Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Olszanach. Po eucharystii uczestnicy dożynek udali się na teren ośrodka Sadaro, gdzie zaplanowano dalszą część obchodów.
Dożynki powiatowe poprowadził znany dziennikarz i reżyser Jan Miszczak. Dzielnie sekundowali mu gospodarze, czyli starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek oraz wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek. Na scenie towarzyszyła panom prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego Maria Jakubowska.
Na powiatowych dożynkach nie mogło zabraknąć starostów dożynkowych. W tym roku tę funkcję pełnili Krystyna Szmus z Zalesia, prowadząca gospodarstwo zajmujące się produkcją roślinną oraz zwierzęcą oraz Aleksander Barszcz z Rokszyc. Pan Aleksander zajmuje się[paywall] hodowlą zwierząt, jest także leśniczym. Starostowie uroczyście przekazali chleby upieczone z tegorocznych zbiorów. Po otrzymaniu darów starosta powiatu oraz wójt oficjalnie otworzyli dożynki.
Na tegorocznych dożynkach goście mogli podziwiać 9 wieńców przygotowanych przez reprezentacje każdej z gmin powiatu. Gmina Krasiczyn – jako gospodarz dożynek – mogła wystawić dwa wieńce. Konstrukcje przygotowały Zalesie oraz Rokszyce. Z gminy Medyka wieniec wykonały wszystkie sołectwa.
Arcydzieła z tegorocznych zbiorów przyjechały do Rokszyc także z Huty Brzuskiej (gm. Bircza), Małkowic (gm. Orły), Maćkowic (gm. Żurawica), Bachowa (gm. Krzywcza), Pikulic (gm. Przemyśl) i Sielnicy (gm. Dubiecko). Każda z reprezentacji wystąpiła też na scenie, śpiewając ludowe piosenki. Autorskie teksty prezentowanych utworów opisywały daną gminę oraz niejednokrotnie działania podejmowane przez wójta. Przedstawiciele gmin występowali w ludowych strojach.
W połączeniu z wieńcami wypełnionymi owocami, plonami oraz elementami sakralnymi tworzył się prawdziwy festiwal kolorów natury. W części artystycznej wystąpili także: Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, zespół Kaszyce, Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy oraz tancerki i tancerze ze Studia Tańca „Chillout” w Przemyślu.
Jako gwiazda wieczoru zagrał zespół Extazy, porywając do zabawy tłumnie zgromadzoną publiczność. Do późnych godzin nocnych publiczność bawiła się natomiast przy muzyce zespołu Lexter.
Wśród zaproszonych gości byli posłowie RP: Andrzej Matusiewicz, Mieczysław Kasprzak, Marek Rząsa oraz senator Mieczysław Golba. A także: wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, przewodnicząca Rady Miasta Przemyśla Ewa Sawicka, wójtowie gmin powiatu przemyskiego, członkowie delegacji z powiatu Saarpfalz z Niemiec ze starostą dr. Theophilem Gallo na czele, samorządowcy z Ukrainy, przedstawiciele duchowieństwa, działacze społeczni oraz mieszkańcy powiatu przemyskiego.
Dożynki to znakomita okazja to uhonorowania osób pracujących w rolnictwie. W tym roku medalem „Zasłużony dla Rolnictwa” odznaczeni zostali: Aleksander Barszcz, Zbigniew Cichocki, Marcin Finik oraz Karol Zelwak. Medalem „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” nagrodzono prof. Jerzego Pióreckiego. Również włodarze otrzymali wyróżnienia. Medale „Honorowy Sołtys” odebrali wójt gminy Krasiczyn Tadeusz Bobek oraz kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przemyślu Mariusz Grzęda.
Święto rolników nie obyło się bez polityki. Politycy, korzystając z okazji, albo chwalili obecny rząd, albo zarzucali mu brak zainteresowania problemami polskiej wsi. Najważniejsze, że zebrani na święcie chleba rolnicy dobrze się bawili i uczcili swoje święto.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze