Reklama

Forpoczta 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Dowództwo 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie – zgodnie z zadaniem otrzymanym od ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka – rozpoczęło formowanie 36 Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu.

Podkarpacka brygada proces formowania rozpoczęła w styczniu 2017 r. W listopadzie tegoż roku na Rynku w Rzeszowie do przysięgi stanęło 3 tys. terytorialsów, gotowych do podjęcia działania.

Teraz dowództwo podkarpackiej brygady otrzymało zadanie utworzenia 36 Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu. Nad Sanem w koszarach przy ul. Okrzei stacjonować na stałe będzie ok. 700 żołnierzy.

– Terytorialny charakter służby, znajomość terenu oraz[paywall] dobra współpraca z lokalną społecznością to siła Wojsk Obrony Terytorialnej. Wyrazem dobrej współpracy z samorządami było i jest wiele spotkań naszego dowódcy pułkownika Dariusza Słoty z prezydentem Przemyśla Wojciechem Bakunem oraz starostą przemyskim Janem Pączkiem. Jeszcze w tym roku dowództwo brygady planuje dodatkowe powołanie żołnierzy na potrzeby przemyskiego batalionu. Po skompletowaniu batalionu 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie będzie liczyć ponad 4 tysiące żołnierzy – wyjaśnił rzecznik prasowy 3 PBOT w Rzeszowie kpt. Witold Sura.

Reklama

 

We wrześniu br. początek szkolenia

Pierwsze, 16-dniowe szkolenie podstawowe na potrzeby batalionu z Przemyśla rozpocznie się już we wrześniu tego roku. Ale będzie to dopiero początek szlifowania rzemiosła wojskowego.

– Cel, który przyświeca każdemu żołnierzowi w czasie trzech lat szkolenia, to uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Nie zawsze są to zadania wymagające użycia umiejętności taktyczno-wojskowych. Często wiążą się one z umiejętnościami technicznymi i ratowniczymi, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju. Doskonały przykład przeciwdziałania innym zagrożeniom mamy od ponad roku, w postaci operacji pod kryptonimem „Trwała Odporność” prowadzonej przez Wojska Obrony Terytorialnej. Ma ona na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 – powiedział kpt. W. Sura.

Reklama

Nabór do przemyskiego batalionu lekkiej piechoty prowadzi Wojskowa Komenda Uzupełnień w Jarosławiu. Kilkanaście dni temu dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło również nowy serwis internetowy dedykowany rekrutacji. 

Pod adresem  www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy, kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów, może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego powiatu.

Warto także dodać, że powstanie w Przemyślu 36 Batalionu Lekkiej Piechoty to zalążek przyszłej 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, o sformowaniu której decyzję podjął wspomniany minister MON M. Błaszczak.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    £££ - niezalogowany 2021-08-09 13:02:23

    Powinni brać wszystkich zainteresowanych szczególnie że duże bezrobocie jest w Przemyślu i powiecie przemyskim ..Z punktu widzenia obronności to Przemyśl zawsze wojskiem stał i na kierunku południowo-wschodnim to dobry pomysł żeby wzmocnić ten odcinek granicy!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Benek - niezalogowany 2021-08-10 01:22:48

    W dzisiejszych czasach nie ma przymusu   na  siłę do  armii   powinna powstać  Ochotnicza Jednostka Wojskowa nie jakieś woty boty szesnaście dni szkolenia nie robi z rekruta żołnierza to jest śmiechu warte 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama