Reklama

Intensywny październik w TPN

09/11/2021 09:54

Październik, który tyle co minął, był jednym z najaktywniejszych miesięcy w ostatniej działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Przygotowana oferta mogła zadowolić nawet najbardziej wybrednych odbiorców.

Już na rozpoczęcie roku akademickiego, tj. 1 października, dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, w siedzibie TPN prezentowano prace dyplomowe absolwentów uczelni – Szymona Pałysa i Marty Maziarz. „Trójwymiarowa wizualizacja rekonstrukcji rotundy św. Mikołaja w Przemyślu” oraz „Rekonstrukcja fragmentu fortyfikacji miejskich z II połowy XVII wieku wraz z zabudowaniami klasztoru i kościoła oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu” były doskonałą okazją do przyjrzenia się, co mogą dać wykształcenie humanistyczne, połączone z nowoczesnymi środkami techniki.

            Parę dni później, 7 października, TPN zapełniło się głównie młodzieżą II LO im. K. Morawskiego w Przemyślu. Młodych odbiorców do przyjścia skusił[paywall] duet polonistek tej szkoły, których talenty organizacyjne i szeroka wiedza znane są mocno poza murami szkoły. Mgr Monika Maciewicz wygłosiła z ogromną swadą i erudycją prelekcję „Elementy etnograficzne w wybranych tekstach współczesnej literatury z gatunku słowiańskiego fantasy”. Słuchaczy mocno interesowały zwłaszcza jej osobiste lektury i badania, wykorzystane choćby w jej ostatniej powieści, tj. we „Wiedmie”. Spotkanie prowadziła dr Małgorzata Wilgucka. Nie minęły dwa tygodnie, a panie zamieniły się rolami[paywall]. Nauczycielka-pisarka prowadziła spotkanie, a dr Wilgucka mówiła 22 października nt. „Niepokój i światło. Impresje o Tadeuszu Różewiczu w 100-lecie urodzin poety”. I druga z prelekcji wzbudziła niemały rezonans, a dorośli, obecni tego wieczoru w siedzibie TPN, nie mieli wątpliwości, że prelegentka powinna swoje refleksje utrwalić w formie pisanej. Młodzieży II LO pozazdrościć należy takich profesorów, którzy wzorem dawnych mistrzów edukacji są twórczy literacko i aktywnie działają w przestrzeni miejskiej.

Reklama

            Z kolei pomiędzy dwoma prelekcjami, 14 października, miłośnicy archeologii mogli po raz kolejny zapoznać się z wynikami badań świetnego mówcy i znakomitego uczonego, prof. dra hab. Michała Parczewskiego. Wygłosił on wykład nt. Nieznany grób wojownika z koniem w rejonie Przemyśla (odkrycie z 1855 roku)”. Spotkanie prowadził najsłynniejszy z miejscowych archeologów, mgr Andrzej Koperski.


Dwukrotnie w październiku TPN zapełniło się głównie młodzieżą II LO im. K. Morawskiego w Przemyślu. Młodych odbiorców do przyjścia skusił duet polonistek tej szkoły,. Mgr Monika Maciewicz wygłosiła prelekcję „Elementy etnograficzne w wybranych tekstach współczesnej literatury z gatunku słowiańskiego fantasy”., a dr Małgorzata Wilgucka. Dała wykład nt. „Niepokój i światło. Impresje o Tadeuszu Różewiczu w 100-lecie urodzin poety”. Spotkanie poprowadziła wykładowczyni w PWSW Żaneta Niedbała.

Reklama

Duże wydarzenia we współpracy z partnerami

Dwie większe inicjatywy, współorganizowane przez TPN w październiku, były już szeroko omawiane na łamach „Życia”, stąd tylko je wzmiankuję, by i one nie umknęły w tym pełnym intensywności październiku.

15 października w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dzięki współpracy z PWSW odbyło się uroczyste wręczenie Honorowego Członkostwa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu prof. dr. hab. Andrzejowi Chwalbie. Znany krakowski historyk wygłosił wówczas jakże aktualną prelekcję pt. „Miasto a Twierdza. Przemyśl i Kraków”. A tydzień później, 21 października, w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego odbyła się konferencja „Społecznicy, politycy, uczeni – fenomen rodziny Tarnawskich”. Obu organizatorów połączyła postać Leonarda, którego szeroką aktywność w mieście w II połowie XIX w. i w pierwszych dziesięcioleciach XX stulecia można chyba jedynie porównać do tego, co jego wielki imiennik dokonał w sztuce w okresie renesansu. Tarnawscy stali się jednymi z symboli prosperity miasta czasów Twierdzy Przemyśl. Konferencji towarzyszyła wystawa autorstwa jednej z prelegentów, mgr Natalii Tarkowskiej, pt. „Do Kosowa, tłusty bracie!”, przygotowana przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Po południu tego dnia, na froncie kamienicy przy ul. Grodzkiej 19 (zwanej „Ambasadą Polską”, należącej do Tarnawskich do czasów stalinizmu) dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej tej zasłużonej dla Przemyśla, Galicji i Polski rodzinie.

Reklama


W uroczystym odsłonięciu tablicy obok oficjeli wzięli udział uczniowie przemyskich szkół.


Tomasz Pudłocki
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama