Reklama

Emerytura Plus ruszyła od 1 maja

Uprawnionych do otrzymania Emerytury Plus jest ponad 9 mln Polaków. Jak poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, będzie to koszt około 10,8 mld zł. Od 1 maja br. ruszyły wypłaty jednorazowych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów.

Emerytura Plus to pokłosie jednej z lutowych konwencji Prawa i Sprawiedliwości. To wówczas ekipa rządząca zapowiedziała projekt tzw. trzynastej emerytury, która ma stanowić dodatkową pomoc dla emerytów i rencistów. Na początku kwietnia br. Sejm RP uchwalił ustawę w tej sprawie, a pierwsze wypłaty mają nastąpić od 1 maja br.

Ile będzie wynosić i komu przysługiwać?

Emerytura Plus, czyli[paywall] jednorazowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, zostanie wypłacone w kwocie 1100 zł brutto (około 888 zł „na rękę”). Będzie ono przysługiwać osobom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym (czyli: emerytury rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także renty inwalidów wojennych i wojskowych). Dodatkowo trzynastą emeryturę otrzymają również osoby pobierające rodzicielskie świadczenia uzupełniające, czyli tzw. emeryturę matczyną.

Reklama

– Świadczenia mają zostać sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych oraz Funduszu Pracy, a także w ramach środków pozostających w dyspozycji budżetu państwa – powiedział mecenas Marcin Milczarek z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy, zajmującej się m.in. przygotowaniem prawnym tej ustawy.

Bez podwójnej wypłaty

Na początku maja ma nastąpić wypłata „trzynastki”, co zbiega się również z regularną wypłatą emerytur i rent. Wiele osób otrzymuje emeryturę z ZUS oraz z KRUS, pytanie zatem, czy otrzymają podwójną wypłatę świadczenia?

Reklama

– W sytuacji, kiedy prawa do świadczeń zbiegają się i są wypłacane przez dwa organy, decyzję wyda oraz pieniądze wypłaci ZUS. Uprawnionej osobie będzie przysługiwać jedno jednorazowe świadczenie pieniężne – dodał M. Milczarek.

Emerytura Plus nie będzie wliczana do dochodu, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, ustawie o pomocy społecznej i ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dodatkowo nie trzeba będzie składać specjalnego wniosku, ponieważ będzie ona wypłacana z urzędu, w takiej samej formie, w jakiej jest pobierana regularna emerytura.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-05-05 20:01:16

    Podwyżki wszystkiego ruszyły już dużo wcześnie.W kwietniu rok do roku tylko 8 procent.A  inflacja miała byc tylko 1,3 proc a jest przeszło 8 procent to znaczy,ze obecny plus razem z podwyżką emerytur nie pokrywa strat na emeryturach w porównaniu do 2018r.Każdy emeryt traci średnio miesięcznie na wartości emerytury nie mniej niż 80 zł miesięcznie to przy emeryturze minimalnej.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-05-05 20:28:23

    PISoBOLSZEWICKA walka klas rozkręca się na dobre. Suweren zawyje z rozkoszy jak dotrze do niego kto za to zapłaci he he.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    emeryt - niezalogowany 2019-05-06 16:05:15

    Każdy ma prawo nie przyjecia tej emerytury i dobrowolnie zrezygnowac podobnie jak z 500+.Ja jestem zadowolony i dziekuje P.Premierowi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama