Veni, vidi, vici. Przybyłam, zobaczyłam, zwyciężyłam. Podobnie jak w czasach antycznych Juliusz Cezar, dziś mogłaby o sobie powiedzieć uczennica 3 klasy medycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, która pierwszego września tego roku odebrała z rąk dyrektora Mariusza Zamirskiego Nagrodę im. prof. Kazimierza Morawskiego.

– Jestem dumna z sukcesu i bardzo cieszy mnie znalezienie się w gronie laureatów tej niezwykłej nagrody – mówi Gabriela Kić.
Nagroda ta ma wymiar finansowy oraz symboliczny. Laureat otrzymuje także pamiątkową tabliczkę z informacją o wyróżnieniu, jedynym takim w Polsce. Przyznawane jest uczniom, którzy[paywall] wykazują szczególne zainteresowanie kulturą starożytną i mają w tej dziedzinie znaczące osiągnięcia.
– Jestem dumna z sukcesu i bardzo cieszy mnie znalezienie się w gronie laureatów tej niezwykłej nagrody – mówi Gabriela Kić. Nagroda niezwykła, ponieważ promująca w dzisiejszych czasach wartości czysto humanistyczne. Gabriela otrzymała więc tytuł „eruditissima”, co oznacza „posiadająca rozległą wiedzę”.
Nagroda, nieprzerwanie od 23 lat, jest fundowana z własnych środków przez potomków patrona szkoły, Kazimierza Morawskiego, polskiego filologa klasycznego, historyka, profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiej Akademii Umiejętności, kandydata na urząd Prezydenta RP, odznaczonego Orderem Orła Białego, wybitnego znawcę antyku. Inicjatorami nadania w 1922 roku jego imienia przemyskiej szkole byli uniwersyteccy uczniowie Morawskiego, którzy po studiach nauczali greki i łaciny w przedwojennym II Gimnazjum klasycznym na Zasaniu.
Inicjatywa honorowania uczniów zainteresowanych kulturą starożytnej Grecji i Rzymu wyszła od rodu Morawskich, którzy, po przywróceniu II Liceum Ogólnokształcącemu w roku 1996 imienia dawnego patrona, wyrazili gotowość i pragnienie utrzymywania stałych kontaktów ze szkołą. Owocem tych relacji były wielokrotne wizyty wnuczek, prawnuków i praprawnuków profesora w przemyskiej Morawie, powiązane z corocznym wręczaniem nagrody dla wyróżniających się wiedzą o antyku uczniów.
Patronat nad kontaktami szkoły z rodziną Morawskich sprawuje Ewa Wójcik, filolog klasyczny, nauczycielka łaciny, która dba o podtrzymywanie klasycznych tradycji szkoły, odnosząc także liczne sukcesy w Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Kulturze Antycznej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gratulacje dla Gabrieli i jej rodziców !
Gratulacje dla Gabrieli i jej rodziców !