Reklama

Głos naszej uczelni podczas 41. Konferencji Europa Karpat

PANS w Przemyślu
25/04/2026 09:49

Nie mogło zabraknąć głosu naszej uczelni podczas obrad w ramach 41. Konferencji Europy Karpat (pod znaczącym tytułem „Góry, które łączą. Przyjaciele”) – dla powstania której bodźcem była potrzeba równomiernego rozwoju regionów Europy Środkowo-Wschodniej oraz wdrażania polityki „równowagi ekonomii i ekologii”.

W tym roku konferencja zaplanowana została na trzy dni, tj. od 22 do 24 marca, w trakcie których poruszano różnorodne tematy, w tym m.in. dotyczące ochrony środowiska w Karpatach w kontekście polityki Unii Europejskiej i planach Putina. Ważnym elementem spotkania była uroczystość zorganizowana dla uczczenia Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w której uczestniczyli Prezydent RP Karol Nawrocki oraz Prezydent Węgier Tamás Sulyok.

W programie tego międzynarodowego spotkania nie mogło zabraknąć dyskusji o przyszłości i roli szkolnictwa wyższego w ramach Collegium Carpathicum, którego członkiem jest również przemyska uczelnia. Głos w tej sprawie, podczas panelu, który odbył się w poniedziałek, 23 marca, zabrał dr Sławomir Solecki, prorektor ds. rozwoju i współpracy, wymieniając się spostrzeżeniami m.in. z rektorami Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Reklama

Uczestnicy panelu akademickiego, wśród nich dr S. Solecki (pośrodku).

Collegium Carpathicum to przestrzeń spotkania środowisk akademickich, ekspertów oraz młodego pokolenia zainteresowanego przyszłością regionu karpackiego i Europy Środkowej. Inicjatywa ma na celu budowanie dialogu, wymianę doświadczeń oraz rozwijanie współpracy naukowej i intelektualnej ponad granicami państw. W ramach Collegium Carpathicum poruszane są zagadnienia związane z rozwojem regionu Karpat, współpracą międzynarodową, wyzwaniami społecznymi i gospodarczymi oraz rolą edukacji i nauki w kształtowaniu przyszłości Europy Środkowej.

Reklama

Naszą uczelnię reprezentował nie tylko przedstawiciel władz, nauczyciel akademicki, lecz również student kierunku stosunki międzynarodowe, Artur Janczewski, który wziął udział w X Panelu konferencji – czyli w debacie młodych o Europie Środkowej, zastanawiając się (wspólnie z innymi panelistami) nad przyszłością tej części Europy, w tym możliwością współpracy ponad granicami państw.

Ten podwójny głos przemyskiej PANS wybrzmiał donioślej, wnosząc do prowadzonych dyskusji wiele ciekawych wątków. 


Ewelina Kasperska

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama