3 dni zajęło Arkadiuszowi Andrejkowowi stworzenie wysokiego na 9 metrów muralu z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieło pochodzącego z Sanoka muralisty powstało na ścianie budynku Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Horyńcu- Zdroju i cieszy oczy mieszkańców oraz kuracjuszy.
Pokaźnych rozmiarów mural wzbudza zainteresowanie spacerowiczów i kuracjuszy, którzy chętnie fotografują się przy podobiźnie marszałka Piłsudkiego. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow, którego pasją jest street art. Artysta ma już na koncie inne murale, które zdobią ściany obiektów w Polsce, m.in. w: Sanoku, Warszawie czy Rzeszowie.
Wizerunek Piłsudskiego na elewacji horynieckiej podstawówki, której tenże patronuje, to efekt projektu „Śladami Niepodległej w gminie Horyniec-Zdrój”, realizowanego w ramach „Programu Dotacyjnego Koalicje dla Niepodległej”, którego Stowarzyszenie Przystanek Horyniec jest beneficjentem, a wspomniane działania podejmuje razem z SP w Horyńcu-Zdroju oraz tutejszym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Na ten cel otrzymali prawie 20 tys. zł.
– Mural został pozytywnie odebrany przez mieszkańców. Znajduje się przy trasie spacerowej i kuracjusze chętnie się przy nim fotografują. Mamy nadzieję, że korzystnie wpłynął na wizerunek naszej pięknej miejscowości – mówi Krystian Kłysewicz ze Stowarzyszenia Przystanek Horyniec.
Efektem trwającego od września br. projektu był także rajd rowerowy po terenie gminy Horyniec-Zdrój, na który wyruszyło 76 osób. Cykliści ruszyli śladami Niepodległej, odwiedzając po drodze miejsca związane z historią regionu. Podczas trwania rajdu bawili się też w geocaching, szukając przy pomocy urządzeń GPS ukrytych w różnych miejscach skrzynek.
Kolejnym pokłosiem projektu była też otwarta 11 listopada br. wystawa plenerowa przy Amfiteatrze w Parku Zdrojowym, prezentująca 10 plansz z 54 archiwalnymi, starymi fotografiami, przedstawiającymi wygląd gminy na przestrzeni ostatnich 100 lat. Dużo bogatszy zbiór starych zdjęć, przekazanych przez samych mieszkańców, zawiera okolicznościowy, darmowy katalog wystawy, zatytułowany 100-lecie odzyskania Niepodległości – gmina Horyniec-Zdrój w fotografii na przestrzeni ostatnich stu lat, który zaprezentowany został w Święto Niepodległości, przy okazji wspólnego śpiewania hymnu państwowego w Parku Zdrojowym.
– Album liczy 48 stron i zawiera 124 zdjęcia. Mieszkańcy przynosili je do Gminnego Ośrodka Kultury, fotografie były skanowe, a następnie wracały do właścicieli. Tak powstało swoiste społeczne archiwum – podsumowuje działania K. Kłysewicz. Katalog rozszedł się jak ciepłe bułeczki, zatem zdecydowano się wydrukować kolejnych 300 egzemplarzy.
– Zdjęcia otrzymujemy zresztą od mieszkańców w dalszym ciągu, więc planujemy kontynuować prace archiwizacyjne oraz kolejne, pełniejsze wydawnictwa – dodaje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Można? Można!