Reklama

Hej kolęda, kolęda… Spotkanie opłatkowe RSTK

08/02/2025 09:36

Na terenie Przemyśla i okolic funkcjonują różne instytucje zajmujące się upowszechnianiem kultury, a RSTK ma to szczęście, że może liczyć na współpracę z większością z nich. Spotkanie opłatkowe, które odbyło się 14 stycznia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, było okazją do podziękowania za życzliwość, jak i zaplanowania działań na najbliższe miesiące.

Najważniejszym wydarzeniem zorganizowanym w minionym roku przez Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury były Nadsańskie Spotkania Poetyckie – cykliczna impreza o zasięgu ogólnopolskim, zapoczątkowana dziesięć lat temu. W jej programie znalazły się wykłady, koncerty, konkursy – poetycki „O Wstęgę Sanu” oraz prozatorski „Brama Przemyska”. Natomiast wydarzeniem najradośniejszym było uhonorowanie stowarzyszenia Medalem Lidera Sukcesu za czterdziestoletni wkład w tworzenie kultury.


Na przestrzeni roku organizowano też wystawy, spotkania autorskie twórców klubowych, jak i zaprzyjaźnionych, a artyści ze stowarzyszenia brali udział w eventach przygotowywanych przez inne instytucje.

Reklama

Współpraca

Działalność RSTK nie byłaby możliwa w tak szerokim zakresie, gdyby nie wsparcie wielu instytucji, których przedstawiciele zostali zaproszeni do udziału w uroczystości. Na spotkanie przybyli: biskup Stanisław Jamrozek, przeor klasztoru Karmelitów Bosych o. Krzysztof Górski, wiceprezydent Bartłomiej Barszczak. Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miasta reprezentowali: naczelnik Maciej Wolański oraz Irena Wywrot, Przemyską Bibliotekę Publiczną: dyrektor Maciej Waltoś oraz Agata Pilawa, Centrum Kulturalne w Przemyślu Jolanta Nowak. Zaproszenie przyjęły prezes Anna Krewko i wiceprezes Anna Szanter z Przemyskiego Konwentu Społeczno-Gospodarczego. Przy stole zasiedli też Bogusław Świeży,  Janusz Kroczek z TV Toya,  Teresa Paryna i Józef Bilski (członkowie zarządu Związku Literatów Polskich oddział w Rzeszowie)  oraz Jerzy Krużel (radny).

Czterdzieści lat działalności RSTK

Spotkanie opłatkowe to nie tylko życzenia, kolędowanie i rozmowy, ale przede wszystkim okazja do integracji i zaplanowania kolejnych działań, a ponieważ rok 2025 zapowiada się dla RSTK równie pracowicie, jak i poprzedni, wsparcie z pewnością będzie potrzebne. Już dziś wiadomo, że Nadsańskie Spotkania Poetyckie połączone będą z obchodami jubileuszu czterdziestolecia powstania stowarzyszenia, można się, więc spodziewać, że oferta kulturalna tego wydarzenia będzie „skrojona” na miarę tak znaczącego jubileuszu. W ciągu roku nie zabraknie też wydarzeń, promujących twórczość osób należących do stowarzyszenia. O wszystkich z dużym wyprzedzeniem będzie można się dowiedzieć z plakatów i mediów społecznościowych, tak by zarezerwować sobie czas i wziąć w nich udział.

Reklama

Hej kolęda, kolęda…

W trakcie spotkania opłatkowego, nie mogło zabraknąć kolęd. Małgorzata Stankiewicz (gitara, śpiew), której na harmonijce i instrumentach perkusyjnych towarzyszył mąż Witold Stankiewicz, wykonała dwie pastorałki we własnych aranżacjach do tekstów zaprzyjaźnionych poetów oraz jeden utwór autorski. Jerzy Markowicz (gitara, śpiew) i Aleksander Kłapa (akordeon) zaprezentowali znane kolędy i pastorałki, przy których wtórowali im uczestnicy spotkania. A skoro do stowarzyszenia należy spore grono poetów, nie mogło się obyć bez wierszy. Czytane pomiędzy utworami muzycznymi, wzbogaciły część artystyczną wieczoru i przyczyniły do pogłębienia świątecznego klimatu.


Joanna Lorenowicz

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama