Reklama

I edycja Przemyskiej Ligi Bocce za nami [ZDJĘCIA]


26 osób w trzech kategoriach wiekowych przystąpiło do rywalizacji w I edycji Przemyskiej Ligi Bocce, której głównym organizatorem był Tomasz Bandrowicz ze stowarzyszenia „Sportis”. W ciągu trzech tygodni rozegranych zostało łącznie 77 meczów. Mamy nadzieję, że ta impreza na stałe zagości w sportowym kalendarzu nadsańskiego miasta.


Pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem tego bardzo udanego przedsięwzięcia był wspomniany T. Bandrowicz ze Stowarzyszenia „Sportis”. Współorganizatorem zaś Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Impreza została sfinansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego 2025.

– W 2009 roku, kiedy uczestniczyłem w swoim pierwszym zagranicznym szkoleniu z bocce we Włoszech i zobaczyłem na żywo boczodrom, pomyślałem, że fajnie byłoby coś takiego zaadaptować do przemyskich realiów. W wielu krajach Europy, takich jak: Włochy, Portugalia czy Chorwacja, można spotkać podobne obiekty, gdzie mieszkańcy danego miasta spotykają się, rozgrywają mecze bocce, integrują się i wyładowują emocje poprzez rekreację i rywalizację. W dużej mierze są to seniorzy

Reklama

– powiedział.

Swoim pomysłem podzielił się podczas realizacji projektów z tzw. funduszy norweskich. Został on przyjęty z aprobatą przez przemyski magistrat. W 2023 r. w Przemyślu powstał jedyny w Europie kryty kort do bocce (boczodrom), zbudowany w 100 procentach zgodnie z przepisami Olimpiad Specjalnych.

– Mając do dyspozycji taki obiekt, naturalnym krokiem było rozpoczęcie organizacji rozgrywek. Początkowo były to turnieje wyłącznie dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W 2025 roku poszerzyliśmy formułę i zaprosiliśmy do udziału wszystkich chętnych mieszkańców miasta. W ramach budżetu obywatelskiego. Mam wielką nadzieję, że ta nowa forma aktywności w Przemyślu się przyjmie i z roku na rok grono fanów bocce będzie się powiększać

Reklama

– dodał T. Bandrowicz.

W Przemyślu w bocce grają już od 2006 r. Wówczas zorganizowany został pierwszy Podkarpacki Turniej Bocce Olimpiad Specjalnych, w którym wzięło udział zaledwie czterech zawodników. Była to nowość i mało kto znał tę dyscyplinę. Obecnie, w 12. i 13. edycji tych samych zawodów, uczestniczy już od 50 do 70 zawodników.

Znamy najlepszych zawodników w Przemyślu

Jak już wspomnieliśmy, T. Bandrowiczowi udało się zorganizować regularne zawody. 16 lipca br. zakończyły się rozgrywki w ramach I edycji Przemyskiej Ligi Bocce 2025, a zwieńczeniem była uroczysta ceremonia dekoracji. W wydarzeniu udział wzięły m.in.: Monika Malik z Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu, Joanna Szałajko (kierownik hali sportowej Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji) czy Izabela Iwanicka (POSiR).

Reklama

Do rywalizacji przystąpiło 26 uczestników w trzech kategoriach wiekowych (8 dzieci, 6 młodzieży, 12 dorosłych). Najmłodszy uczestnik miał 7 lat, najstarszy – 65 lat. Łącznie rozegrano 77 meczów w trzy tygodnie. Sędzią głównym zawodów była Monika Musiał, sędzią flagowym – Laura Musiał, zaś koordynatorem wspomniany T. Bandrowicz.

Fundatorami nagród byli: radny Bartłomiej Barczak, Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wydział Promocji i Kultury UM w Przemyślu oraz firma Henkel – Daria Kuźnik. Wsparcia organizacyjnego udzieliły: Magdalena Psiur, Katarzyna Płocica i Ama Bechawska.

Reklama

Warto dodać, że już we wrześniu br. będzie można oddać swój głos na kolejną edycję Przemyskiej Ligi Bocce 2026, oczywiście w ramach Budżetu Obywatelskiego’2026.

 

Wyniki:

  • Grupa „Dzieci”: 1. Klaudia Korpal-Chochoł, 2. Adam Czopik, 3. Miłosz Kaźmierczuk.
  • Grupa „Młodzież”: 1. Oskar Jakubiec, 2. Oliwier Kurasz, 3. Krzysztof Czopik (junior).
  • Grupa „Dorośli”: 1. Krzysztof Czopik (senior), 2. Marzena Janiszczak, 3. Monika Musiał.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/07/2025 15:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama