Kilkanaście dni temu w Birczy oddane zostało do użytku Gminne Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego. To strategiczny obiekt, który przysłuży się wzmocnieniu bezpieczeństwa mieszkańców gminy.
Przedsięwzięcie pod hasłem Gminne Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego od początku było bardzo istotnym wyzwaniem dla lokalnego samorządu. Realnych kształtów nabierało przez kilka lat. Pierwszy etap inwestycji, który pozwolił doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego, udało się zakończyć w 2022 roku. W jego ramach wykonano m.in.: roboty ziemne, prace fundamentowe i izolacyjne, postawić mury oporowe, ściany nośne parteru i żelbetowe elementy konstrukcyjne budynku wraz ze stropem znajdującym się bezpośrednio nad parterem, a także wykonać ciągi komunikacyjne (klatki schodowe, ściany nośne pierwszego piętra i elementy żelbetowe konstrukcji pierwszego piętra wraz ze stropem nad nim), jak również konstrukcję dachu z pokryciem dachowym. Roboty obejmowały ponadto wykonanie kominów wentylacyjnych i podkładów betonowych na parterze, montaż bram i drzwi wejściowych oraz wykonanie podejść instalacji sanitarnej i elektrycznej, które umożliwiły wykonanie przyłączy w kolejnej fazie budowy. Inwestycję udało się szczęśliwie doprowadzić do finału w ramach etapu drugiego. Jej całkowita wartość wyniosła ponad 5,4 mln zł. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie finansowe wsparcie z dwóch źródeł: Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i Rządowego Funduszu Polski Ład.
Na podsumowaniu jej realizacji, w którym uczestniczyła strażacka brać, a także przedstawiciele władz parlamentarnych czy powiatowych, burmistrz gminy Bircza Anna Szymaszek podkreśliła, że nowoczesny obiekt przysłuży się wszystkim mieszkańcom. Podziękowała jednocześnie wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego wymagającego zadania.
– Wasza służba to nie tylko wyjeżdżanie do pożarów czy ratowanie szycia. To także budowanie wspólnoty, wzór obywatelskiej postawy i źródło dumy dla całej lokalnej społeczności. Dzięki waszej odwadze i poświęceniu i gotowości do niesienia pomocy czujemy się bezpieczni – tymi słowami zwróciła się do strażaków.
– Życzę wam, aby nowoczesna baza i nowy sprzęt służyły wam dobrze i niezawodnie, ułatwiając podejmowanie[paywall] skutecznych działań – dodała, nawiązując do nowych sprzętów zakupionych dla jednostki OSP Bircza. Jako pierwsza jednostka w powiecie przemyskim dysponuje quadem ratowniczym o wartości 50 tys. zł. Ponadto dla strażaków zakupiony został nowy samochód ratownictwa technicznego marki Renault Master oraz specjalistyczny sprzęt o łącznej wartości ponad 230 tys. zł. Dodatkowo jednostka OSP Leszczawa Dolna wzbogaciła się o zestaw do wyważania drzwi i cięcia pedałów. Wszystkie te zakupy były możliwe dzięki środkom z: Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021–2027 i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak wynika z zapowiedzi gminy, na dachu Gminnego Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego niebawem pojawią się też panele fotowoltaiczne, co więcej powstanie magazyn energii, a druhowie zyskają nowy sprzęt, przyczepy i defibrylatory AED.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze