Reklama

Gdzie powstaną tężnie i czego brakuje na bulwarach?

Na ostatniej sesji rady miasta sporo uwagi radni poświęcili inwestycjom dedykowanym najmłodszym mieszkańcom. Mowa o placach zabaw, których powstać ma w mieście trzy. Dyskusja toczyła się także wokół oddanych niedawno nadsańskich bulwarów, na których – jak przyznano – placu zabaw wyraźnie brakuje, a i wodna atrakcja byłaby tu mile widziana.

Planowane przez miasto inwestycje w postaci placów zabaw dla dzieci powstać mają przy Przedszkolu nr 11 (plac zabaw sensoryczny) oraz przy szkołach podstawowych nr 7 i 9. Stąd na ostatniej sesji zaproponowano zmiany w budżecie miasta na bieżący rok, zabezpieczające po stronie wydatków kwotę 15 tys. zł na przygotowanie dokumentacji do projektów o dofinansowanie w ramach naboru pozakonkursowego dla MOF Jarosław-Przeworsk. W wyżej wymienionej kwocie zostanie wykonana dokumentacja projektowa dla przebudowy wspomnianych wyżej trzech placów zabaw.

Przy okazji podejmowania uchwały wrócił też głośny w ostatnim czasie temat budowy wodnego placu zabaw na os. Witosa, wobec której mieszkańcy bloku nr 11 wyrazili sprzeciw. Pokłosiem była rezygnacja władz miasta (inwestora zadania) z realizacji przedsięwzięcia w tej lokalizacji. Wobec tego zmniejszono wydatki inwestycyjne o kwotę 5 tys. zł z przeznaczeniem na to przedsięwzięcie.

Reklama

– W maju składamy wniosek, a że czasu jest coraz mniej, być może nie zdążymy już przygotować dokumentacji na to zadanie ze środków MOF w innym miejscu, niż pierwotnie zakładane. A jeśli nie uda się tego zrobić z tego dofinansowania, w przyszłości poszukamy innych możliwości znalezienia funduszy. Może wówczas będzie możliwe usytuowanie takiego obiektu na przykład w okolicy bulwarów nad Sanem – wyjaśniał burmistrz M. Nazarewicz.

Jak dodał, teren jest dobrze zagospodarowany, są plaże i leżaki, ale brakuje na nim wodnych atrakcji, jako że w rzece nie będzie się można kąpać z uwagi na brak kąpieliska.

Reklama

Radna Magdalena Cisek-Skiba zauważyła, że i bulwary, i tereny MOSiR, a więc ogólnodostępne, są jak najbardziej odpowiednie dla tego typu inwestycji.

– Pomysł usytuowania tam dużego, a więc już nie osiedlowego, wodnego placu zabaw czy aquaparku jest od początku i tego nie zmieniamy. Tyle że to miałby być obiekt z dużo większą liczbą atrakcji, niż planowane były na os. Witosa, najprawdopodobniej wiążący się też z niewielką odpłatnością za korzystanie. Taka potrzeba jest i zaproponujemy w stosownym czasie takie rozwiązanie – odniósł się burmistrz M. Nazarewicz.

Reklama

Gra warta świeczki

Radny Maciej Dymnicki ubolewał natomiast nad faktem, że 85-procentowe dofinansowanie z MOF-u na wodny plac zabaw, który na os. Witosa nie powstanie, może przepaść[paywall].

– Trochę szkoda, może warto byłoby taką atrakcję zrobić w innym miejscu, by go nie stracić. 85 procent to bardzo duży finansowy wkład zewnętrzny do inwestycji. Może warto zaadaptować ten projekt, który jest, do nowego terenu – mówił.

Jak podsumowano, warto dać sobie jeszcze szansę i uratować to zadanie. Dodano, że środki z MOF są zarezerwowane dla 5 tworzących go partnerów (gmin), m.in. miasta Jarosław, a termin składania wniosków upływa 30 maja.

Reklama

Tężnie solankowe w mieście. Gdzie powstaną?

Za sprawą radnego Jarosława Litwiaka wypłynął temat tężni solankowych, które mają się pojawić na Armii Krajowej. – Czy nie warto, mając na względzie doświadczenia związane z osiedlem Witosa, zapytać mieszkańców o zdanie w tej kwestii – zasugerował. Poddał też pomysł, by rozważyć lokalizację wodnego placu zabaw na ulicy Orkana. Ze strony innych radnych padały też wskazania innych lokalizacji, jak choćby Ogród Jordanowski. Odnosząc się do kwestii tężni, burmistrz zauważył, że to zupełnie inny rodzaj atrakcji i raczej będą one celną odpowiedzią na społeczne potrzeby, niebudzącą sprzeciwów mieszkańców.

Na sesji padło też, że tężnia solankowa powstanie także na rogu ulic Opolskiej i Spytka. Miasto wystąpiło już w tej sprawie o opinię do konserwatora. – Doszły do mnie negatywne głosy odnośnie tej lokalizacji, więc może warto ją nieco przesunąć, żebyśmy zaraz nie mieli protestów – zauważył przewodniczący P. Kozak.

Reklama

Jak podkreślono, inwestycja będzie się dobrze wpisywała w krajobraz zabudowy staromiejskiej.

– Jednym  z projektów ujętych w budżecie obywatelskim był tzw. skwer platanowy. Nie wygrał wprawdzie w głosowaniu, ale jednym z elementów zagospodarowania tego skweru mogłaby być mniejsza tężnia plus ławki i nasadzenia. Dzięki tężniom powietrze będzie lepszej jakości, a na niedostatki w tej kwestii często narzekamy. Nie dajmy się więc zwariować, bo nie chodzi przecież o to, by nie robić nic – zripostował M. Nazarewicz.

Reklama

Potrzeby odnośnie bulwarów

Radna Bożena Łanowy, nawiązując do wcześniejszej dyskusji o placach zabaw, dopytywała, czy takowy jest przewidziany na niedawno otwartych bulwarach.

– Ludzie przyjeżdżają tam z małymi dziećmi i taka inwestycja by się tam przydała. Na brak atrakcji dla małych dzieci zwróciła mi uwagę jedna z mam – zauważyła.

– Za kilka miesięcy mieszkańcy zgłoszą prawdopodobnie więcej potrzeb odnośnie bulwarów. To nowa przestrzeń rekreacyjna, będziemy próbowali rozeznać, czy z własnych środków będziemy mogli jakieś elementy placu zabaw, np. huśtawki, tam postawić. Druga sprawa to ciąg pieszo-jezdny. Mieszkańcy zwracali uwagę, że nie jest on rozdzielony na część przeznaczoną dla komunikacji pieszych i tę dla rowerów, hulajnóg czy rolek – relacjonował burmistrz. Niestety rozdzielenie ruchu jest obecnie utrudnione. Jak wyjaśniał dyrektor Wydziału Infrastruktury Drogowej Jacek Balawajder, jako że nadsańskie ciągi pieszo-rowerowe mają szerokość 3 metrów, a minimalna szerokość ścieżki rowerowej to 2,5 metra, zostałoby tylko pół metra na ciąg pieszy.

Reklama

– Rozdzielenie tego w ten sposób byłoby niezgodne z przepisami i nie jest możliwe – wyjaśniał.

– Nie mamy na dziś dobrego rozwiązania, by odseparować ruch pieszy od kołowego – podsumował M. Nazarewicz. Jak dodał, kolejną kwestią, nad którą trzeba się pochylić, będzie skomunikowanie autobusowe bulwarów z miastem.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/04/2025 19:26
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama