tomasz Schabowski (KO) jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji złożył wniosek o... jej zamknięcie. Prowadzący obrady Andrzej Zapałowski (Wspólnie dla Przemyśla) nie wziął go jednak pod uwagę i debatę umożliwił.
Janusz Zapotocki (SLD) przyznał, że należy położyć kres nadużyciom, ale – jak podkreślał – nie należy likwidować ulg całkowicie. Zaproponował poprawkę umożliwiającą zakup karnetu czasowego na korzystanie z stoku narciarskiego. – To oznacza, że ten karnet będzie musiał być wykorzystany w danym dniu. Myślę, że w ten sposób wyeliminujemy te patologie i nieprawidłowości – tłumaczył.
– Mieszkańcy przychodzili do mnie i nie tylko do mnie, pytając: jak mamy zostać w Przemyślu, tutaj mieszkać i zakładać rodziny, skoro takie rzeczy będą wprowadzane – mówił Maciej Kamiński (PiS). Sugerował, aby brać przykład z rządu, który wprowadza liczne programy społeczne i socjalne. – My również powinniśmy o to dbać – stwierdził.
Dariusz Lasek (Regia) zwrócił uwagę, że niektórym uczniom nie są potrzebne bilety miesięczne, bo mieszkają blisko szkoły, ale bilety weekendowe byłyby już mile widziane. – Nie stosujmy głęboko niesprawiedliwej odpowiedzialności zbiorowej – apelował.
Z kolei Tomasz Leszczyński (Wspólnie dla Przemyśla) stwierdził, że skoro programy rządowe pomagają rodzinom, to program lokalny nie stanowi już tak potrzebny jak wcześniej. – Zapisy mówiące o tym, że są zaspokajane dodatkowe atrakcje, a nie pierwsza potrzeba, wydają mi się bezzasadne. Zwłaszcza, że samo wejście na stok narciarski to dopiero początek kosztów – powiedział.
Maciej Kamiński złożył poprawkę, aby pozostawić zniżki także w innych obiektach POSiR, a Robert Bal (Regia Civitas) – aby utrzymać także bilety weekendowe w autobusach. Tylko propozycja J. Zapotockiego uzyskała akceptację większości radnych. Ostatecznie ulgi na MZK i większość ulg na obiekty POSiR zostało zniesionych. Zniżki pozostały tylko na stok narciarski, basen, lodowisko, wodny plac zabaw i tor saneczkowy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Bardzo dobra decyzja.Rodzinom wielodzietnym należy w inny i godny sposób pomagaćWszelkiego rodzaju zniżki to uwłaczanie tym rodzinom szczególnie wśród dzieci tego nie rozumieja i dzieci z ulgami traktowani są jako dzieci ludzi biednych lub z marginesu społecznego stojących jak żebrak z wyciągnietą ręką po jałmużnę. Ten nawyk kształtuje człowieka w przyszłości.
Sęk w tym, że jako rodziny wielodzietn traktowane są rodziny emerytów
Najpierw podnieśli cenę za śmieci następnie rozsprzedają dobro tego miasta poczym podnoszą ceny biletów mzk i wycofują część połączeń teraz zabierają ulgi dla rodzin wielodzietnych, basen już w tygodniu świeci pustkami. Masakra i do tego jakiś park kulturowy parking tam zróbcie i po sprawie bo zaparkować przy centrum miasta to tragedia.
A pan radny z całą pewnością chce by w centrum miasta jeszcze jeden fort wybudować jego imieniem czy co
Po "dobrej zmianie" która doprowadziła Przemyśl do zapaści ekonomicznej trzeba niestety ale mocno zacisnąć pasa.A zaciskanie pasa to niestety ale podwyżki,by miasto mogło odbić się od dna.Niestety "radosna twórczość" "dobrej zmiany" zmusza nas do kilkuletniej pokuty czyli zaciskanie pasa do ostatniej dziurki.Oczywiście możemy liczyć na rząd który też funduje nam podwyżki na wszystko co jest możliwe.Jedyny wzrost co nas czeka to wzrost cen.Ale sami sobie jesteśmy winni,ze wierzymy w obiecanki.Puste obiecanki. Wiarę mamy naprawdę silna.
Szanowna Redakcjo proponuję zmienić nazwę tygodnika zamiast życie podkarpackie na Obywatelską Kontrolę władz miasta Przemyśla(Podkarpacia).To żenujące że tak krytykujecie w tym artykule jak i w wydaniu papierowym Prezydenta czysta hipokryzja.Bo widzicie w tytule jest napisane że Prezydent zabiera najbiedniejszym itd ciągła krytyka.....a teraz do sedna.Wchodząc dzisiaj na waszą stronę pierwszy post jest taki ze reklamujecie pożyczki chwilówki patrz lichwiarskie które zazwyczaj pożyczką ludzie najbiedniejsi i wpadają w spiralę zadłużenia.Macie sumienie za kilkaset zlotych takie pseudo pożyczki reklamować ,nie martwcie się o biednych ludzi ze wpadną w spiralę długów?????ależ hipokryzja za kilkaset zlotych ...wstyd....dla dowodu link https://www.zycie.pl/informacje/artykul/24795,gdzie-znalezc-darmowe-chwilowki-i-jak-o-nie-wnioskowac.....
Takie przyjemności czekają suwerena po skończonym nierządzie PISoBOLSZEWICKIM.
spokojnie zimy nie bedzie,pozatym maja500plus dosc zycia na koszt innych podatnikow
Tygodnik nie jest pismem dbającym o interesy i dobro mieszkańców.Wystarczy przejrzec kilka stron obojetnie którego wydania by to zrozumiec.Tęskni za obcją,którą dalej prezentuje ŻP,która odeszła w niesławie pozosawiajac po sobie jedynie gnój po wieloletniej radosnej twórczości a my dalej niestety ale musimy w tym gnoju siedzieć.Do znudzenia podaje nic nie znaczące informacje o przemycie,procesjach odpustach,pomniczkach i praktycznie ciągłym składaniu pod nimi kwiatów w podzięce za itd.Natomiast o problemach mieszkańców tych budujących ani słowa.Teraz tylko źle o władzach miasta,"niepotrzebnych czystkach" po poprzednikach. Ani słowa o dobrym kierunku nawet w założeniu.Napiszcie więc w tytule,ze jesteście gazetą partyjną.Podobno kiedys taką byliście i prezentowaliście słuszną droge jedynej partii tak jak teraz też to czynicie.Sam fakt,ze w swoich ogłoszeniach z czystym sumieniem oferujecie dla mieszkańców usługi lichwiarzy też okresla morale.
Jestem matka trojga dzieci te ulgi to dobra rzecz była panie Prezydencie proszę się zastanowić co pan robi w tej chwili nie będzie mnie stać chodzić z dziećmi na basen 4 razy w miesiącu w lecie na park wodny po prostu nie dam rady finansowo oszczędności szukajcie gdzie indziej , a nie udrzecie w rodziny wielodzietne tylko u nas takie rzeczy.Ja tez korzystałam z fitness w hali sportowej teraz mie dam rady nie stać mnie
4 razy w miesiaca to fajna sprawa inni to raz w miesiacu albo raz na dwa miesiace albo wcale. Soorryyy kobieto masz +500 i ci malo zw xi ulgi zabiwra na dzieci masz 1500 zl i to malo?
To, że Pani ma kartę dużej rodziny to w porządku i ulgi powinny być dla Was dalej, natomiast te karty powinny być odebrane osobom, których dzieci już same mają dzieci!
Zgadzam się też jestem matka trojga dzieci wychowuje je sama. Siłownia to było wszystko na co mogłam sobie pozwolić i czasowo i finansowo. Ale cóż syty głodnego nie zrozumie.
Bardzo dobrze, 500plus trzeba wydawac a nie chowac w skarpecie
Niestety ,likwidowana jest polityka prorodzinna.Przykre.....
Nie mam 1500 szanowna pani Przemyslanko tylko 1000 moja najstarsza córka ma 18 lata skończone do tego uczy się w szkole w Rzeszowie płace za internat do tego muszę Jej dać pieniądze na różne potrzeby A basen z dziećmi to odskocznia od codzienności nie hejtujcie ludzie co się z Wami dzieje pracowałam ale musiałam zrezygnować bo nie ogarniałam dzieci jedno przedszkole drugie szkoła niestety nie dało się dobrego sama wychowuje moje dzieci i chce spędzać z Nimi aktywnie czas a nie na kanapie nie narzekam ale szkoda ze tak się stało Ludzie ogarnijcie się nie wszystkie rodziny 3 plus to patologia Pozdrawiam
Nie wszyscy to nieroby owszem znajdą się niebieskie ptaki , które klepią dzieci przepraszam za wyrażenie ,aby. brać 500 plus,a do roboty nie pójdą ja do nich nie należę to bardzo krzywdzące co niektórzy z państwa piszą a tych ulg szkoda
Piszecie głupoty faktycznie dali 500+ bo z kæś trzeba wziæć na to kasę ale największym błędem i porażką było założenie podwyżek przez po i teraz trzeba to wszystko nadrobić.ktoś kiedyś powiedział nie musicie ludziom dawać tylko przestańcie im zabierać i to fakt. Od kilkunastu lat karzą zaciskać pasa niech nas ludzi zostawiæ w spokoju i niech sami zaczną oszczędzać nie potrafią zarządzać a nam karzæ za to cierpieć. Ofermy i nie udacznicy
Proszę się zabrać za robotę, mam dwójkę dzieci i nie mam czasu na fitness, nie mam jak pani dodatkowo 1500 zł co miesiąc + 900zł, nie mam też żadnych przywilejów i za wszystko muszę płacić jak większość mieszkańców i bym się także nie dziwiła jak by pani otrzymywała dopłatę do czynszu, ryczałt na energię elektryczną, pomoc Caritasu , darmową pralkę i lodówkę.
I bardzo dobrze, a dla czego rodziny, które mają jedno czy dwoje dzieci mają być gorsze, bo co, bo myślą? Jak szanowni państwo nie stać was na dzieci to myślcie, a nie żerujcie na innych, ktoś za to musi zapłacić i dla czego Ci co nie mają żadnych przywilejów mają dopłacać do tych co mają czas na siłownie, fitness, narty, bo nie robią, mają 500+, 300+, Caritas, dopłaty do czynszu i prądu, bank żywności. My rodzice bez karty za wszystko musimy płacić bez dopłat państwa, dla czego nasze dzieci mają być gorsze, bo myślimy, a nie liczymy tylko na państwo. Słuszna decyzja. Studenci za wschodniej granicy wszystko za darmo, rodziny 3+ podobnie, większości ani jedna, ani druga grupa nie płaci podatków, bo po prostu nie pracuje, to dla czego MY RODZICE 1 - 2 DZIECI MAMY WAS UTRZYMYWAĆ???
Tylko że w całej Polsce jakoś nie zabierają rodzinom ulg a u nas w Przemyślu już prawie sam emeryt i rencista to teraz tym bardziej młodzi będą uciekać bo wcale lepiej nie będą mieli
K....wa kogo stać dla rodziny na narty buty i całą resztę to to zostawili poj,,,y,ale na basen gdzie trzeba tylko czepek,to już nie parodia co wy odp......ie
Ma Pani 3 dzieci, czyli 3x 500 =1500+ nie stać Panią?
Wysyłać dziecko do liceum w Rzeszowie, śmiech na sali.
Bardzo dobra decyzja.Rodzinom wielodzietnym należy w inny i godny sposób pomagaćWszelkiego rodzaju zniżki to uwłaczanie tym rodzinom szczególnie wśród dzieci tego nie rozumieja i dzieci z ulgami traktowani są jako dzieci ludzi biednych lub z marginesu społecznego stojących jak żebrak z wyciągnietą ręką po jałmużnę. Ten nawyk kształtuje człowieka w przyszłości.
Sęk w tym, że jako rodziny wielodzietn traktowane są rodziny emerytów
Najpierw podnieśli cenę za śmieci następnie rozsprzedają dobro tego miasta poczym podnoszą ceny biletów mzk i wycofują część połączeń teraz zabierają ulgi dla rodzin wielodzietnych, basen już w tygodniu świeci pustkami. Masakra i do tego jakiś park kulturowy parking tam zróbcie i po sprawie bo zaparkować przy centrum miasta to tragedia.