Reklama

Dziękowali za trud rolników. Święto plonów powiatu przemyskiego [GALERIA]

05/09/2018 17:15

Organizatorzy dożynek powiatowych pokazali się z dobrej strony, uczestnicy bawili się dobrze, a wszystkiemu sprzyjała pogoda. Święto plonów 2018 za nami.

Tegoroczne dożynki powiatowe zorganizowano w Dubiecku. Po mszy św. w kościele parafialnym, dalsza część świętowania miała miejsce na stadionie sportowym. Honory starostów pełnili: Maria Wiśniowska z Bachórca i Ryszard Frańczak z Sielnicy.

– Wszystko się praktycznie zmieniło, od sierpa po kombajn, komórkę i nowoczesne systemy łączności, ale jedno dalej jest pewne[paywall]: to praca rolnika jest podstawą egzystencji ludności – powiedział starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek. – Za pracę rolników dziękuję wszystkim. Nie tylko tym, którzy pracują na polu, bo kilkanaście różnych grup zawodowych dba o to, by na naszym stole znalazł się chleb powszedni – dodał.

Reklama

J. Pączek zwrócił uwagę, że plantatorzy owoców miękkich otrzymali za swoje zbiory bardzo niskie ceny, natomiast w sklepach ceny były kilkukrotnie wyższe. Chwalił rolników za to, że mimo niesprzyjającej pogody w czasie żniw „nie pozwolili niczego zmarnować”.

Wójt gminy Dubiecko Wiesław Bembenek podkreślił, że święto plonów jest przede wszystkim dziękczynieniem za „wszystkie dary, które otrzymaliśmy, za chleb i ziarno, z którego powstanie chleb”. Zwrócił też uwagę na trudności, z jakimi borykają się rolnicy m.in. w jego gminie – szkodami łowieckimi. – Jest to przykra sytuacja, kiedy rolnik ciężko pracuje, czeka na zbiory i często nie zawsze znajduje uznanie u szacujących te szkody – zauważył.

Reklama

– Chylimy czoła na spracowane ręce naszych rolników. Bo to właśnie ich trud i wysiłek jest dla nas tak bardzo ważny, bo oni pracują nad tym, by wyprodukować chleb – powiedziała z kolei Maria Jakubowska, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego. – Życzymy im, żeby za godziwą pracę, dostawali godziwą zapłatę – dodała.

Po przemówieniach zaproszonych gości przyszedł czas na prezentację wieńców dożynkowych, które najczęściej odwoływały się do 100-lecia niepodległości Polski oraz kultu Matki Bożej, a swoją urodą mogłyby aspirować do miana dzieł sztuki. Ich prezentacjom towarzyszyły oczywiście przyśpiewki w wykonaniu delegacji z poszczególnych gmin. Następnie na scenie wystąpiły lokalne zespoły, a gwiazdą była grupa Top One.

Reklama

 

 

Wyróżnieni podczas dożynek

 

Odznaka „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”:

Stanisław Baran – Nienadowa, Ryszard Fik – Hucisko Nienadowskie, Ewa Sawicka – Przemyśl, Adam Szybiak – Drohobyczka, Zbigniew Żak – Kormanice, Teresa Kuczera – Prałkowce, Jan Nowakowski – Przemyśl, Ryszarda Sebzda – Małkowice, Andrzej Pankiewicz – Rudawka.

 

Odznaka św. Izydora Oracza:

Adam Biliński, Eugeniusz Martyński, Dariusz Kinasz, Agata Zawadzka, Grażyna Jasińska, Marzena Kucab, Andrzej Szałyga, Wioletta Lubelska.

 

Honorowy sołtys powiatu przemyskiego:

Wicestarosta Marek Kudła, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Janusz Hołyszko, wójt gminy Dubiecko Wiesław Bembenek.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama