Na terenie Przemyśla i okolic funkcjonują różne instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury, a RSTK ma to szczęście, że może liczyć na współpracę z większością z nich. Spotkanie opłatkowe, które odbyło się 14 stycznia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, było okazją do podziękowania za życzliwość, jak i zaplanowania działań na najbliższe miesiące.
Najważniejszym wydarzeniem zorganizowanym w minionym roku przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury były Nadsańskie Spotkania Poetyckie – cykliczna impreza o zasięgu ogólnopolskim, zapoczątkowana dziesięć lat temu. W jej programie znalazły się wykłady, koncerty, konkursy – poetycki „O Wstęgę Sanu” oraz prozatorski „Brama Przemyska”. Natomiast wydarzeniem najradośniejszym było uhonorowanie stowarzyszenia Medalem Lidera Sukcesu za czterdziestoletni wkład w tworzenie kultury.
Na przestrzeni roku organizowano też wystawy, spotkania autorskie twórców klubowych, jak i zaprzyjaźnionych, a artyści ze stowarzyszenia brali udział w eventach przygotowywanych przez inne instytucje.
Działalność RSTK nie byłaby możliwa w tak szerokim zakresie, gdyby nie wsparcie wielu instytucji, których przedstawiciele zostali zaproszeni do udziału w uroczystości. Na spotkanie przybyli: biskup Stanisław Jamrozek, przeor klasztoru Karmelitów Bosych o. Krzysztof Górski, wiceprezydent Bartłomiej Barszczak. Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miasta reprezentowali: naczelnik Maciej Wolański oraz Irena Wywrot, Przemyską Bibliotekę Publiczną: dyrektor Maciej Waltoś oraz Agata Pilawa, Centrum Kulturalne w Przemyślu Jolanta Nowak. Zaproszenie przyjęły prezes Anna Krewko i wiceprezes Anna Szanter z Przemyskiego Konwentu Społeczno-Gospodarczego. Przy stole zasiedli też Bogusław Świeży, Janusz Kroczek z TV Toya, Teresa Paryna i Józef Bilski (członkowie zarządu Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie) oraz Jerzy Krużel (radny).
Spotkanie opłatkowe to nie tylko życzenia, kolędowanie i rozmowy, ale przede wszystkim okazja do integracji i zaplanowania kolejnych działań, a ponieważ rok 2025 zapowiada się dla RSTK równie pracowicie, jak i poprzedni, wsparcie z pewnością będzie potrzebne. Już dziś wiadomo, że Nadsańskie Spotkania Poetyckie połączone będą z obchodami jubileuszu czterdziestolecia powstania stowarzyszenia, można się, więc spodziewać, że oferta kulturalna tego wydarzenia będzie „skrojona” na miarę tak znaczącego jubileuszu. W ciągu roku nie zabraknie też wydarzeń, promujących twórczość osób należących do stowarzyszenia. O wszystkich z dużym wyprzedzeniem będzie można się dowiedzieć z plakatów i mediów społecznościowych, tak by zarezerwować sobie czas i wziąć w nich udział.
W trakcie spotkania opłatkowego, nie mogło zabraknąć kolęd. Małgorzata Stankiewicz (gitara, śpiew), której na harmonijce i instrumentach perkusyjnych towarzyszył mąż Witold Stankiewicz, wykonała dwie pastorałki we własnych aranżacjach do tekstów zaprzyjaźnionych poetów oraz jeden utwór autorski. Jerzy Markowicz (gitara, śpiew) i Aleksander Kłapa (akordeon) zaprezentowali znane kolędy i pastorałki, przy których wtórowali im uczestnicy spotkania. A skoro do stowarzyszenia należy spore grono poetów, nie mogło się obyć bez wierszy. Czytane pomiędzy utworami muzycznymi, wzbogaciły część artystyczną wieczoru i przyczyniły do pogłębienia świątecznego klimatu.
Joanna Lorenowicz
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze