Reklama

Gminy będą sprzedawać węgiel taniej. Sprawdź, czy Ty też możesz skorzystać?

W czwartek, 14 października, w Rządowym Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt ustawy, która ma spowodować, że Polacy będą mogli zakupić węgiel od gminy, w której zamieszkują, w cenie nie większej niż 2 tys. zł. za tonę. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że tym samym „Rząd chce ułatwić samorządom dystrybucję węgla na potrzeby mieszkańców. Dzięki rządowemu wsparciu, cena węgla sprzedawanego przez samorządy będzie bardzo atrakcyjna”.

RCL uzasadniło, że rozwiązanie, które obecnie proceduje Senat, ma wspomóc budżety domowych gospodarstw i pozytywnie wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa najbardziej potrzebujących. Co ważne, gminy nie poniosą odpowiedzialności za jakość sprzedawanego węgla, który najprawdopodobniej będzie pochodził z importu.

Zakup w cenie preferencyjnej nie będzie również nieograniczony. Ministerstwo Aktywów Państwowych proponuje, by do 31 grudnia 2022 r. limit wynosił 1,5 tony węgla na gospodarstwo domowe. Kolejne 1,5 tony gospodarstwo będzie mogło zakupić do 31 stycznia 2023 roku.

Kto skorzysta?

Wnioski o zakup opału od gminy będą mogli złożyć mieszkańcy, których[paywall] głównym źródłem ciepła jest węgiel, którym przyznano wcześniej dodatek węglowy i których piec został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Wnioski zawierające niezbędne dane o wnioskującym i wnioskowanej liczbie ton węgla, jaką zamierza nabyć, mają być przyjmowane zarówno w formie papierowej, jak i przez internet, niezwłocznie po wejściu w życie przepisów.

Reklama

Czy region jest już na to przygotowany?

„Jeszcze tydzień, dwa tygodnie temu o sprzedaży węgla przez samorządy dyskutowaliśmy bez większych konkretów. Dzisiaj po przygotowaniu odpowiednich przepisów przez stronę rządową spotkaliśmy się na videokonferencji z wiceministrem aktywów państwowych, a także Panią wojewodą, aby przedyskutować szczegóły tego projektu”– w piątek, 21 października, poinformował w swoich mediach społecznościowych prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

„Również w tym tygodniu spotkałem się z prezesem zarządu PGNiG Termika EC Przemyśl, który zaproponował pomoc w rozładowaniu i składowaniu węgla, który następnie będziemy dystrybuować do mieszkańców Przemyśla. Wszystko po stronie miasta jest więc gotowe, czekamy na ostatnie szczegóły dotyczące przepisów umożliwiających zakup węgla przez samorządy”– kontynuował swój wpis W. Bakun.

Podkreślił również, iż:

„Najważniejsze, że mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość zakupu węgla w cenie do 2 tys. zł. Biorąc pod uwagę system dopłat rządowych, realizowany również przez przemyski MOPS, przy zakupie na gospodarstwo 3 ton węgla cena za tonę wyjdzie 1000 zł (cena węgla minus dopłata). To powinno pomóc w zapewnieniu wszystkim mieszkańcom możliwości ogrzania swoich mieszkań. Pracujemy również nad rozwiązaniami, które pomogą osobom w najtrudniejszej sytuacji materialnej”– zakończył prezydent.

Reklama

Również wójt jarosławskiej gminy Elżbieta Grunt poinformowała, że urząd robi wszystko, by właściwie przygotować się do dystrybuowania wśród mieszkańców węgla po preferencyjnych cenach, w związku z czym prosi, by już teraz, w sekretariacie urzędu gminy przy ul. Piekarskiej 5 zainteresowani zaczęli składać pisemne wnioski ze wstępnym zapotrzebowaniem na konkretną ilość surowca.

„Do zakupu węgla potrzebny będzie wniosek, który powinien zawierać: imię, nazwisko, adres nieruchomości, liczbę kilogramów/ton węgla, dane kontaktowe (nr telefonu lub adres e-mail), informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach zakupu preferencyjnego, dodatkowo oświadczenie, że wnioskodawca nie nabył węgla na bieżący sezon po cenie niższej jak 2000 brutto za tonę” – dodaje E. Grunt.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama