Reklama

Halloween? To się u nas nie przyjmie

01/11/2016 07:49

Kiedy pracowałem za granicą, zawsze raziły mnie gadżety związane z Halloween, myślałem sobie wtedy: nie mój kraj, nie moja tradycja, trzeba to uszanować. Nie rozumiałem, dlaczego zaraz po 31 października w galeriach handlowych i witrynach sklepów pojawiały się ozdobione świątecznie choinki. Jednak kiedy ostatnio u nas w jednym z hipermarketów znalazłem stoisko zastawione dyniami, czaszkami i innym szkaradzieństwem, pomyślałem, że to już jednak przesada.

Młodzież twierdzi, że naszym świętom brak luzu i wesołości. Może i tak, ale z upływem lat to stanowisko się zmienia. Nie wiem jak Państwo, ale ja, kiedy w DzieńWszystkich Świętych stoję nad rodzinnym grobem, nie pamiętam chwili odejścia moich bliskich ani ich pogrzebów. Przypominają mi się dobre i zabawne chwile, kiedy żyli. Czasem wspomnienie powoduje moment wesołości, chociaż na cmentarzu podobno śmiać się nie wypada. Dlatego nie rozumiem, dlaczego głównie handlowcy chcą to święto przemycić do naszej kultury, czy dla chęci zysku warto naśladować Amerykę? Przecież Halloween w kulturze polskiej istniał od zawsze, tylko nazwę ma mało komercyjną – Zaduszki (Mickiewicz przypomniał inną nazwę – Dziady). Niestety gadżetów żadnych na ten dzień nie mamy i nikt za pajaca robić nie będzie. Najgorzej, że jesteśmy narodem podatnym na wszelkie amerykanizmy nie tylko słowne i zapewne niedługo dojdzie do tego, że zaraz po pierwszym listopada w galeriach handlowych pojawią się choinki i święta, na które dawniej czekało się cały rok, do Wigilii wszystkim wyjdą bokiem. 

PS

Reklama

Jak mi jakaś łajza przyjdzie po cukierki, to – jak prawdziwy Polak – kotem poszczuję!

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    SG - niezalogowany 2016-11-01 12:47:29

    Święta prawda. Naszym świętom brak luzu i wesołości, bo sami je tak traktujemy, a ideę zastępują chociażby kwestie "organizacyjne", które raczej dobijają, a nie napełniają radością.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2016-11-07 16:58:09

    "Przecież Halloween w kulturze polskiej istniał od zawsze, tylko nazwę ma mało komercyjną – Zaduszki (Mickiewicz przypomniał inną nazwę – Dziady). Niestety gadżetów żadnych na ten dzień nie mamy i nikt za pajaca robić nie będzie. Najgorzej, że jesteśmy narodem podatnym na wszelkie amerykanizmy nie tylko słowne i zapewne niedługo dojdzie do tego, że zaraz po pierwszym listopada w galeriach handlowych pojawią się choinki i święta, na które dawniej czekało się cały rok, do Wigilii wszystkim wyjdą bokiem. " Nareszcie  jakiś sensowny  i naprawdę zgodny z prawdą / faktami / artykuł. Popieram  .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości