Początek OSP w Kupiatyczach sięga lat 1953 – 1955. Zaczęła się w 1953 roku – od wybuchu pożaru w jednym z gospodarstw – to wydarzenie zrodziło inicjatywę utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kupiatyczach. W związku z nim dwa lata później, w 1955 r., została utworzona jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kupiatyczach, której założycielami byli: Jan Wrzask, Władysław Rosowski, Józef Siuta, Bolesław Staszel oraz Jan Karpiński.
Pierwsza oficjalną siedzibą OSP od roku 1960 r. był mały budynek obok szkoły, w której została dobudowana suszarnia na węże. Od tego również roku były pełnione warty w okresie żniw po dwie osoby w porze nocnej.
Pierwszy oficjalny oraz udokumentowany zarząd OSP powstał w 1976 r. na zebraniu, które odbyło się w siedzibie OSP. Wybrano na nim prezesa – Stanisława Sobczyka oraz naczelnika – Stanisława Chramca. Do roku 1981 r., decyzją członków OSP, zarząd nie uległ zmianie, w tym czasie pozyskano pompę strażacką oraz pierwsze stroje koszarowe. Zmiana naczelnika w zarządzie nastąpiła na zebraniu w 1986 r. Nowym został Józef Stasik, zaś prezesem pozostał Stanisław Sobczyk. W 1991 r. na walnym zebraniu OSP zarząd nie uległ zmianie – w związku z czym prezesem pozostał Stanisław Sobczyk, zaś naczelnikiem Józef Stasik. Na kolejnym zebraniu członków OSP w roku 1996 został wybrany nowy zarząd, nowo wybranym prezesem został Mieczysław Chramiec, a naczelnikiem Henryk Buczkowski. Również w tym czasie straż pozyskała nowe stroje koszarowe, a jednostka brała udział w zawodach ratowniczo- gaśniczych na szczeblu gminnym i powiatowym, zajmując zawsze wysokie miejsca oraz nastąpiło przeniesie jednostki do budynku po byłym spółdzielczym kółku rolniczym. Następne wybory zarządu OSP odbyły się w roku 2000, prezesem został Adam Stasik, a naczelnikiem Daniel Drozd.
W 2000 roku jednostka brała udział w zawodach krajowych odbywających się w Częstochowie, w których zajęła wysokie 4. miejsce. W roku 2001 został przekazany jednostce samochód strażacki z miejscowości Żywiec (marki Żuk) z pełnym wyposażeniem . W tym czasie przez druhów została wybudowana syrena alarmowa, powstała na koszt własny.
W 2006 r. podczas zebrania rząd OSP nie uległ zmianie. W roku 2011 został wybrany nowy – prezesem został Łukasz Mirowski, a naczelnikiem Daniel Drozd. Od roku 2011 do 2015 jednostka nadal brała czynny udział w zawodach, zajmując wysokie miejsca oraz wielokrotnie wyjeżdżała do akcji ratowniczo-gaśniczych.
Rok 2015 był bardzo przełomowy dla jednostki OSP Kupiatycze, ponieważ z Państwowej Straży Pożarnej został jej przekazany samochód marki Ford Transit, który zastąpił bardzo wysłużonego żuka. Własnymi siłami oraz środkami został on przekształcony oraz doposażony w wóz strażacki. Rok później na zebraniu został wybrany nowy zarząd: prezesem został Mateusz Mirowski, naczelnikiem – Daniel Drozd, a skarbnikiem – Feliks Bąk, który rzetelnie zajmuje się finansami jednostki.
Od roku 2016 do 2023 jednostka pozyskiwała nowoczesny sprzęt strażacki oraz podnosiła swoje kwalifikacje dzięki szkoleniom organizowanym przez Państwową Straż Pożarną w Przemyślu. Została wykonana termomodernizacja budynku jednostki, w której powstał nowy dach oraz została zamontowana brama wjazdowa. Udało się też pozyskać z pomocą gminy Fredropol sprzęt medyczny. Druhowie w dalszym ciągu brali udział w akcjach ratowniczych.
Rok 2023 przyniósł wiele przełomowych zmian, główną było pozyskanie nowego lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki Volkswagen Krafter ze zbiornikiem 1000 l wody oraz 100 l piany.
Jednostka w Kupiatyczach liczy aktualnie 44 członków. W 2024 r. na jednym z organizowanych zebrań zarząd OSP wyszedł z inicjatywą pozyskania przez nią sztandaru. Pomysł ten spotkał się z pozytywnym odbiorem druhów.
W 2025 roku OSP Kupiatycze obchodzi 70-lecie działalności. To czas dumy, refleksji i wdzięczności dla wszystkich druhów, mieszkańców i władz, które wspierały jednostkę przez te wszystkie lata.
red.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze