Reklama

Energia jest, ale za droga. Jak zaoszczędzić? Wystarczy kilka zmian w domu

29/01/2023 14:42

Domy prywatne, mieszkania, instytucje i wszystkie inne ośrodki tej zimy przechodzą bardzo trudny okres. Poza wysoką inflacją panującą w Polsce, we znaki daje się ogromna podwyżka cen energii. Nie tylko ceny prądu, ale też węgla czy pelletu poszły w górę i mimo że zima na razie jest łaskawa, osoby prywatne oraz placówki państwowe muszą podejmować kroki, by na ogrzewaniu zaoszczędzić.

Tegoroczny sezon zimowy wymógł na Polakach wiele zmian. W miastach i instytucjach państwowych podejmowane są niemal kuriozalne decyzje.

Tylko w Jarosławiu wyłączono z użytku część miejskiej pływalni i lodowisko, zmieniono godziny otwarcie między innymi pracy biblioteki, a w niektórych ośrodkach oświatowych zakazano nawet wietrzenia sal, by nie tracić ciepła.

Niektóre ulice są oświetlane tylko częściowo, a na okres świąt niemal całkowicie wyeliminowano okolicznościowe iluminacje. Polacy w swoich domach także musieli podjąć pewne kroki, aby zaoszczędzić.

„Ciepło od zaraz”

Nowa kampania Polskiego Alarmu Smogowego przebiega pod hasłem „Ciepło od zaraz”. Jej celem jest[paywall] przedstawienie, jak zadbać o to, aby w swoim najbliższym otoczeniu oszczędzać energię. Zwraca uwagę na gospodarstwa ogrzewane pozaklasowymi kotłami, nazywanymi „kopciuchami”, które obecnie stanowią jedno z najdroższych źródeł ogrzewania.

Dużo tańsza w użytkowaniu jest pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Istnieją programy, które oferują znaczne dofinansowania na ich zakup (na przykład program Czyste Powietrze). Badania wskazują, że ogrzewanie 150-metrowego domu węglem jest nawet o 6700 złotych droższe w skali roku niż za pomocą pompy, uwzględniając dodatek węglowy, bez niego byłoby to niemal 10 tysięcy złotych. 

PAS radzi obniżenie temperatury w mieszkaniu jedynie o jeden stopień Celsjusza. Powoduje to zużycie nawet o 8 proc. mniej energii. Odsłonienie kaloryferów i montaż ekranu zagrzejnikowego, którego koszt nie przekracza 40 – 50 złotych, daje 6 proc. oszczędności, a wyregulowanie okien 5 proc. Łącznie to niemal 20 proc. oszczędności.

Reklama

 Proste oszczędzanie – ekologiczne rozwiązanie

Pierwszym krokiem ku oszczędzaniu we własnym domu będzie ograniczenie sztucznego światła. Gdy jest widno, odsłaniajmy zasłony, a nocą, aby zapobiegać wychładzaniu, warto je zasłaniać, szczególnie jeśli posiadamy rolety zewnętrzne. Kiedy dzień jest krótki, nie jest to proste, jednak właściwe nawyki włączania tylko części oświetlenia i wyłączania go, kiedy opuszczamy pomieszczenie, przydadzą się niezależnie od pory roku.

Kolejna sprawa to montaż termostatów przy grzejnikach, co daje nawet 18 proc. oszczędności oraz wymiana żarówek na energooszczędne. Obecnie ich ceny to około 5 złotych za sztukę. Dobrym i tanim, a także modnym rozwiązaniem jest oświetlenie ledowe.

Ważnym proekologicznym nawykiem oraz takim, który pozytywnie wpłynie na stan portfela, będzie odłączanie nieużywanych urządzeń z kontaktów.

W kuchni warto pamiętać o pokrywach na garnki, gotowaniu takiej ilości wody, jaka w danym momencie jest nam potrzebna oraz uruchamianiu zmywarki dopiero wtedy, kiedy jest pełna. Jeśli elektrownia wskazuje godziny, kiedy prąd jest tańszy, korzystajmy z niej właśnie wtedy. Podobnie jak z pralki i suszarki elektrycznej. Upewnijmy się, czy używane w domach sprzęty elektroniczne mają funkcję oszczędzania energii. 

Uważajmy także na konieczne wietrzenie pomieszczeń – lepiej zrobić to szybciej, szerzej otwierając okna i robiąc tak zwany przeciąg, a nie zostawiać rozszczelnione na kilka godzin – jest to mniej efektywne. 

Pamiętajmy także o rozsądnym korzystaniu z wody. Warto zamienić wannę na prysznic, co daje aż 30 proc. oszczędności, z kolei zamontowanie przy kranie perlatora, niewielkiego urządzenia, które napowietrza wodę, sprawi, że zużyjemy jej nawet o 50 proc. mniej. Dodatkowym plusem perlatora jest zapobieganie rozchlapywaniu strumienia na boki. Koszt takiego urządzenia to około 20 zł.

Wysokie ceny energii dotykają każdego, wdrażając do swojej codzienności kilka dobrych nawyków, możemy nie tylko zaoszczędzić, ale także zadbać o planetę.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama