Reklama

„Iniekcja” budynku Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Rękodzielników Żydowskich

08/01/2022 15:18

Trwa remont budynku Jad Charuzim, jednej z najbardziej charakterystycznych kamienic Jarosławia, zlokalizowanej u zbiegu ulic Tarnowskiego, 3 Maja i Palcu placu Mickiewicza. Właśnie zakończono tegoroczny etap prac, który polegał na tzw. iniekcji….

Pod tym niecodziennym terminem, kojarzącym się bardziej z medycyną niż „budowlanką”, kryje się technika izolacji ścian, której dokonano w piwnicy i na parterze budynku. Metoda ta zabezpiecza je przed wilgocią i czynnikami grzybotwórczymi, co dla budynku tak zaawansowanego wiekowo ma kolosalne znaczenie.

Prace trwały około[paywall] 3 miesięcy, rozpoczęto je we wrześniu, a 28 grudnia zakończono proces odbioru konserwatorskiego. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 135 tys. zł, przy dofinansowaniu pochodzącym z funduszy Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w wysokości 80 tys. zł.

Warto nadmienić, że to nie pierwszy, ale też nie ostatni etap inwestycji. Wcześniej starostwo powiatowe, które jest właścicielem budynku, wykonało w nim kompleksowy remont dachu i poddasza sfinansowany w całości ze środków własnych. Najpoważniejsze wyzwanie czeka jednak władze powiatu w roku 2022. Zakończenie tegorocznego etapu  to dopiero mały krok w kierunku finalizacji inicjatywy.

– Teraz czeka nas kolejny, ze wsparciem w wysokości 3 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dzięki wsparciu, którego udzielił nam poseł Tadeusz Chrzan – mówi starosta jarosławski Stanisław Kłopot. – Zgodnie z naszymi planami rozpocznie się w 2022 roku, po zakończeniu procedur przetargowych – wyjaśnia starosta.

Choć na rozpoczęcie właściwych prac tego najpoważniejszego etapu remontu Jad Charuzim trzeba będzie poczekać, już teraz przeprowadzono wstępne roboty. Roboty, dodajmy, bardzo efektowne, bo przeprowadzone zwyżką – w ostatnich dniach 2021 roku dokonano oględzin elewacji budynku.

Reklama

Przypomnijmy, że władze powiatu po zakończeniu remontu w budynku przy ulicy Tarnowskiego 1 chcą stworzyć siedzibę dla Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama