W przedostatnią niedzielę sierpnia w Wólce Pełkińskiej odbyły się 41. Dożynki Archidiecezji Przemyskiej, połączone z dożynkami gminy Jarosław. Tego samego dnia za obfite plony dziękowano też w Manasterzu – podczas Dożynek Gminy Wiązownica.
Dożynki archidiecezjalne w Wólce Pełkińskiej – połączone z dożynkami gminy Jarosław – zainaugurowała msza św. pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abpa Adama Szala, odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Wólce Pełkińskiej. Zebrało się tu ponad 60 delegacji wieńczarzy, dziękując za tegoroczne plony. Metropolita przemyski podkreślił ogromną wartość pracy na roli i w imieniu zgromadzonych wyraził wdzięczność za poświęcenie rolników. O wyjątkową oprawę muzyczną uroczystości zadbali: chór Deo Cantamus z Tuczemp i Orkiestra Dęta OSP Wólki Pełkińskiej. Po eucharystii uroczystości przeniosły się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie osobne podziękowania złożyli rolnikom wójt gminy Jarosław Elżbieta Grunt, zaproszeni parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych. Zaszczytne honory starostów dożynek przypadły w tym roku w udziale Annie i Grzegorzowi Matyjom, którzy częstowali zebranych chlebem z tegorocznych ziaren. Na dożynkach nie mogło zabraknąć naturalnie akcentów taneczno-wokalnych. Te zapewnili: chór Deo Cantamus z Tuczemp, dzieci i młodzież z Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu oraz „Jarosławiaki”. Przed g. 19 scenę opanował zespół Fanatic, a na finał zaproszono wszystkich do zabawy przy rytmach grupy Pro Life.
Nikt z imprezy nie wyszedł głodny, stoiska kół gospodyń oferowały tego dnia przeróżne apetyczne propozycje, kuszące unoszącym się w powietrzu aromatem. Odpowiednio zadbano też o najmłodszych uczestników święta, zapraszając na dmuchane zjeżdżalnie i zamki, a tych najodważniejszych do przygody z bungee i szaleństw na karuzeli.
Równie uroczyście święto plonów uczcili w tym samym mieszkańcy gminy Wiązownica, bawiąc się na dożynkach gminnych w Manasterzu. Te rozpoczęła[paywall] msza św. w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia, odprawiona pod przewodnictwem ks. proboszcza Krzysztofa Majdera. Głównym punktem obchodów była prezentacja wieńców przygotowanych przez poszczególne sołectwa gminy, do której doszło na miejscowym stadionie. Tu starości Agnieszka Lazar i Paweł Kędzior złożyli na ręce ich gospodarza – wójta gminy Wiązownica Krzysztofa Strenta – bochen świeżego dożynkowego chleba. Dożynkowe uroczystości poprowadziła dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wiązownicy Magdalena Rożek. Nie lada atrakcją był występ podopiecznych Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej z Jarosławia oraz pokaz rzeźbienia piłą motorową w wykonaniu Tomasza Bilskiego. Nie zabrakło suto zastawionych stoisk z lokalnymi przysmakami i licznych atrakcji dla najmłodszych, a całość zwieńczyła zabawa taneczna z zespołem Legend.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze