2 mln zł na poprawę dostępności świadczeń dla osób ze szczególnymi potrzebami otrzymał Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Z pieniędzy tych zostaną sfinansowane m.in.: dwie nowe windy, urządzenia ułatwiające komunikację np. z pacjentami niewidomi czy niesłyszącymi i liczne sprzęty. W poradni dla dzieci zostaną też stworzone nowe miejsca dla kobiet karmiących.
Dwumilionowy grant dla przemyskiego szpitala przyznany został w ramach projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia”, który jest finansowany z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Jego celem jest wdrożenie takich działań, które pozwolą na dostosowanie placówek medycznych do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami – przede wszystkim pacjentów z niepełnosprawnościami i osób starszych, ale też kobiet w ciąży, z małymi dziećmi czy mających trudności w komunikowaniu się z otoczeniem. Dostosowanie to obejmować może kilka obszarów – przede wszystkim architektoniczny, a więc zapewnić takim osobom możliwość swobodnego poruszania się.
Chodzi też o ułatwienie komunikacji (choćby poprzez wsparcie osoby niewidomej asystentem lub wyjaśnienie procedury medycznej prostym językiem przed wyrażeniem zgody na zabieg) czy zmiany organizacyjne w placówkach. O unijne pieniądze w ramach programu szpitale i placówki POZ mogły się ubiegać, startując w ministerialnym konkursie.
Co zmieni się na plus?
Za otrzymane pieniądze w szpitalu na Monte Cassino[paywall] zostaną dobudowane dwie windy do bloku E (naprzeciw istniejących). Prace z tym związane mają pochłonąć 800 tys. zł. Oddziały i poradnie zostaną też doposażone w sprzęt, który poprawi jakość i dostępność świadczonych usług.
W poradni dla dzieci powstaną nowe miejsca dla kobiet karmiących. Z pozyskanych pieniędzy zakupiony zostanie fotel dla kobiet do karmienia piersią i przewijak dla dzieci. Na liście planowanych zakupów są też: wózki toaletowe, fotele ginekologiczne za zwiększoną nośnością, łóżka szpitalne, stoły zabiegowe, wanienki do kąpieli dziecka i przewijak dla matki niepełnosprawnej (na wózku), wózki do transportu pacjentów, łóżko porodowe.
Szpital planuje również zakup urządzeń mobilnych, najprawdopodobniej tabletów, które ułatwią komunikację i kontakt z pacjentami ze szczególnymi potrzebami – niewidomymi czy niesłyszącymi. Będą one do dyspozycji SOR oraz poradni i oddziałów.
W ramach realizacji projektu „Dostępność Plus dla Zdrowia” planowane jest również usprawnienie obowiązujących przepisów i procedur oraz przeszkolenie 480 osób z kadry szpitala w zakresie potrzeb osób niepełnosprawnych.
– W szpitalu już zostali powołani asystenci osób ze szczególnymi potrzebami, którzy będą wspierać poruszanie się i komunikację osób niewidomych – mówi rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego Paweł Bugira.
– Przeprowadzony został też wstępny audyt dostępności i rekonesans z osobą niedowidzącą ze Stowarzyszenia Osób Niewidomych oraz firmą specjalizującą się w produkcji i dostosowywaniu pomieszczeń do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, jak również podjęliśmy współpracę z dwoma instytucjami: Fundacją Szansa dla Niewidomych z Rzeszowa oraz z Polskim Związkiem Głuchych Oddział w Przemyślu. Poprosiliśmy ich o wskazanie najlepszych rozwiązań dla 20-letniego szpitala w dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych – wyjaśnia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze