Organizowany od kilkunastu lat pawłosiowski przegląd kolęd i pastorałek na stałe wpisał się w kalendarz imprez regionu. Bierze w nim udział kilkanaście zespołów. Pod okiem profesjonalnego jury i przed licznie zgromadzoną publicznością walczą o jak najwyższe noty. Repertuar obejmuje różne bożonarodzeniowe utwory. Od popularnych po rzadko słyszane.
W tym roku na XVI Przeglądzie Kolęd i Pastorałek wystąpiło 12 zespołów. Oceniali je: etnomuzykolog Jolanta Danak-Gajda, muzykolog Katarzyna Ignas oraz Piotr Kaplita z jarosławskiego Stowarzyszenia „Muzyka Dawna”.
Grand Prix przeglądu wyśpiewali reprezentanci gospodarzy – Zespół Śpiewaczy „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa. Dwie pierwsze nagrody przypadły Zespołowi Śpiewaczemu „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego i Zespołowi Śpiewaczemu z Wiązownicy. Drugie miejsce zajęły trzy grupy śpiewacze: Zespół Śpiewaczy z Kisielowa, Zespół Śpiewaczy „Galicjanki” z Nowego Dzikowa i Zespół Śpiewaczy „Seniorki” z Ułazowa. Trzy trzecie lokalty przypadły: Zespołowi Śpiewaczemu z Rożniatowa, Zespołowi Śpiewaczemu „Gacanki” z Gaci i Zespołowi Śpiewaczemu „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej. Wyróżnienia pierwszego stopnia trafiły do grupy „Wierzbianie” z Wierzbnej, „Dębowianie” z Dębowa, „Woliczanek” z Wolicy i „Porębianek” z Drohobyczki, a drugiego stopnia do „Dzikowian” ze Starego Dzikowa i Zespołu Śpiewaczego z Łapajówki. Duża ilość nagród i wyróżnień była odzwierciedleniem wysokiego, jak stwierdziło jury, poziomu prezentacji.
Przegląd, jak co roku, odbył się w kościele parafialnym w Pawłosiowie, a przygotowali go Centrum Kulturalne w Przemyślu, wójt gminy Pawłosiów, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie”, Parafia Rzymskokatolicka i Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie. Honorowym patronatem objął imprezę starosta jarosławski, który ufundował pamiątkowe statuetki dla wszystkich uczestników.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze