Reklama

„Gotuję, nie marnuję” – pożyteczne spotkanie w ramach „Erasmusa”

Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Stubnie gościła nauczycieli i uczniów szkół partnerskich z: Łotwy, Niemiec, Włoch i Rumunii w ramach projektu międzynarodowej współpracy szkół Erasmus+. Spotkali się, aby porozmawiać na temat problemu marnowania żywności w skali globalnej i lokalnej.

Spotkanie miało się odbyć z udziałem aż sześciu międzynarodowych ekip, ale, niestety, do Stubna nie przybył zespół z Norwegii. Jego uczestnicy łączyli się jednak z ekipą ze Skandynawii poprzez znaną im z poprzednich działań platformę edukacyjną Microsoft Teams.

Zajęcia, ze względu na napiętą sytuację w Ukrainie, odbyły się częściowo w Krakowie, a częściowo w macierzystej placówce w Stubnie. Jak już wspomnieliśmy, tematem  był problem marnowania żywności w skali globalnej i lokalnej.

Uczniowie dowiadywali się, na jakich etapach[paywall] marnuje się jej najwięcej, ile zasobów naturalnych, takich jak woda, energia, grunty czy praca człowieka, ulega niepotrzebnemu zużyciu oraz jaki związek ma marnowanie żywności z procesem globalnego ocieplenia.

– Zespoły projektowe przygotowywały materiały konferencyjne w postaci prezentacji, filmów edukacyjnych , przeliczyły internetowym kalkulatorem swoje własne „food prints – ślady żywieniowe”, a otrzymane rezultaty, umieszczone w aplikacji „padlet”, pozwoliły zrozumieć, jak bardzo nasze wybory jedzeniowe wpływają na środowisko naturalne. Uczniowie zaprezentowali również różne strategie zapobiegające marnowaniu żywności stosowane w swoich krajach.Był to świetny moment na naukę poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk – powiedział dyrektor SP w Stubnie Daniel Zielenkieiwcz.

Reklama

Specjalna książka kucharska

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne poszukiwanie rozwiązań. Uczestnicy spotkania stworzyli własną, erasmusową książkę kucharską „Gotuję, nie marnuję”, w której umieścili przepisy na potrawy z resztek, najbardziej popularne dla każdego kraju. Następnie, oczywiście w międzynarodowych zespołach, opracowali kompanię edukacyjną – plakat „0 marnowania żywności” – z publiczną prezentacją w języku angielskim.

Przysłowiową wisienką na torcie był udział w warsztatach lepienia pierogów z różnym nadzieniem – tradycyjnego polskiego dania z resztek, które wspaniale poprowadziły panie ze Stowarzyszenia „Ale Babki” ze Stubna. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił, a potem degustować przepyszne danie.

Reklama

Pożyteczne z przyjemnym

W czasie wolnym od zajęć projektowych uczniowie zwiedzali Kraków i Wieliczkę, urządzili zespołową grę terenową pod hasłem „Poszukiwanie skarbów” w Stubnie. Nie zabrakło również krótkiej zabawy przy muzyce. Młodzież wspaniale się zintegrowała .

– Mamy nadzieje, że zdobyta wiedza pozwoli naszym uczniom zrozumieć, jak wiele zależy od nas samych, naszych postaw, codziennych nawyków. Uświadomiliśmy sobie, iż natura codziennie obdarza nas swoim bogactwem, warto zatem dbać o nią każdego dnia i pamiętać, że jesteśmy przecież jej nierozerwalną częścią. Po zakończonym spotkaniu otrzymaliśmy wiele ciepłych słów i podziękowań od wszystkich uczestników mobilności za wspaniale i wartościowo spędzony czas, doceniono również naszą  pracę, którą  włożyliśmy w  przygotowanie zrealizowanych działań projektowych – podsumował D. Zielenkiewicz.

Ostatnie spotkanie w ramach tego projektu odbędzie się w maju br., w szkole gospodarza całego przedsięwzięcia – w miejscowości Dormagen w Niemczech.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości