Reklama

Ekologia w praktyce. Koniki polskie i „ptasia godzinka”


Ochrona przyrody nie musi być pustym, abstrakcyjnym hasłem. Często może ją zapoczątkować szkolna zbiórki jabłek czy owsa, rozmowy z ornitologiem czy godzina spędzona na… liczeniu ptaków. – To właśnie z takich drobnych, lokalnych działań rodzi się realna zmiana – i świadome, odpowiedzialne podejście do świata, w którym żyjemy – podkreślają pomysłodawcy i organizatorzy akcji, w którą z wielką chęcią włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach.


Tę ekoprzygodę rozpoczął udział szkoły w ogólnopolskiej harcerskiej akcji Florek. Tegoroczna edycja poświęcona była ptakom. W ramach przygotowań, uczniowie oleszyckiej podstawówki nawiązali współpracę z Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym. Dzięki temu dowiedzieli się m.in., że koniki polskie pełnią bardzo ważną funkcję w krajobrazie przyrodniczym – zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę rzadkich gatunków ptaków, takich jak derkacz. Jak to możliwe? Otóż odpowiedni, rozległy wypas koników pozwala zachować odpowiednią strukturę łąk – a właśnie takich siedlisk potrzebują ptaki lęgowe. Nie bez znaczenia okazał się w tym miejscu również Gorajec i współpraca ze Stowarzyszeniem Folkowisko, które od 3 lat prowadzi tam Zagrodę Pokazową Koników Polskich.

– Młodzi ludzie nie chcieli poprzestać wyłącznie na zadaniach konkursowych. Zdecydowali się na realne, długofalowe działanie. Jednym z jego elementów była adopcja konika polskiego oraz zobowiązanie do regularnego, systematycznego dokarmiania całego stada

Reklama

– podkreśliła zaangażowanie uczniów Anna Hamułka-Bosak z ZHP w Oleszycach, opowiadając, że błyskawicznie zorganizowali akcję i zebrali imponującą ilość paszy.

– Zaangażowanie dzieci pokazało, że młode pokolenie naprawdę chce działać na rzecz przyrody, jeśli tylko dostanie taką możliwość

– zaznaczyła.

Ptasia Godzinka

Działania uczniów z Oleszyc doskonale wpisują się w szerszy kontekst ogólnopolskich i międzynarodowych inicjatyw przyrodniczych. Od 16 do 18 stycznia odbywała się, po raz pierwszy w Polsce, akcja pn. „Ptasia Godzinka”. Jej celami są: budowanie relacji z naturą i ptakami, edukacja na temat dokarmiania i rozpoznawania ptaków oraz zaangażowanie obywateli w prosty projekt naukowy oparty na obserwacji przyrody. Do udziału mógł dołączyć każdy – bez względu na wiek, doświadczenie czy miejsce zamieszkania. Wystarczyło poświęcić dokładnie 60 minut na obserwację ptaków w jednym wybranym miejscu: przy karmniku, w ogrodzie, parku, na balkonie czy nawet przez okno kuchni. Wyniki obserwacji należało zanotować w formularzu akcji.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/02/2026 14:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama