Reklama

Finał konkursu im. Mariana Strońskiego. Nasz redakcyjny kolega nagrodzony

26/06/2015 13:21

Rozstrzygnięty został konkurs „Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego – Przemyśl 2015”, którego założeniem jest prezentacja aktualnej twórczości profesjonalnych artystów z Przemyśla i najbliższych okolic. W konkursie udział wzięło 23 artystów, którzy przedstawili do oceny 74 prace. Wystawę można oglądać w „Galerii Zamek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki.

Jury w składzie: przewodniczący Tadeusz Boruta – artysta malarz, profesor zwyczajny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Marek Olszyński – artysta plastyk, profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki UR oraz Antoni Nikiel – artysta malarz, profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki UR nagrodę główną przyznało Jerzemu Cepińskiemu za obraz Josef M. część IV, 2015 – relief / płótno. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia: Łukaszowi Cywickiemu za zestaw dwóch prac: Przestrzeń czasu III, Przestrzeń czasu IV, 2015 – technika mieszana oraz Jackowi Szwicowi, współpracującemy od lat z Życie Podkarpackim, za obiekt fotograficzny All is real, 2015.[paywall]

Tak jak w każdym konkursie, w którym nie ma ograniczeń związanych z treścią, formatem czy techniką prac, i tutaj artyści musieli się liczyć z tym, że różnorodność ich prac utrudni ocenę i odbiór dzieł eksponowanych na pokonkursowej wystawie. Na przykład nastrojowe, wyrafinowane kolorystycznie fotografie Grażyny Niezgody, mistycznie uduchowione obiekty Małgorzaty Dawidiuk, czy wreszcie reliefowe dzieło nagrodzonego główną nagrodą Jerzego Cepińskiego mogły być korzystniej wyeksponowane poprzez bardziej przemyślane sąsiedztwo, dystans do innych prac czy choćby trafniejsze oświetlenie. Ta trójka artystów to tylko przykład, który zapamiętałem z otwarcia wystawy. Myślę, że moja uwaga dotyczy znacznie szerszej ilości prac artystów biorących w niej udział. Uważam, że twórcy biorący udział w tego typu konkursach zasługują na najwyższy szacunek, więc może (tak jak proponował Jurek Cepiński) zamieścić w którymś z ogólnopolskich kwartalników poświęconych sztuce całostronicowe ogłoszenie o laureacie nagrody artystycznej im. M. Strońskiego wraz z informacją o samym konkursie. Albo (jak sugerował Jacek Szwic) wydać katalog, w którym znalazłyby się reprodukcje jednej pracy każdego z uczestników wystawy oraz notki o autorach, będący dokumentem tendencji i dokonań przemyskich artystów. Być może uda się to zrealizować podczas następnych edycji konkursu.


Marek Mikrut
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości