Reklama

Gmina Przemyśl na dożynkach prezydenckich

13/10/2018 14:00

Gmina Przemyśl reprezentowała województwo podkarpackie na tegorocznych dożynkach prezydenckich w Spale. Oprócz okazałego wieńca, przygotowano kilka tysięcy pierogów, gołąbki z ziemniakami, konfitury, dżemy i wędliny.

Wieniec ze zbóż, owoców i kwiatów przygotowano w kształcie czteroramiennej korony, zwieńczonej hostią, którą unoszą dwa anioły. Elementy te symbolizowały tradycje chrześcijańskie i kulturę kresową. W centralnej części wieńca usytuowano kiść winorośli, a jej grona wypieczono z tegorocznej mąki. Nawiązaniem do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest biało-czerwona szarfa.

– Przygotowaniem do udziału w tej wspaniałej uroczystości zajęło się[paywall] Stowarzyszenie Mieszkańców oraz Sympatyków Ostrowa i Ziemi Przemyskiej ADSUM, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ujkowice oraz tworzące się Koło Gospodyń Wiejskich z Nehrybki. Od maja zbierano i suszono różnorodne zboża i kwiaty na wspaniały wieniec, który powstawał przez wakacyjne miesiące. Przy jego wyplataniu uczestniczyła grupa pań ze wspomnianych stowarzyszeń oraz osoby wspomagające – opowiada wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk.

Reklama

– Ostatnie tygodnie i dni przed tym doniosłym wydarzeniem wypełnione były przygotowaniami kulinarnymi, logistycznymi i technicznymi – dodaje. Przygotowano kilka tysięcy pierogów o różnych smakach, tradycyjne dla naszego regionu gołąbki z ziemniakami, krokiety, barszcz czerwony i żurek. Do tego dołączyły różnorakie konfitury i dżemy z tradycyjnych domowych spiżarni, wyroby z derenia, domowe miody z okolicznych pasiek, tradycyjne wędliny, sery oraz kiszone ogórki i smalec ze skwarkami.

Stoisko przygotowano w formie wiejskiej podkarpackiej zagrody. Całość ekspozycji uzupełniła wystawa malarstwa „Strachy Podkarpackie” autorstwa artysty z Grochowiec –Marka Maczugi. Dodatkową atrakcją stosika były występy kapeli „Czy się wali, czy się pali”.

Reklama
Tradycja tego święta ma już ponad 90 lat – zainicjował je prezydent Ignacy  Mościcki w 1927 roku.


fot.UG Przemyśl
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Retro - niezalogowany 2018-10-13 17:17:21

    Szkoda że reprezentują gminę Przemyśl a mają stroje rzeszowskie xD 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Reretro - niezalogowany 2018-10-13 19:40:13

    Szkoda ze nie czyta  Pan/Pani ze zrozumieniem.  Reprezentuje województwo podkarpackie a nie gmine.... 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2018-10-14 09:39:51

    Litości !!!!!!   to się odbywało16 września, na Dożynkach Prezydenckich 2018 w Spale.  Cóż za pośpiech w przekazywaniu informacji mieszkańcom regionu.Dobrze ,że są jeszcze inni bardziej rozgarnięci w tym temacie.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama