1 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, miasto Jarosław, zaproponowało swoim najmłodszym mieszkańcom wyjątkową atrakcję na rynku. Specjalnie dla nich zorganizowano coś na kształt słynnego sierpniowego Jarmarku Jarosławskiego, tyle że w wersji dedykowanej dzieciom. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem.
Coroczny Jarmark Jarosławski zrzesza artystów, rzemieślników i wystawców nie tylko z regionu i całego kraju, ale także gości zagranicznych. 1 czerwca przygotowane stragany przejęły jarosławskie szkoły, które zaskoczyły różnorodnością i kreatywnym podejściem do[paywall] pierwszej edycji tego wydarzenia.
Sprzedawano na nich różnego rodzaju rękodzieło: bransoletki, breloki, sakiewki, własnoręcznie przygotowane zabawki, ale także słodycze, przetwory, miody czy jajka. Była to jednak tylko część przygotowanych atrakcji.
Najważniejszym punktem spotkania było uroczyste przekazanie kluczy do miasta, przedstawicielowi najmłodszych przez burmistrza miasta, Waldemara Palucha. Młody szlachcic, bo w takiej konwencji zostały utrzymane stylizacje dzieci oraz dorosłych, przejął symboliczną władzę nad miastem.
Ten wyjątkowy moment był także okazją do ogłoszenia zwycięzców konkursu plastycznego, których prace można oglądać w budynku ratusza. Laureaci odebrali nagrody w dwóch kategoriach: “Na jarmarku” oraz “Portret mieszczanina”- oczywiście wszystko miało nawiązywać do złotego okresu w historii miasta.
Bezpośrednio po rozstrzygnięciu konkursu, odbył się spektakl Jarosławskiego Teatru Sztuk Drobnych “Kącik”, Cuda na Kiju czyli Kurka Złotopiórka. By podkreślić formułę spotkania i uatrakcyjnić Dzień Dziecka, zorganizowano także tak zwane Zabawy Plebejskie- szkółkę szermierczą, strzelanie z kuszy, pokaz musztry oraz stanowisko łucznicze.
Każda szkoła, poza swoim stoiskiem jarmarcznym, przygotowała dodatkową atrakcję, pokaz tańca, utrzymanego w klimacie szlachecko-mieszczańskim, krótkie przedstawienie lub występ wokalny.
Szkoły średnie zorganizowały także warsztaty tematyczne (garncarstwo, ceramika, spotkanie kulinarne), a nawet pokaz mody jarmarcznej. Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki przygotował pokazy rzemieślnicze (kołowrotek, stanowisko mincerskie z możliwością zaprojektowania własnej monety), odbyły się także warsztaty zielarskie oraz spotkanie z jarosławskim gawędziarzem, który opowiedział najmłodszym o “jarmarcznym opowiadaniu”.
W spotkanie była także zaangażowana Miejska Bibliteka Publiczna, która zorganizowała między innymi stanowisko bookcrossingowe. Spotkanie na jarosławskim rynku trwało cały dzień. Po południu zorganizowano także spotkanie dla najmłodszych szachistów, dziecięcą dyskotekę, poza tym przejazd bryczką, a także wspólną wyprawę do Podziemnego Przejścia Turystycznego.
Feeria kolorów, gwar, fantastyczne prowadzenie imprezy przez wystylizowane “szlachcianki”, które swoją rymowaną mową przenosiły uczestników imprezy w czasie oraz ogromne zaangażowanie szkół, instytucji kulturalnych i samego ratusza, okazało się receptą na to, aby Dzień Dziecka w Jarosławiu zyskał zupełnie zaskakującą i niebanalną formę.
Być może takie wydarzenie to ewenement na skalę światową. Pierwsza edycja okazała się absolutnym strzałem w dziesiątkę, więc można przypuszczać, że Mini Jarmark Jarosławski zagości w miejskim kalendarzu imprez już na stałe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze