Październik, który tyle co minął, był jednym z najaktywniejszych miesięcy w ostatniej działalności Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Przygotowana oferta mogła zadowolić nawet najbardziej wybrednych odbiorców.
Już na rozpoczęcie roku akademickiego, tj. 1 października, dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, w siedzibie TPN prezentowano prace dyplomowe absolwentów uczelni – Szymona Pałysa i Marty Maziarz. „Trójwymiarowa wizualizacja rekonstrukcji rotundy św. Mikołaja w Przemyślu” oraz „Rekonstrukcja fragmentu fortyfikacji miejskich z II połowy XVII wieku wraz z zabudowaniami klasztoru i kościoła oo. Karmelitów Bosych w Przemyślu” były doskonałą okazją do przyjrzenia się, co mogą dać wykształcenie humanistyczne, połączone z nowoczesnymi środkami techniki.
Parę dni później, 7 października, TPN zapełniło się głównie młodzieżą II LO im. K. Morawskiego w Przemyślu. Młodych odbiorców do przyjścia skusił[paywall] duet polonistek tej szkoły, których talenty organizacyjne i szeroka wiedza znane są mocno poza murami szkoły. Mgr Monika Maciewicz wygłosiła z ogromną swadą i erudycją prelekcję „Elementy etnograficzne w wybranych tekstach współczesnej literatury z gatunku słowiańskiego fantasy”. Słuchaczy mocno interesowały zwłaszcza jej osobiste lektury i badania, wykorzystane choćby w jej ostatniej powieści, tj. we „Wiedmie”. Spotkanie prowadziła dr Małgorzata Wilgucka. Nie minęły dwa tygodnie, a panie zamieniły się rolami[paywall]. Nauczycielka-pisarka prowadziła spotkanie, a dr Wilgucka mówiła 22 października nt. „Niepokój i światło. Impresje o Tadeuszu Różewiczu w 100-lecie urodzin poety”. I druga z prelekcji wzbudziła niemały rezonans, a dorośli, obecni tego wieczoru w siedzibie TPN, nie mieli wątpliwości, że prelegentka powinna swoje refleksje utrwalić w formie pisanej. Młodzieży II LO pozazdrościć należy takich profesorów, którzy wzorem dawnych mistrzów edukacji są twórczy literacko i aktywnie działają w przestrzeni miejskiej.
Z kolei pomiędzy dwoma prelekcjami, 14 października, miłośnicy archeologii mogli po raz kolejny zapoznać się z wynikami badań świetnego mówcy i znakomitego uczonego, prof. dra hab. Michała Parczewskiego. Wygłosił on wykład nt. „Nieznany grób wojownika z koniem w rejonie Przemyśla (odkrycie z 1855 roku)”. Spotkanie prowadził najsłynniejszy z miejscowych archeologów, mgr Andrzej Koperski.

Dwukrotnie w październiku TPN zapełniło się głównie młodzieżą II LO im. K. Morawskiego w Przemyślu. Młodych odbiorców do przyjścia skusił duet polonistek tej szkoły,. Mgr Monika Maciewicz wygłosiła prelekcję „Elementy etnograficzne w wybranych tekstach współczesnej literatury z gatunku słowiańskiego fantasy”., a dr Małgorzata Wilgucka. Dała wykład nt. „Niepokój i światło. Impresje o Tadeuszu Różewiczu w 100-lecie urodzin poety”. Spotkanie poprowadziła wykładowczyni w PWSW Żaneta Niedbała.
Dwie większe inicjatywy, współorganizowane przez TPN w październiku, były już szeroko omawiane na łamach „Życia”, stąd tylko je wzmiankuję, by i one nie umknęły w tym pełnym intensywności październiku.
15 października w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dzięki współpracy z PWSW odbyło się uroczyste wręczenie Honorowego Członkostwa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu prof. dr. hab. Andrzejowi Chwalbie. Znany krakowski historyk wygłosił wówczas jakże aktualną prelekcję pt. „Miasto a Twierdza. Przemyśl i Kraków”. A tydzień później, 21 października, w sali widowiskowej Centrum Kulturalnego odbyła się konferencja „Społecznicy, politycy, uczeni – fenomen rodziny Tarnawskich”. Obu organizatorów połączyła postać Leonarda, którego szeroką aktywność w mieście w II połowie XIX w. i w pierwszych dziesięcioleciach XX stulecia można chyba jedynie porównać do tego, co jego wielki imiennik dokonał w sztuce w okresie renesansu. Tarnawscy stali się jednymi z symboli prosperity miasta czasów Twierdzy Przemyśl. Konferencji towarzyszyła wystawa autorstwa jednej z prelegentów, mgr Natalii Tarkowskiej, pt. „Do Kosowa, tłusty bracie!”, przygotowana przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Po południu tego dnia, na froncie kamienicy przy ul. Grodzkiej 19 (zwanej „Ambasadą Polską”, należącej do Tarnawskich do czasów stalinizmu) dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej tej zasłużonej dla Przemyśla, Galicji i Polski rodzinie.

W uroczystym odsłonięciu tablicy obok oficjeli wzięli udział uczniowie przemyskich szkół.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze