26 osób w trzech kategoriach wiekowych przystąpiło do rywalizacji w I edycji Przemyskiej Ligi Bocce, której głównym organizatorem był Tomasz Bandrowicz ze stowarzyszenia „Sportis”. W ciągu trzech tygodni rozegranych zostało łącznie 77 meczów. Mamy nadzieję, że ta impreza na stałe zagości w sportowym kalendarzu nadsańskiego miasta.
Pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem tego bardzo udanego przedsięwzięcia był wspomniany T. Bandrowicz ze Stowarzyszenia „Sportis”. Współorganizatorem zaś Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Impreza została sfinansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego 2025.
– W 2009 roku, kiedy uczestniczyłem w swoim pierwszym zagranicznym szkoleniu z bocce we Włoszech i zobaczyłem na żywo boczodrom, pomyślałem, że fajnie byłoby coś takiego zaadaptować do przemyskich realiów. W wielu krajach Europy, takich jak: Włochy, Portugalia czy Chorwacja, można spotkać podobne obiekty, gdzie mieszkańcy danego miasta spotykają się, rozgrywają mecze bocce, integrują się i wyładowują emocje poprzez rekreację i rywalizację. W dużej mierze są to seniorzy
Reklama
– powiedział.
Swoim pomysłem podzielił się podczas realizacji projektów z tzw. funduszy norweskich. Został on przyjęty z aprobatą przez przemyski magistrat. W 2023 r. w Przemyślu powstał jedyny w Europie kryty kort do bocce (boczodrom), zbudowany w 100 procentach zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych.
– Mając do dyspozycji taki obiekt, naturalnym krokiem było rozpoczęcie organizacji rozgrywek. Początkowo były to turnieje wyłącznie dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W 2025 roku poszerzyliśmy formułę i zaprosiliśmy do udziału wszystkich chętnych mieszkańców miasta. W ramach budżetu obywatelskiego. Mam wielką nadzieję, że ta nowa forma aktywności w Przemyślu się przyjmie i z roku na rok grono fanów bocce będzie się powiększać
Reklama
– dodał T. Bandrowicz.
W Przemyślu w bocce grają już od 2006 r. Wówczas zorganizowany został pierwszy Podkarpacki Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych, w którym wzięło udział zaledwie czterech zawodników. Była to nowość i mało kto znał tę dyscyplinę. Obecnie, w 12. i 13. edycji tych samych zawodów, uczestniczy już od 50 do 70 zawodników.
Jak już wspomnieliśmy, T. Bandrowiczowi udało się zorganizować regularne zawody. 16 lipca br. zakończyły się rozgrywki w ramach I edycji Przemyskiej Ligi Bocce 2025, a zwieńczeniem była uroczysta ceremonia dekoracji. W wydarzeniu udział wzięły m.in.: Monika Malik z Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu, Joanna Szałajko (kierownik hali sportowej Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) czy Izabela Iwanicka (POSiR).
Do rywalizacji przystąpiło 26 uczestników w trzech kategoriach wiekowych (8 dzieci, 6 młodzieży, 12 dorosłych). Najmłodszy uczestnik miał 7 lat, najstarszy – 65 lat. Łącznie rozegrano 77 meczów w trzy tygodnie. Sędzią głównym zawodów była Monika Musiał, sędzią flagowym – Laura Musiał, zaś koordynatorem wspomniany T. Bandrowicz.
Fundatorami nagród byli: radny Bartłomiej Barczak, Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wydział Promocji i Kultury UM w Przemyślu oraz firma Henkel – Daria Kuźnik. Wsparcia organizacyjnego udzieliły: Magdalena Psiur, Katarzyna Płocica i Ama Bechawska.
Warto dodać, że już we wrześniu br. będzie można oddać swój głos na kolejną edycję Przemyskiej Ligi Bocce 2026, oczywiście w ramach Budżetu Obywatelskiego’2026.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze